Je ni kweli suala la Chenge na SFO limekwesha!

Mgoyangi

Senior Member
Feb 6, 2008
184
195
Hebu angalieni hii Press release ya Ubaloni wa Uingereza!



PRESS RELEASE


10 November 2010
PCCB’S STATEMENT OF 8 NOVEMBER RELATING TO THE BAE/RADAR CASE

The British Government is aware of a statement made by the Prevention and Combating of Corruption Bureau (PCCB) on 8 November 2010. At this stage the case relating to BAe and its dealings in Tanzania is yet to go to court in the UK. It is therefore not possible to draw conclusions either way relating to those who were interviewed in connection with the case.


NOTES FOR EDITORS:

On 5 February 2010, the Serious Fraud Office (SFO) announced that it had reached a settlement with BAe following an investigation into a defence contract with the Government of Tanzania.

Regarding Tanzania, BAe has admitted that it failed to keep reasonably accurate accounting records in relation to its activities here. BAe has said it will plead guilty to the aforementioned offence, and that it will pay a sum of £30 million by way of a penalty and also for reparation to Tanzania. A hearing in the crown court will determine the amount of the financial order (fine) with the balance to be made available as an ex-gratia payment to the people of Tanzania.

The plea agreement between BAE and the SFO brought to an end all outstanding investigations by the SFO. However, because the plea agreement has not yet been before the crown court in the UK, it is not possible to say at this stage whether the agreement will stand.

A crown court judge will determine whether the plea agreement between the SFO and BAE can be accepted. The hearing will start on 23 November.

_________________________________________________________________________________
FOR MORE INFORMATION:

Mark Polatajko | Head of Political, Press & Projects Section | Email: Mark.Polatajko@fco.gov.uk | Tel: +255 (0) 22 2290000 | Mob: 0754 764276
 

Rayase

Member
Jun 12, 2009
82
95
Hapo sasa! Yangu macho! Namshauri chenge na ajitoe usipika na PCCB wawajibishwe, kama kuna ukweli!
 

STEIN

JF-Expert Member
Aug 29, 2010
1,765
2,000
Hii ni kali ya mwaka huwezi amini wenzetu wanatuchukuliaje kama chombo cha sheria PCCB inamsafisha mtu kama chenge bila kuangalia ukweli wa jambo.

Lakini sishangai kama walivyofanya kwa Richmind kipindi kile.

Kiboko ya matatizo yote ni Dr.WP Slaa kuwa rais hata kama ni lini.

Hivi hata hawa wanachama wa CCM hawalioni hilo na watuunga mkono kwenye mabadiliko.

Nawashukuru kwa mwaka huu maana wengi tutapigika nao.
 

Njilembera

JF-Expert Member
May 10, 2008
1,473
2,000
Ngoja Niisome tena! Mhhhhh Ubalozi umeshtuka na umebidi utoe Press Release, very unusual!!!! Yes, but unusual+unusual= NORMAL! PCCB in extremely unusual fashion published a Press Release exonorating Hon Chenje from wrongdoing in the RADAR SAGA, and the British High Commission had to counter this bu an unusual Press Release which now normalizes everything.

Two daunting issues now:

1) Was Hosea trying to lie to the people of Tanznia so that his home-handsome boy gets the Speaker position? If so for what gains? Is PCCB seeking favour from whoever will be the next Speaker of the House? Sounds like it!
2) Is the Govt of Tanzania aware of what is going on at SFO and what it should expect from the BAE/SFO Agreement (ex-gratia payment), if not, who is supposed to know this? If yes, why keep mum to the extent of allowing politicisedPCCB use it to clear Hon Chenge from the scandal?
 

mageuzi1992

JF-Expert Member
Apr 9, 2010
2,508
0
ndugu zangu naomba mtume ujumbe kwa sms , kwa email, kwa kila kitu....................chenge na anna makinda hawafai kabisa. Wataua demokrasia
 

Utotole

JF-Expert Member
Oct 28, 2010
6,598
2,000
Hebu angalieni hii Press release ya Ubaloni wa Uingereza!



PRESS RELEASE


10 November 2010

PCCB'S STATEMENT OF 8 NOVEMBER RELATING TO THE BAE/RADAR CASE

The British Government is aware of a statement made by the Prevention and Combating of Corruption Bureau (PCCB) on 8 November 2010. At this stage the case relating to BAe and its dealings in Tanzania is yet to go to court in the UK. It is therefore not possible to draw conclusions either way relating to those who were interviewed in connection with the case.


NOTES FOR EDITORS:

On 5 February 2010, the Serious Fraud Office (SFO) announced that it had reached a settlement with BAe following an investigation into a defence contract with the Government of Tanzania.

Regarding Tanzania, BAe has admitted that it failed to keep reasonably accurate accounting records in relation to its activities here. BAe has said it will plead guilty to the aforementioned offence, and that it will pay a sum of £30 million by way of a penalty and also for reparation to Tanzania. A hearing in the crown court will determine the amount of the financial order (fine) with the balance to be made available as an ex-gratia payment to the people of Tanzania.

The plea agreement between BAE and the SFO brought to an end all outstanding investigations by the SFO. However, because the plea agreement has not yet been before the crown court in the UK, it is not possible to say at this stage whether the agreement will stand.

A crown court judge will determine whether the plea agreement between the SFO and BAE can be accepted. The hearing will start on 23 November.

_________________________________________________________________________________
FOR MORE INFORMATION:

Mark Polatajko | Head of Political, Press & Projects Section | Email: Mark.Polatajko@fco.gov.uk | Tel: +255 (0) 22 2290000 | Mob: 0754 764276

Sasa mbona PCCB wamesema Chenge hana hatia kabisa, ni msafi kama theluji ya pembe ya kaskazini!!!
 

MwanajamiiOne

Platinum Member
Jul 24, 2008
10,476
1,225
Ah kwa kweli tunaushangaza sana ulimwengu mpaka wenyewe unashindwa kushangaa....Yaani wakati wenzetu wanawawajibisha viongozi wale wanaotuhumiwa/shutumiwa kuwa na makosa, sisi ndio kwanza tunawasafisha. Hivi kwa nini hatuko kama wenzetu?............ una tuhuma toka, achia ngazi mpaka usafishwe na kama utasafika baada ya wenzako kuchukua nafasi yako basi kaa benchi mpaka kipindi kijacho!! (Hivi hatuweziibadili katiba/sheria n.k)

Ama kweli aliyesema jela ni za walala hoi hakukosea!!
Shame on Us...............
 

Lorah

JF-Expert Member
Aug 22, 2008
1,193
0
uwiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii WAMEANZA TENAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
 

Utotole

JF-Expert Member
Oct 28, 2010
6,598
2,000
Ngoja Niisome tena! Mhhhhh Ubalozi umeshtuka na umebidi utoe Press Release, very unusual!!!! Yes, but unusual+unusual= NORMAL! PCCB in extremely unusual fashion published a Press Release exonorating Hon Chenje from wrongdoing in the RADAR SAGA, and the British High Commission had to counter this bu an unusual Press Release which now normalizes everything.

Two daunting issues now:

1) Was Hosea trying to lie to the people of Tanznia so that his home-handsome boy gets the Speaker position? If so for what gains? Is PCCB seeking favour from whoever will be the next Speaker of the House? Sounds like it!
2) Is the Govt of Tanzania aware of what is going on at SFO and what it should expect from the BAE/SFO Agreement (ex-gratia payment), if not, who is supposed to know this? If yes, why keep mum to the extent of allowing politicisedPCCB use it to clear Hon Chenge from the scandal?

Kama suaa hilo ni kweli sasa naona nchi hii tunaelekea kubaya. Watu waliopewa dhamana ya kuongoza mambo wamekuwa vichwa maji na wakaidi na waliokosa uadilifu kiasi kwamba sisi wote tunaonekana wajinga kupita kiasi. Inatia hasira sana kuona watu wanatumia mali zetu kipumbavu kama wanavyotaka. Nitapenda sana kusikia Hosea anajibu nini kuhusu press release hii.
 

MwanajamiiOne

Platinum Member
Jul 24, 2008
10,476
1,225
Yaani hii PCCB haifai bora ingetenguliwa kabisa na wawekwe watu wengine ambao hawana mazoea na wakuu(Mh sijui kama inawezekana!!)............. Labda tungeweka utaratibu wa kuwa na PCCB iliyoundwa na chama pinzani yaani kama CCM ndo iko madarakani basi CHADEMA ndo iwe PCCB yao lol hahahahaha ngoja ncheke kwa uchungu mie
 

Jatropha

JF-Expert Member
Apr 9, 2009
1,152
1,250
Hebu angalieni hii Press release ya Ubaloni wa Uingereza!



PRESS RELEASE


10 November 2010

PCCB'S STATEMENT OF 8 NOVEMBER RELATING TO THE BAE/RADAR CASE

The British Government is aware of a statement made by the Prevention and Combating of Corruption Bureau (PCCB) on 8 November 2010. At this stage the case relating to BAe and its dealings in Tanzania is yet to go to court in the UK. It is therefore not possible to draw conclusions either way relating to those who were interviewed in connection with the case.


NOTES FOR EDITORS:

On 5 February 2010, the Serious Fraud Office (SFO) announced that it had reached a settlement with BAe following an investigation into a defence contract with the Government of Tanzania.

Regarding Tanzania, BAe has admitted that it failed to keep reasonably accurate accounting records in relation to its activities here. BAe has said it will plead guilty to the aforementioned offence, and that it will pay a sum of £30 million by way of a penalty and also for reparation to Tanzania. A hearing in the crown court will determine the amount of the financial order (fine) with the balance to be made available as an ex-gratia payment to the people of Tanzania.

The plea agreement between BAE and the SFO brought to an end all outstanding investigations by the SFO. However, because the plea agreement has not yet been before the crown court in the UK, it is not possible to say at this stage whether the agreement will stand.

A crown court judge will determine whether the plea agreement between the SFO and BAE can be accepted. The hearing will start on 23 November.

_________________________________________________________________________________
FOR MORE INFORMATION:

Mark Polatajko | Head of Political, Press & Projects Section | Email: Mark.Polatajko@fco.gov.uk | Tel: +255 (0) 22 2290000 | Mob: 0754 764276

WENZETU NJE WANACHOFANYA IN SUCH A SITUATION NI KUSAINI PETITION OF SAY 10,000 SIGNATURES NA KUIFIKISHA KWA JAJI HUSIKA KAMA PRESSURE GROUP, CAN'T ANYBODY ORGANISE THAT READY FOR DELIVERY TO THE COURT? BADALA YA KUSHUGHULIKA NA UMBEA WA ZITTO vs MBOWE WAKATI KUNA MABILIONI YA TAIFA AT STAKE
 

LeopoldByongje

JF-Expert Member
Apr 28, 2008
372
0
WENZETU NJE WANACHOFANYA IN SUCH A SITUATION NI KUSAINI PETITION OF SAY 10,000 SIGNATURES NA KUIFIKISHA KWA JAJI HUSIKA KAMA PRESSURE GROUP, CAN'T ANYBODY ORGANISE THAT READY FOR DELIVERY TO THE COURT? BADALA YA KUSHUGHULIKA NA UMBEA WA ZITTO vs MBOWE WAKATI KUNA MABILIONI YA TAIFA AT STAKE

Uko sahihi Jatropha. Nakuunga Mkono. jana katika thread ya mada ya Chenge nilitoa wazo kama hili la kuwataka wanasheria watusaidie. TAKUKURU hawako kwa maslahi ya taifa. Wao ndio wala rushwa namba wahedi. Wanahitaji waambiwe ukweli na pia perception ya watanzania kwa chombo hicho. Email: dgeneral@pccb.go.tz Nukushi (FAX): 255 22 21 50047 :bowl:
 

Mwamakula

JF-Expert Member
Nov 7, 2010
1,891
1,225
Pccb hawajamtia hatiani chenge lakini hata dhamira yake mwenyewe haimuonyeshi kama ameshinda. Haina tofauti na kuiba ushindi
 

Ngisibara

JF-Expert Member
Jan 2, 2009
2,869
2,000
Ngoja Niisome tena! Mhhhhh Ubalozi umeshtuka na umebidi utoe Press Release, very unusual!!!! Yes, but unusual+unusual= NORMAL! PCCB in extremely unusual fashion published a Press Release exonorating Hon Chenje from wrongdoing in the RADAR SAGA, and the British High Commission had to counter this bu an unusual Press Release which now normalizes everything.

Two daunting issues now:

1) Was Hosea trying to lie to the people of Tanznia so that his home-handsome boy gets the Speaker position? If so for what gains? Is PCCB seeking favour from whoever will be the next Speaker of the House? Sounds like it!
2) Is the Govt of Tanzania aware of what is going on at SFO and what it should expect from the BAE/SFO Agreement (ex-gratia payment), if not, who is supposed to know this? If yes, why keep mum to the extent of allowing politicisedPCCB use it to clear Hon Chenge from the scandal?

Ujue kinachowatesa ni matayarisho ya 2015, muhimili wa Mahakama tayari ulishamezwa na mafisadi wee angalia maamuzi ya kuvunja demokrasia ya mgombea huru/ binafsi, Serikalini wameshika mpini kwa kumrudisha JK kwa nguvu ya kuiba kura BILA AIBU, Ssasa kinachowasumbua ni jinsi gani watampenyesha EL kwa kumsafisha kupitia bunge lile lile na mahala palepale alipochafukia ili 2015 aweze kugombea Urais na aweze kuwalinda mafisadi wenzie, kuhusu kura za ushindi hilo wanajua hawana ubavu wa kushinda ila kitakachofanyika ni ubabe wa mchana kweupe wakisaidiwa na akina Shimbo style
 

Ndibalema

JF-Expert Member
Apr 26, 2008
10,969
2,000
Hili la SFO kutoa hiyo press release na kupuuziwa na Both Serikali yetu na PCCB yenyewe sio jambo geni kabisa.
Hiyo taarifa ya SFO itapuuziwa na Chenge atakuiwa spika kama waliovyopanga.
hii ndio Tanzania.
Mnakumbuka ya RICHMOND?
Kwa nchi makini huyo boss wa PCCB hakustahili kuwepo kwenye kiti chake hadi leo lakini mpaka sasa anadunda tu na zikiundwa tume za uchunguzi na yeye anakuwemo.
Hii nchi bado sana.
 

Mallaba

JF-Expert Member
Jan 30, 2008
2,556
1,170
BADO HALIJAISHA KABISA HATA KIDOGO,walichofanya ni kumsafisha tu Chenge ili wampitishe uspika...hii nchi imeshaoza :caked:
Hebu angalieni hii Press release ya Ubaloni wa Uingereza!



PRESS RELEASE



10 November 2010



PCCB’S STATEMENT OF 8 NOVEMBER RELATING TO THE BAE/RADAR CASE


The British Government is aware of a statement made by the Prevention and Combating of Corruption Bureau (PCCB) on 8 November 2010. At this stage the case relating to BAe and its dealings in Tanzania is yet to go to court in the UK. It is therefore not possible to draw conclusions either way relating to those who were interviewed in connection with the case.


NOTES FOR EDITORS:

On 5 February 2010, the Serious Fraud Office (SFO) announced that it had reached a settlement with BAe following an investigation into a defence contract with the Government of Tanzania.

Regarding Tanzania, BAe has admitted that it failed to keep reasonably accurate accounting records in relation to its activities here. BAe has said it will plead guilty to the aforementioned offence, and that it will pay a sum of £30 million by way of a penalty and also for reparation to Tanzania. A hearing in the crown court will determine the amount of the financial order (fine) with the balance to be made available as an ex-gratia payment to the people of Tanzania.

The plea agreement between BAE and the SFO brought to an end all outstanding investigations by the SFO. However, because the plea agreement has not yet been before the crown court in the UK, it is not possible to say at this stage whether the agreement will stand.

A crown court judge will determine whether the plea agreement between the SFO and BAE can be accepted. The hearing will start on 23 November.

_________________________________________________________________________________
FOR MORE INFORMATION:

Mark Polatajko | Head of Political, Press & Projects Section | Email: Mark.Polatajko@fco.gov.uk | Tel: +255 (0) 22 2290000 | Mob: 0754 764276
 

Jeremiah

JF-Expert Member
Feb 17, 2009
644
195
Very intresting . Good preparation for us Chadema . The more they **** up the more we gain more members and supporters to stenghten. Dr is coming up with some full information plus this one of Chenge Kiwete will be seeking to resign. Next president before 5 years is coming soon . All JF guys say goodbye to Kikwete.

BIG UP SFO IN UK.: A S angry:
 

j4marunda

Member
Nov 6, 2010
92
95
Ama kweli! hawa waheshimiwa hawchoki kuwatania watanzania na kuwadharau kwamba hawawezi kupata habari! Tuwe macho na PCCB! hatujui ni maajenti wa nani!
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom