Is this true? Eti Rais Uhuru na Raila walimsaidia kichini chini Rais wa DRC kushinda urais

Kafrican

JF-Expert Member
Jan 26, 2015
6,278
2,000
Kenyatta, Odinga helped DR Congo's Tshisekedi win presidential poll

1578153986166.jpeg

Kenya's President Uhuru Kenyatta (left) welcomes the President of the Democratic Republic of the Congo Felix Tshisekedi at State House, Nairobi on February 6, 2019. PHOTO | PSCU

Kenyan President Uhuru Kenyatta and opposition chief Raila Odinga may have played a greater role in organising the DR Congo’s opposition in the December 2018 presidential election that was eventually won by Mr Felix Tshisekedi, a governor said on Wednesday.

Without elaborating, Kisumu Governor Anyang’ Nyong’o said the two leaders mobilised African and global support for the Congolese opposition that saw it defeat the ruling party candidate.

“I must thank President Kenyatta and Mr Odinga who had faith in us and went ahead to embrace both the presidential candidate Tshisekedi and his party, the Union of Democracy and Social Progress (UDPS),” said Prof Nyongo.

He was speaking at St Austin’s Catholic Church, Nairobi, during the requiem mass of Gilbert Mundela, who until his death last Friday was a special adviser to the Congolese’ leader.

Mr Mundela, 66, suffered a heart attack during a meeting and was taken to Nairobi Hospital, where he died of a cardiac arrest.

Until his death, he was President Tshisekedi’s adviser in-charge of private affairs and was in the city on a mission.

HELPING HAND

He left Nairobi for Kinshasa on December 22, returned on December 26 and passed away a day later.

Mr Tshisekedi was sworn in as President on January 24 last year in a historic event in which President Kenyatta was the only African head of state who attended.

Mr Odinga also attended. Others at the mass were Cabinet secretaries Fred Matiang’i (Interior) and Monica Juma (Foreign Affairs).

Dr Matiang’i delivered President Kenyatta’s condolences to the family, relatives and friends of Mr Mundela.

The governor told the congregation that he first met Mr Mundela in May 2018 through a mutual friend, Mr Ochoro Otunnu, in the company of Mr Francois Mwamba.

“Mr Ochoro insisted that what was in the offing in the DRC in terms of presidential and general elections was too important to be left in the hands of Congolese people alone,” he said, pointing out that both Mr Mundela and Mr Mwamba were involved in the struggle in support of Mr Tshisekedi.

REFORMIST

“Otunnu and I had no alternative but to mobilise the African support for our friend to win the elections. It seemed a tall order, but listening carefully to Mr Mundela and Mr Mwamba I was instantly sold to the idea.”

Both Dr Matiang'i and Dr Juma eulogised Mr Mundela as a Pan Africanist who was a strong bridge in the relationship between the two countries.

“Mr Mundela truly believed in Africa and the best way for his family to honour his legacy is to ensure that his Pan African spirit leaves on and that Africa nation become truly one. We shall make useless borders that were not of our own making,” he said.

Source: The East African
 

pingli-nywee

JF-Expert Member
Sep 16, 2015
10,933
2,000
So? Wanataka nn sasa? Seeking for gratitude?
Kuwa na mazoea ya kusoma taarifa kwanza, sio unasoma tu kichwa cha habari kisha unacomment. Yaani imewekwa kwenye bold kabisa, tena kwa rangi nyekundu. Kwamba aliyeyasema maneno hayo ni Gavana wa Kisumu Prof Anyang' Nyong'o, sio Rais Uhuru wala Raila Odinga.
 

MK254

JF-Expert Member
May 11, 2013
19,862
2,000
Ndio jukumu la kuwa regional leader, unafanya maamuzi ya mkao tutakaokaa sote, Marekani huyafanya haya kote.
 

Geza Ulole

JF-Expert Member
Oct 31, 2009
32,519
2,000
Kuwa na mazoea ya kusoma taarifa kwanza, sio unasoma tu kichwa cha habari kisha unacomment. Yaani imewekwa kwenye bold kabisa, tena kwa rangi nyekundu. Kwamba aliyeyasema maneno hayo ni Gavana wa Kisumu Prof Anyang' Nyong'o, sio Rais Uhuru wala Raila Odinga.
Governer kwann anasema hayo? Roho imemuuma kuona SGR project imeenda Tanzania?
 

Bugucha

JF-Expert Member
Jan 3, 2020
498
1,000
Kuwa na mazoea ya kusoma taarifa kwanza, sio unasoma tu kichwa cha habari kisha unacomment. Yaani imewekwa kwenye bold kabisa, tena kwa rangi nyekundu. Kwamba aliyeyasema maneno hayo ni Gavana wa Kisumu Prof Anyang' Nyong'o, sio Rais Uhuru wala Raila Odinga.
Serikali zote duniani,huwasilisha jambo ambalo wanahisi huenda litaharibu uhusiano wa nchi husika kupitia wanasiasa,e.g main a kamanda,alitumiwa na serkali ya Kenya kuishtumu Tanzania kwamba inaingilia uchaguzi Kenya,so,miguna anaongea alichotumwa na serikali ya Kenya,pia ujue,serikali inapomweka mtu madarakani,huwa haitangazi.sababu ya GOK kulalamiks hadhrani,in baada ya 'bootlicker' wenu kutoswa na Tshsekedi kuhusu SGR.
 

Bachelor ll

JF-Expert Member
Dec 15, 2019
669
1,000
Inauma hiyo unamsaidia mtu alafu hakumbuki wema wako
Serikali zote duniani,huwasilisha jambo ambalo wanahisi huenda litaharibu uhusiano wa nchi husika kupitia wanasiasa,e.g main a kamanda,alitumiwa na serkali ya Kenya kuishtumu Tanzania kwamba inaingilia uchaguzi Kenya,so,miguna anaongea alichotumwa na serikali ya Kenya,pia ujue,serikali inapomweka mtu madarakani,huwa haitangazi.sababu ya GOK kulalamiks hadhrani,in baada ya 'bootlicker' wenu kutoswa na Tshsekedi kuhusu SGR.

Sent using Jamii Forums mobile app
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom