Illegitimate Kingdom! Jus Sanguinis, Jus Soli


Rev. Kishoka

Rev. Kishoka

JF-Expert Member
Joined
Mar 7, 2006
Messages
4,494
Likes
390
Points
180
Rev. Kishoka

Rev. Kishoka

JF-Expert Member
Joined Mar 7, 2006
4,494 390 180
Definition of illegitimate

Main Entry: il·le·git·i·mate
audio.gif
Pronunciation: \-ˈji-tə-mət\ Function: adjective Date: 2005 1: not recognized as lawful offspring; specifically : born of parents not married to each other2: not rightly deduced or inferred : illogical3: departing from the regular : erratic4 a: not sanctioned by law : illegal b: not authorized by good usage cof a taxon : published but not in accordance with the rules of the relevant international code
— il·le·git·i·mate·ly adverb
Stay tuned...
 
Bowbow

Bowbow

JF-Expert Member
Joined
Oct 20, 2007
Messages
545
Likes
12
Points
0
Bowbow

Bowbow

JF-Expert Member
Joined Oct 20, 2007
545 12 0
What is this definition for????
 
J

Jamco_Za

JF-Expert Member
Joined
Jul 14, 2007
Messages
1,321
Likes
35
Points
145
J

Jamco_Za

JF-Expert Member
Joined Jul 14, 2007
1,321 35 145
Then what?
 
M

Morani75

JF-Expert Member
Joined
Mar 1, 2007
Messages
619
Likes
2
Points
0
M

Morani75

JF-Expert Member
Joined Mar 1, 2007
619 2 0
Rev, heshima mbele!!! Is it what I think it is?? Well, ngoja tusubiri manake hiyo ni "one serious factor in .........."

Twangojea hitimisho............
 
Lunyungu

Lunyungu

JF-Expert Member
Joined
Aug 7, 2006
Messages
8,842
Likes
96
Points
145
Lunyungu

Lunyungu

JF-Expert Member
Joined Aug 7, 2006
8,842 96 145
Rev, heshima mbele!!! Is it what I think it is?? Well, ngoja tusubiri manake hiyo ni "one serious factor in .........."

Twangojea hitimisho............
Nimepotea hata mimi na ujanja wangu wote .Ni codes za kitu gani hizi ?
 
M

Morani75

JF-Expert Member
Joined
Mar 1, 2007
Messages
619
Likes
2
Points
0
M

Morani75

JF-Expert Member
Joined Mar 1, 2007
619 2 0
Nimepotea hata mimi na ujanja wangu wote .Ni codes za kitu gani hizi ?
Mkuu Lunyungu, hata mimi nipo lakini sipo lakini kuna kitu Mkuu Rev anataka kutuwekea!!!! Ngoja nisije sema wala kufikiria visivyo nisubiri Rev atumwagie unono.....
 
RR

RR

JF-Expert Member
Joined
Mar 17, 2007
Messages
6,797
Likes
267
Points
180
RR

RR

JF-Expert Member
Joined Mar 17, 2007
6,797 267 180
Mchungaji kaamua kuwasuspend watu ila kuowangezea hamu? Tactic nzuri...
 
Bowbow

Bowbow

JF-Expert Member
Joined
Oct 20, 2007
Messages
545
Likes
12
Points
0
Bowbow

Bowbow

JF-Expert Member
Joined Oct 20, 2007
545 12 0
Nimepotea hata mimi na ujanja wangu wote .Ni codes za kitu gani hizi ?
Ju Sangunis =....citizen of that state and Jus Soli= Right of Soil

This two words are mostly used to decribe the legal citizenship of a person and Mostly used in Canada and U.S.

Do you want to tell us Balali..... ama ni O...a
just speculation REv comeup
 
Rev. Kishoka

Rev. Kishoka

JF-Expert Member
Joined
Mar 7, 2006
Messages
4,494
Likes
390
Points
180
Rev. Kishoka

Rev. Kishoka

JF-Expert Member
Joined Mar 7, 2006
4,494 390 180
Mali haramu...mtoto haramu?
 
Mzee Mwanakijiji

Mzee Mwanakijiji

Platinum Member
Joined
Mar 10, 2006
Messages
31,872
Likes
8,023
Points
280
Mzee Mwanakijiji

Mzee Mwanakijiji

Platinum Member
Joined Mar 10, 2006
31,872 8,023 280
mmh... let me try to reason here:

a. Kama kweli CCM ilichota fedha Benki Kuu
b. Kama fedha hizo zilitumika katika uchaguzi
c. Kama waliochaguliwa kushika nafasi mbalimbali walitumia fedha hizo za wizi
d. Kama mmoja wa waliochaguliwa kwa kutumia mgongo wa fedha za EPA au nyingine toka Benki Kuu ni kiongozi wa juu kabisa nchini
e. Kama kiongozi huyo ametambua rasmi kuwa fedha zilizosaidia yeye kumchagua pamoja na wasaidizi wake ni za wizi na hivyo kuashiria kuwa ameingia madarakani kwa njia haramu


Basi utawala wale......


Nimejaribu; tukupe mji mzee?
 
Rev. Kishoka

Rev. Kishoka

JF-Expert Member
Joined
Mar 7, 2006
Messages
4,494
Likes
390
Points
180
Rev. Kishoka

Rev. Kishoka

JF-Expert Member
Joined Mar 7, 2006
4,494 390 180
What is statutory limitation za election pettition Tanzania? Nipeni mji...
 
Mzee Mwanakijiji

Mzee Mwanakijiji

Platinum Member
Joined
Mar 10, 2006
Messages
31,872
Likes
8,023
Points
280
Mzee Mwanakijiji

Mzee Mwanakijiji

Platinum Member
Joined Mar 10, 2006
31,872 8,023 280
2010! Uchaguzi wa Rais hauhojiwi na mahakama yoyote ile; ule wa Ubunge nadhani inatakiwa ufungue kesi siku tisini baadaya mshindi kutangazwa.. vinginevyo ndio umeula mkavu..
 
Bowbow

Bowbow

JF-Expert Member
Joined
Oct 20, 2007
Messages
545
Likes
12
Points
0
Bowbow

Bowbow

JF-Expert Member
Joined Oct 20, 2007
545 12 0
Mmh nakupa mji wa Tanganyika masagati
 
M

Morani75

JF-Expert Member
Joined
Mar 1, 2007
Messages
619
Likes
2
Points
0
M

Morani75

JF-Expert Member
Joined Mar 1, 2007
619 2 0
Rev, heshima mbele!!! Is it what I think it is?? Well, ngoja tusubiri manake hiyo ni "one serious factor in .........."

Twangojea hitimisho............
Dot za juu....... Impeachment!!!! Je sheria zinaruhusu??????
 
M

Morani75

JF-Expert Member
Joined
Mar 1, 2007
Messages
619
Likes
2
Points
0
M

Morani75

JF-Expert Member
Joined Mar 1, 2007
619 2 0
2010! Uchaguzi wa Rais hauhojiwi na mahakama yoyote ile; ule wa Ubunge nadhani inatakiwa ufungue kesi siku tisini baadaya mshindi kutangazwa.. vinginevyo ndio umeula mkavu..
MKJJ, hapo nimekusoma...... hii ina maana kwa 2005 tumekula ya chuya sio?? 2010, Mungu atusaidie!!!
 
Bongolander

Bongolander

JF-Expert Member
Joined
Jul 10, 2007
Messages
4,882
Likes
61
Points
135
Bongolander

Bongolander

JF-Expert Member
Joined Jul 10, 2007
4,882 61 135
Ya kwanza ni,
A bastard (illegitimate Child) in the law of England and Wales was a person whose parents, at the time of their birth, were not married to each other. A person conceived to a couple not married to each other but who subsequently marry before the birth would not be treated as a bastard.

Ya pili ni,
A child born out of wedlock, or to a couple who were not married in a way recognized by the civil authorities. Under common law, if the parents later married one another, the child was legitimatized.

Kama yote nimechemsha basi nakupa mji! Butiama!
 
Mzee Mwanakijiji

Mzee Mwanakijiji

Platinum Member
Joined
Mar 10, 2006
Messages
31,872
Likes
8,023
Points
280
Mzee Mwanakijiji

Mzee Mwanakijiji

Platinum Member
Joined Mar 10, 2006
31,872 8,023 280
Morani, kimsingi hiyo ya 2005 ndio imetoka hiyo as long as CCM ndio majority Bungeni.
 
Rev. Kishoka

Rev. Kishoka

JF-Expert Member
Joined
Mar 7, 2006
Messages
4,494
Likes
390
Points
180
Rev. Kishoka

Rev. Kishoka

JF-Expert Member
Joined Mar 7, 2006
4,494 390 180
If the government in place (Executive and Legislative) was elected into office using illegal funds, money found illegally through fraud, money laundering, drug trafficing or else, what are the grounds for the government to be legit?

If money stolen and obtained from BOT was used to finance the rulling party, hence giving the rulling party an upper hand to win a land slide victory in election 2005, then it is safe to say that we the poeple with our rights of blod and soil of Tanzania we were robbed of our elections through corruption and the governement we have both Executive and Legislative are illegal, regardles of if the people elected had knowledge of ilicit money or not.

The question becomes what do we Jus Sanguinis, Jus Soli do about this? sit down and get played again? or demand justice?
 
Mzee Mwanakijiji

Mzee Mwanakijiji

Platinum Member
Joined
Mar 10, 2006
Messages
31,872
Likes
8,023
Points
280
Mzee Mwanakijiji

Mzee Mwanakijiji

Platinum Member
Joined Mar 10, 2006
31,872 8,023 280
If the government in place (Executive and Legislative) was elected into office using illegal funds, money found illegally through fraud, money laundering, drug trafficing or else, what are the grounds for the government to be legit?
So far, there is no any law that forbid illegal funds from being used in political process. Zaidi ya yote hakuna sheria inayotaka vyama kuelezea pesa waliyonayo imetoka wapi na kwa nani. So, hata kama fedha iliyotumika si halali lakini as long as the political process ilifuatwa as laid down in the law basi uchaguzi unabakia kuwa halali.

Sheria ya Uchaguzi ya 1985 na mabadiliko inataka makosa kadhaa ya uchaguzi lakini la chama kutumia fedha zisizo halali si mojawapo? (I'll have to be absolutely sure) as far as I understand it.

If money stolen and obtained from BOT was used to finance the rulling party, hence giving the rulling party an upper hand to win a land slide victory in election 2005, then it is safe to say that we the poeple with our rights of blod and soil of Tanzania we were robbed of our elections through corruption and the governement we have both Executive and Legislative are illegal, regardles of if the people elected had knowledge of ilicit money or not.
Mzee the institutions zinaweza kuwa illegal kama wataoneshwa kuwa walivunja sheria fulani. So far, sidhani kama kuna sheria iliyovunjwa.

Hivyo ndivyo wana CCM wajajibu...

The question becomes what do we Jus Sanguinis, Jus Soli do about this? sit down and get played again? or demand justice?
 
Rev. Kishoka

Rev. Kishoka

JF-Expert Member
Joined
Mar 7, 2006
Messages
4,494
Likes
390
Points
180
Rev. Kishoka

Rev. Kishoka

JF-Expert Member
Joined Mar 7, 2006
4,494 390 180
Mwanakijiji

Unajua jinsi wapinzani walivyopagawa kutokana na matokeo ya uchaguzi wa 2005 na baadaye tunagundua kuwa yote haya yalikuwa ni kutokana na kiini macho cha hongo, basi uchaguzi ule ulikuwa ni haramu, hata kama muda wa kuweka pingamizi umepita.

Tofuati na Zanzibar ambako ubabe ulitumika, Bara ni hongo ndio ilitumika, no wonder walipokuwa Butiama juzi, Wazanzibari waliweza kushinikiza kutupwa kwa muafaka (because they know another siri that, had Muungwana been tossed out from being mgombea 2005 he would have crossed to CUF and CUF would have forgiven him for Malima's down fall).

Ikiwa mtu atakuja na kudai eti ushindi ulikuwa hauna mapigo na ni pesa haramu zilisaidia CCM kwa makusudi kabisa ili iendelee kuwa na kura nyingi Bungeni, inabidi tujiulize kulikuwa na maana gani kuwa na Ruzuku! Tukihalalisha chaguzi zetu kwa kutumia pesa haramu, tunaingiza madarakani Serikali haramu na hivyo tunakuwa Taifa la Maharamu!

We need the following to take place before elections 2010 and if these steps are not taken, then Opposition should boycott the elections and demand Wafadhili, AU and UN to intervene!
  • We need elections law to be reformed and so is the National election commision
  • We need campain financing reforms, every money spent must be accounted on its sources and if the sources of money are legit and clean
  • We need new Katiba
  • We need independent candidates for both Revolutionary council, Union Parliment and both Presidential seats Zanzibar and Union
We need to tighten the noose around CCM for it to reform or give up. I am glad to hear that through Wafadhili na Wahisani, the Serikali is ready to work on any political party coalition that could result in a new party without former party or elected officials (madiwani na wabunge) loosing their seats and hence calling for new elections.
 

Forum statistics

Threads 1,235,907
Members 474,863
Posts 29,240,042