If God wants to kill somebody, nobody can protect him. And if God wants to protect him, nobody can k


taamu

taamu

JF-Expert Member
Joined
Dec 11, 2012
Messages
5,962
Points
2,000
taamu

taamu

JF-Expert Member
Joined Dec 11, 2012
5,962 2,000
mzizimkavu tumia neno mungu maana neno god linatoka kwa wanafiki wa hii dunia,sikufundishi ila hilo jina kuna binaadamu pia wanalo.najua wewe una upeomkubwa wa ufahamu basi siku ingine weka neno jingine.
 
gmosha48

gmosha48

JF-Expert Member
Joined
Oct 19, 2010
Messages
2,256
Points
2,000
gmosha48

gmosha48

JF-Expert Member
Joined Oct 19, 2010
2,256 2,000
You are absolutely right. It sounds guite strange!

Nothing strange there. It depends on your beliefs. In my bilief, I read in Genesis 4:19" you were made from soil and you will become soil again"........ Those were words of God to Adam.. If that is what he pronounced to Adama, for sure he must have means to make it happen. Ah?
 
masopakyindi

masopakyindi

JF-Expert Member
Joined
Jul 5, 2011
Messages
14,547
Points
2,000
masopakyindi

masopakyindi

JF-Expert Member
Joined Jul 5, 2011
14,547 2,000
Does God Kill?
Nimeipenda hii comment nilyoiona humu mtandaoni juu ya suala hili.
Tulioumbwa na Mungu twenende kwa matakwa yake , la sivyo anaturequesition kurudi tulikotoka.

Ahsante malafyale!!
Huwa watu wanamdhihaki Mungu wakifikiri wanaweza kuvuta masharubu yake kama mdoli.
Soma mkuu kitabu kitakatifu na kuna reference nyingi tu za kuangamiza vizazi na vizazi vya watu waliomkosea.
Nilsoma kitabu cha mtu mmoja Francis Chan na alisema:

"God says in Proverbs 8:13, "I hate pride and arrogance."

You and I are not allowed to tell Him how much He can

hate it. He can hate and punish it as severely as His justice demands.
God never excuses sin.

And He is always consistent with that ethic.

Whenever we start to question whether God really hates sin, we have
only to think of the cross, where His Son was tortured, mocked, and
beaten because of sin.
Our sin.

No question about it: God hates and must punish sin. And He is
totally just and fair in doing so."

Hao jamaa ilikuwa rahisi sana tu, kutubu, thats all.
 

Forum statistics

Threads 1,283,903
Members 493,869
Posts 30,805,564
Top