I am an Atheist

stevewritter

stevewritter

Member
Joined
Sep 6, 2019
Messages
29
Points
75
stevewritter

stevewritter

Member
Joined Sep 6, 2019
29 75
Kuna force nne za universe
1.Gravity
2.Electromagnetism
3 weak forces
4 strong forces
hizi ndizo zinafanya universe hifanye kazi.
Reality ni uwalisia tunao uwona.
ko huamini Mungu ila unaamini science, kwa namna nyingine unaamini kile alichosema binadamu,we izo force uliwahi ziona
 
stevewritter

stevewritter

Member
Joined
Sep 6, 2019
Messages
29
Points
75
stevewritter

stevewritter

Member
Joined Sep 6, 2019
29 75
Me bora niwe mjinga na nibaki mshamba,Ninacho amini kuna nguvu zaidi inayoongoza dunia na kutoa mamlaka,nayo ni Mungu.
Siku brothers and sisters msoamini Mungu,mkiamini mje mtoe feedback
 
Mr. Wise

Mr. Wise

JF-Expert Member
Joined
Jul 23, 2012
Messages
7,556
Points
2,000
Mr. Wise

Mr. Wise

JF-Expert Member
Joined Jul 23, 2012
7,556 2,000
Hi Isaac,

It is sad to hear that you are an atheist. I don't know how you became one, but I will be happy to discuss that with you if you are honesty enough and bold to face the facts of life and reality. I'm on the opposite end. I believe God (not gods) exists, that He created the universe and all in it, that He loves humanity as crown of His creation, made in His own image, far different from all other creation. That the Creator who is Eternal and Immortal King took upon human form. Without ceasing to be God He became a Man in a person of Jesus who walked on earth approx 2000 years ago. He died to rescue you and me from the grip of sin and fear and bondage of death and raised from the dead to prove his claims and become first fruit of resurrection, of which we all Christian awaits.

I also, rationally believe, there is a devil, an arch enemy of humanity and fallen angelic being. That he lures people away from God using many ways, atheism being one of them. I believe the devil have got you in his pawns and would be happy to discuss via PM or Email if you wish.

May God open your eyes!
CC Kiranga msaidie Isac
 
Mwadunda

Mwadunda

JF-Expert Member
Joined
Aug 14, 2013
Messages
1,382
Points
2,000
Mwadunda

Mwadunda

JF-Expert Member
Joined Aug 14, 2013
1,382 2,000
If you believe in presence of Living God, what will you loose? Brother go back to your origin, believe in God and submit yourself before his holiness you will began realising how freely your heart is.
 
The only

The only

JF-Expert Member
Joined
May 19, 2011
Messages
4,742
Points
2,000
The only

The only

JF-Expert Member
Joined May 19, 2011
4,742 2,000
Mkuu sijui kama umenielewa? nimesema hata hao wenye elimu ya sayansi nao wanaamini Mungu,ingekuwa wanaoamini ni watu kama mie tu tusiojua sayansi basi kweli hoja yako ingekuwa na mashiko maana ingeonekana tatizo ni ujinga wetu katika sayansi ndio unaofanya kuleta imani ya Mungu jibu kwa yale tusiyajua. Achana na mambo ya kuhusisha ya kuhusisha madai yenu(kuwa hakuna Mungu) na sayansi,watu wa makundi yote wapo wenye kuamini Mungu na wasioamini bila kujari ni wanasayansi au wakulima tu.
mkuu sayansi sio mali ya wanasayansi wala mungu ,ni ujuzi wa mipangilio na asili ya mazingira yanayokuzunguka kwa njia ya kutizama ,kuhisi majibu ,kujaribu mahisio yote ya majibu kisha kugundua jibu linalofanya kazi na kulitumia kutatua tatizo ,hiyo sayansi ni njia ya kupata masuluhisho juu ya yanayotuzunguka kwa utaratibu bila hisia wala imani ,hata mungu kama yupo naye ni msomi wa sayansi ,sayansi sio mali ya yeyote
 

Forum statistics

Threads 1,336,211
Members 512,562
Posts 32,530,791
Top