How to avoid the oil curse


BAK

BAK

JF-Expert Member
Joined
Feb 11, 2007
Messages
81,978
Likes
121,291
Points
280
BAK

BAK

JF-Expert Member
Joined Feb 11, 2007
81,978 121,291 280
Editorial
How to avoid the oil curse
Written by Administrator
Tuesday, 15 July 2008
THE BUSINESS WEEK

For many African nations, the discovery of natural resources has turned out to be more of a curse than a blessing. In Nigeria, for example, the discovery of oil in the 1950s contributed not to better living standards for its citizens but to ethnic conflict, corruption, wild fiscal spending swings and wasteful projects.

With the discovery of oil in the Ugandan Albertine Basin, the country has a unique chance to create the foundations of a prosperous, dynamic economy for generations to come.

While exploration is ongoing, the indications are that there are enough reserves to meet Uganda's energy needs and maybe even turn the country into a net exporter. The country must not waste this opportunity.

The early indications are that it will not. This week, an impressive number of Uganda’s political class gathered at a seminar in Kampala to hear from an impressive selection of international economists, civil servants and scientists speak about best practice in managing petroleum resources.

The government has shown excellent foresight in preparing the National Oil and Gas Policy, a year before the first oil is due to be extracted. It has promised that petroleum revenue will be separated from other revenue and placed in a fund controlled by the central bank.

It will be spent solely and selectively in strategic areas that will boost the productive capacity of the economy - never on consumption. Spending will be phased in and macroeconomic stability will be paramount. Communities close to Lake Albert and the environment will be looked after.

All noble aims, but the road to oblivion is paved with good intentions. It is far easier to draft sound policies than to implement them.

In the next few years, the Ugandan government will come under enormous political pressure to spend its oil windfall recklessly on wasteful projects and, in the President’s own words, “imported wine and perfume.”

How faithfully it sticks to the National Oil and Gas Policy in the face of such demands will be a measure of the quality of the country’s leadership.

In recent years, Nigeria has learnt from its past mistakes and improved the management of its oil revenues to the benefit of its people. Uganda must learn the lessons of others’ mistakes without repeating them.
 
Sam GM

Sam GM

JF-Expert Member
Joined
Mar 3, 2008
Messages
536
Likes
6
Points
35
Sam GM

Sam GM

JF-Expert Member
Joined Mar 3, 2008
536 6 35
Mkuu nafikiri umeanza kuyaona zanzibar wameambiwa kuna oil basi wameshika bango kuwa hawatashare oil na mainland! Mambo yatatokota hapa kama haka ka-muungano katakuwa bado kapo.
 
B

Bakari Muhogo

Member
Joined
Feb 3, 2008
Messages
44
Likes
0
Points
0
B

Bakari Muhogo

Member
Joined Feb 3, 2008
44 0 0
Hao ndugu zetu Wanzanzibari wana akili za ABUNUWASI. Ule mtumba umejaa hayo mafuta "bubu". Kwa hakika wanajisumbua bure kama kuna kitu kati ya ufukwe wa Tanganyika na ufukwe wa visiwa vya Pemba na Zanzibar sio "petroleum" bali ni "gas" tu kama ile ya Songosongo.

Katika uchimbaji na utafiti mwingi katika bahari hii ile miamba amabyo inaonyesha dalili za kuwepo "petroleum" kamwe haijapatikana. Miamba kama hiyo ina "vidudu" viitwavyo "Fusulina" hawa tunawaita kwa jina la utaalamu kwamba ni Fossils.
Sasa hao wazanzibari waacheni waote ndoto tu.
 
Sam GM

Sam GM

JF-Expert Member
Joined
Mar 3, 2008
Messages
536
Likes
6
Points
35
Sam GM

Sam GM

JF-Expert Member
Joined Mar 3, 2008
536 6 35
Hao ndugu zetu Wanzanzibari wana akili za ABUNUWASI. Ule mtumba umejaa hayo mafuta "bubu". Kwa hakika wanajisumbua bure kama kuna kitu kati ya ufukwe wa Tanganyika na ufukwe wa visiwa vya Pemba na Zanzibar sio "petroleum" bali ni "gas" tu kama ile ya Songosongo.

Katika uchimbaji na utafiti mwingi katika bahari hii ile miamba amabyo inaonyesha dalili za kuwepo "petroleum" kamwe haijapatikana. Miamba kama hiyo ina "vidudu" viitwavyo "Fusulina" hawa tunawaita kwa jina la utaalamu kwamba ni Fossils.
Sasa hao wazanzibari waacheni waote ndoto tu.
BM,

Kama hii ndivyo unavyoielezea basi hawa dnugu zetu waelezwe mapema na dnoto zao za Abunuwasi wasije toana roho bure!
 
Mahesabu

Mahesabu

JF-Expert Member
Joined
Jan 27, 2008
Messages
5,222
Likes
790
Points
280
Mahesabu

Mahesabu

JF-Expert Member
Joined Jan 27, 2008
5,222 790 280
MJOMBA WANGU ALIWAHI NISIMULIA HADITHI YA SUNGURA NA FISI KUTAFUTA MAJI, BAADA YA KUYAPATA SUNGURA AKAMWAMBIA FISI 'shika hili jiwe nikisha oga na kunywa nawe itafika zamu yako ya kuoga na kunywa nami ntashika hilo jiwe'
FISI ALILISHIKA LILE JIWE KWA BIDII SANA HUKU AKIDHANI AKILIACHA LITAANGUKA (kumbe ni mwamba ambao upo imara kabisa)
HIVYO SUNGURA AKAONDOKA AKIMUACHA FISI AMEENDELEA KULISHIKA .....!
KATI YA BARA NA VISIWANI NAONA KUNA DALILI ZA MOJAWAPO KUNG'ANG'ANIA JIWE STAILI YA (mtaalamu wa uchu) FISI....!
 

Forum statistics

Threads 1,250,281
Members 481,278
Posts 29,726,972