How religions undermine africans:Letter from King Leopold II of Belgium to Colonial Missionaries 18

chabuso

JF-Expert Member
Feb 18, 2013
5,803
2,000
Letter from King Leopold II of Belgium to
Colonial Missionaries, in 1883
Dear Rev. Fathers and Compatriots,


“The task that is given to you to fulfil is very delicate and requires much tact. You will go certainly to evangelize, but yourevangelization must inspire above all Belgium interests. Your principal objective in our mission in the Congo and all over Africa is never to teach the niggers to know God, this they know already. They speak and submit to us, and what else I don't know. They know that to kill, to sleep with someone else's wife, to lie and to insult is bad. Have courage to admit it; you are not going to teach them what they know already. Your essential role is to facilitate the task of administrators and industrials, which means you will go to interpret the gospel in the way it will be the best to protect your interests in that part of the world.


For these things, you have to keep watch on disinteresting our savages from the richness that is plenty [in their underground. To avoid that, they get interested in it, and make you murderous] competition and dream one day to overthrow you. Your knowledge of the gospel will allow you to find texts ordering, and encouraging your followers to love poverty, like “Happier are the poor because they will inherit the heaven” and, “It's very difficult for the rich to enter the kingdom of God.” You have to detach from them and make them disrespect everything which gives courage to affront us. I make reference to their Mystic System and their war fetish – warfare protection – which they pretend not to want to abandon, and you must do everything in your power to make it disappear. Your action will be directed essentially to the younger ones, for they won't revolt when the recommendation of the priest is contradictory to their parent's teachings.


The children have to learn to obey what the missionary recommends, who is the father of their soul. You must singularly insist on their total submission and obedience, avoid developing the spirit in the schools, teach students to read and not to reason. Dear patriots, these are some of the principles that you must apply. You will find many other books, which will be given to you at the end of this conference. Evangelize the niggers so that they stay forever in submission to the white colonialists, so they never revolt against the restraints they are undergoing. Recite every day – “Happy are those who are weeping because the kingdom of God is for
them.”
 

NullPointer

JF-Expert Member
Feb 7, 2011
3,467
2,000
kwa hiyo ulipoipata hapo na wewe ukaamini kua ni kweli ni barua kutoka kwa huyo mfalme mwenye jina ka chui-chui vile??
not everything written on the internet is true, naweza nikatunga story leo kesho ikawa a hit kwenye internet na watu wakaamini..
 

chabuso

JF-Expert Member
Feb 18, 2013
5,803
2,000
kwa hiyo ulipoipata hapo na wewe ukaamini kua ni kweli ni barua kutoka kwa huyo mfalme mwenye jina ka chui-chui vile??
not everything written on the internet is true, naweza nikatunga story leo kesho ikawa a hit kwenye internet na watu wakaamini..

Kaka, wenzetu wanautamaduni wa kuweka kumbukumbu zao zikiwa nzuri au mbaya,waafrikaa hatuna utamaduni huo,katika hiyo link hizo ni documents zilizohifadhiwa

Usiwe mvivu wa kusoma na kufanya utafiti kama walivyo watanzania wengi ukiingia kwenye hizo link utajua hizo documents zimehifandhiwa wapi na nani amezihifadhi

Na haya mambo ya waliotuletea dini afrika yaani warabu na wazungu,halafu kuzifanya dini ndio silaha zao za kutuweka tuwe watu wa chini sio mageni
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom