How Alcohol Affects Your Body!

Konzogwe

JF-Expert Member
Feb 24, 2008
440
225
YOUR BRAIN: Alcohol,even in small amounts,causes irreparable damage to brain cells;some die and others are altered.
YOUR HEART:Alcohol increases the risk of hypertension,stroke,and damage to the heart muscle.
YOUR LUNGS:Alcohol depresses respiratory functions.
YOUR REPRODUCTIVE SYSTEM:In men,alcohol can demage cells in testes,causing impotence,sterility,and possibly enlarged breasts. In women,alcohol can cause irregular menstrual cycles and malfunctioning of the ovaries. Alcohol has also been linked to birth defects in infants and to fetal alcohol syndrome.
YOUR LIVER:because your liver must filter alcohol from blood,alcohol affects it more than any other organ of your body:
*Excess calories in alcohol are stored as fat in the liver.
*Functioning liver cells die from alcoholic poisoning.
*Scar tissues replaces dead cells,causing cirrhosis.
YOUR IMMUNE SYSTEM:alcohol weakens the body's defense against infection and breast cancer.
 

mbarikiwa

JF-Expert Member
Mar 8, 2008
506
195
YOUR BRAIN: Alcohol,even in small amounts,causes irreparable damage to brain cells;some die and others are altered.
YOUR HEART:Alcohol increases the risk of hypertension,stroke,and damage to the heart muscle.
YOUR LUNGS:Alcohol depresses respiratory functions.
YOUR REPRODUCTIVE SYSTEM:In men,alcohol can demage cells in testes,causing impotence,sterility,and possibly enlarged breasts. In women,alcohol can cause irregular menstrual cycles and malfunctioning of the ovaries. Alcohol has also been linked to birth defects in infants and to fetal alcohol syndrome.
YOUR LIVER:because your liver must filter alcohol from blood,alcohol affects it more than any other organ of your body:
*Excess calories in alcohol are stored as fat in the liver.
*Functioning liver cells die from alcoholic poisoning.
*Scar tissues replaces dead cells,causing cirrhosis.
YOUR IMMUNE SYSTEM:alcohol weakens the body's defense against infection and breast cancer.


Asante Daktari, lakini mbona mamilioni ya watu 'wakiongozwa na Madaktari' wanaendelea kupata kilevi?
 

TAIKUBWA

Senior Member
Jan 20, 2008
119
0
mbarikiwa hata wewe??????????
yah hata mimi nilikuwa napenda kumuuliza hili na asilimia kubwa ya madk pale muhimbili kbla ya kwenda kufundisha wanapata ama spirit au whisky na wakiingia nondo zinazomwagwa bala...ila pombe mbaya na mungu apendi jamani hilo tujue
 

mbarikiwa

JF-Expert Member
Mar 8, 2008
506
195
mbarikiwa hata wewe??????????
yah hata mimi nilikuwa napenda kumuuliza hili na asilimia kubwa ya madk pale muhimbili kbla ya kwenda kufundisha wanapata ama spirit au whisky na wakiingia nondo zinazomwagwa bala...ila pombe mbaya na mungu apendi jamani hilo tujue


Mimi nami nimezaliwa, nikatambaa, hatimaye nikatembea.
 

Allah's Slave

JF-Expert Member
Mar 14, 2008
564
0
yah hata mimi nilikuwa napenda kumuuliza hili na asilimia kubwa ya madk pale muhimbili kbla ya kwenda kufundisha wanapata ama spirit


We we we, Usijaribu hata kidogo ndugu yangu. Tena hata usifikirie kabisaa. Spirit inakufanya upofuke macho. Sasa wewe ukikosa hela kunywa ya vidonda uone. Usiwachuuze watu hapa eti madaktari wanakunywa spirit. Surgical spirit ni tofauti na ile mnayopewa kuzuia damu. Usijaribu kunywa ile unayonunua dukani.
 

Ssebo

Member
Dec 23, 2007
76
95
Asante Daktari, lakini mbona mamilioni ya watu 'wakiongozwa na Madaktari' wanaendelea kupata kilevi?
Mbarikiwa,

Kwa kuwa madaktari wanakunywa pombe haimaanishi kuwa pombe si mbaya! Angalia logic ya maelezo, mtoa mada hazungumzii mtu (daktari), anazumngumzia pombe. Pombe kama kilevi kina madhara yake kama mtoa mada alivyosema, bila kujali daktari anajua au hajui madhara yake, ukweli upo pale pale kwamba kuna madhara ya pombe.

Chukulia mfano wa ndoa, ndoa kama ndoa ni jambo zuri sana, lakini ndoa nyingi zinavunjika siku hizi hii haimanishi ndoa ni mbaya bali wana ndoa ndio wabaya. I hope you can see the logic now. Dont look at the company, look at the industry
 

Ssebo

Member
Dec 23, 2007
76
95
YOUR BRAIN: Alcohol,even in small amounts,causes irreparable damage to brain cells;some die and others are altered.
YOUR HEART:Alcohol increases the risk of hypertension,stroke,and damage to the heart muscle.
YOUR LUNGS:Alcohol depresses respiratory functions.
YOUR REPRODUCTIVE SYSTEM:In men,alcohol can demage cells in testes,causing impotence,sterility,and possibly enlarged breasts. In women,alcohol can cause irregular menstrual cycles and malfunctioning of the ovaries. Alcohol has also been linked to birth defects in infants and to fetal alcohol syndrome.
YOUR LIVER:because your liver must filter alcohol from blood,alcohol affects it more than any other organ of your body:
*Excess calories in alcohol are stored as fat in the liver.
*Functioning liver cells die from alcoholic poisoning.
*Scar tissues replaces dead cells,causing cirrhosis.
YOUR IMMUNE SYSTEM:alcohol weakens the body's defense against infection and breast cancer.
Konzogwe nimeguswa na maelezo yako naweza kukupata je?
 

TIMING

JF-Expert Member
Apr 12, 2008
21,843
1,250
YOUR BRAIN: Alcohol,even in small amounts,causes irreparable damage to brain cells;some die and others are altered.
YOUR HEART:Alcohol increases the risk of hypertension,stroke,and damage to the heart muscle.
YOUR LUNGS:Alcohol depresses respiratory functions.
YOUR REPRODUCTIVE SYSTEM:In men,alcohol can demage cells in testes,causing impotence,sterility,and possibly enlarged breasts. In women,alcohol can cause irregular menstrual cycles and malfunctioning of the ovaries. Alcohol has also been linked to birth defects in infants and to fetal alcohol syndrome.
YOUR LIVER:because your liver must filter alcohol from blood,alcohol affects it more than any other organ of your body:
*Excess calories in alcohol are stored as fat in the liver.
*Functioning liver cells die from alcoholic poisoning.
*Scar tissues replaces dead cells,causing cirrhosis.
YOUR IMMUNE SYSTEM:alcohol weakens the body's defense against infection and breast cancer.

duh!!!

I must be dead by now!!!!
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Similar Discussions

Top Bottom