Hivi mbona EastAfrica hatuuzi utalii wa Human Evolution???


Kafrican

Kafrican

JF-Expert Member
Joined
Jan 26, 2015
Messages
4,051
Likes
3,473
Points
280
Kafrican

Kafrican

JF-Expert Member
Joined Jan 26, 2015
4,051 3,473 280
Nilikua nazurura kule Youtube, nikapatana na hii VLOG ambayo wamarekani walisafiri hadi Kenya ili kuja kujionea wapi binadamu walianzia...... Binadamu wa kwanza wanaaminika walianzia eneo la East FArica haswa kati ya Ethiopia Kenya na Tanzania,..... Tunaweza kuvutia watalii wengi sana tukijipanga vizuri, kuna ile skeleton ya "Lucy" iliyogunduliwa kule Ethiopia, na pia hapa Kenya ndo kuligunduliwa 'Turkana Boy" ambaye hadi wa leo ndo most complete skeleton of modern human....... inaaminika aliishi miaka millioni 1.6 iliyopita.... Cha kushangaza, Turkana boy sahii ako kwa exibit ya American Museum of Natural History badala ya kua kwa museum ya 'Turkana Museum of Human Evolution'

Tunakosa oportunity kubwa sana, sahiii ingekua watalii wamejaa kule Turkana!!!




That is why a staggering find in 1984 excited the entire field, and continues to do so today over 30 years later.

It was a skeleton of a young boy, discovered at Lake Turkana in the deserts of northern Kenya. He died when he was about eight years old and his bones sank into the sediments of the lake, where they were preserved for 1.5 million years. He was, and is, the most complete early-human fossil ever discovered.

Yet "Turkana Boy" is just one of many early human fossils discovered near the lake. Together they span four million years of human evolution. This one spot has told us a huge amount about where we came from and how our ancestors lived.

Turkana Boi


 
pingli-nywee

pingli-nywee

JF-Expert Member
Joined
Sep 16, 2015
Messages
6,882
Likes
5,515
Points
280
pingli-nywee

pingli-nywee

JF-Expert Member
Joined Sep 16, 2015
6,882 5,515 280
Dini ndio zilivuruga akili zetu sisi waafrika. Haya mambo ya 'evolution' hata mashuleni huwa wanafunza tu juu juu. Eti ndio wanafunzi wasije wakaenda mbali na walichokaririshwa sunday school na madrassa.
 
J

Janerose mzalendo

JF-Expert Member
Joined
Oct 4, 2018
Messages
3,313
Likes
1,409
Points
280
J

Janerose mzalendo

JF-Expert Member
Joined Oct 4, 2018
3,313 1,409 280
Dini ndio zilivuruga akili zetu sisi waafrika. Haya mambo ya 'evolution' hata mashuleni huwa wanafunza tu juu juu. Eti ndio wanafunzi wasije wakaenda mbali na walichokaririshwa sunday school na madrassa.
Kweli? Hawafunzi juujuu wewe. Infact that topic is one of the longest if am not wrong
 
pingli-nywee

pingli-nywee

JF-Expert Member
Joined
Sep 16, 2015
Messages
6,882
Likes
5,515
Points
280
pingli-nywee

pingli-nywee

JF-Expert Member
Joined Sep 16, 2015
6,882 5,515 280
Kweli? Hawafunzi juujuu wewe. Infact that topic is one of the longest if am not wrong
Nilisoma Catholic school, kuhusu evolution ulikuwa unatafuta material za ziada wewe mwenyewe. Point yangu ilikuwa kwamba imani ya wengi kuhusu evolution, na kwamba haiendani na dini ndio chanzo cha vivutio vya kitalii kama hivi kutelekezwa.
 
Barbarosa

Barbarosa

JF-Expert Member
Joined
Apr 16, 2015
Messages
18,517
Likes
18,105
Points
280
Barbarosa

Barbarosa

JF-Expert Member
Joined Apr 16, 2015
18,517 18,105 280
Kwa sababu tunaaamini Mungu ndiye aliyeumba Binadamu na siyo Darwinism, hakuna kitu kama evolution!
 
Oii

Oii

JF-Expert Member
Joined
Sep 8, 2017
Messages
1,857
Likes
1,347
Points
280
Oii

Oii

JF-Expert Member
Joined Sep 8, 2017
1,857 1,347 280
Geza Ulole

Geza Ulole

JF-Expert Member
Joined
Oct 31, 2009
Messages
17,035
Likes
9,550
Points
280
Geza Ulole

Geza Ulole

JF-Expert Member
Joined Oct 31, 2009
17,035 9,550 280
Say Kenya in Tanzania's Serengeti there's a museum dedicated for that!
 
Dreka

Dreka

JF-Expert Member
Joined
Oct 27, 2017
Messages
7,514
Likes
9,210
Points
280
Dreka

Dreka

JF-Expert Member
Joined Oct 27, 2017
7,514 9,210 280
Human evolution na takataka nyingine kama hizo ni uongo uliotukuka.
 
thisdayes

thisdayes

JF-Expert Member
Joined
Oct 28, 2016
Messages
2,188
Likes
2,443
Points
280
Age
31
thisdayes

thisdayes

JF-Expert Member
Joined Oct 28, 2016
2,188 2,443 280
Hushaidi uliopo unaonesha binadamu wa kwanza ali ishi Tz. Hao wadada walienda Kenya kutafuta kitu kingine.

Sent using Jamii Forums mobile app
 
B

bagamoyo

JF-Expert Member
Joined
Jan 14, 2010
Messages
5,579
Likes
3,359
Points
280
B

bagamoyo

JF-Expert Member
Joined Jan 14, 2010
5,579 3,359 280
King's African Rifles Zanzibar & Tanganyika

The King's African Rifles was a multi-battalion British colonial regiment raised from Britain's various possessions in East Africa from 1902 until independence in the 1960s
Source : Azam TV
 
B

bagamoyo

JF-Expert Member
Joined
Jan 14, 2010
Messages
5,579
Likes
3,359
Points
280
B

bagamoyo

JF-Expert Member
Joined Jan 14, 2010
5,579 3,359 280
King's African Rifles in Zanzibar & Tanganyika

 
B

bagamoyo

JF-Expert Member
Joined
Jan 14, 2010
Messages
5,579
Likes
3,359
Points
280
B

bagamoyo

JF-Expert Member
Joined Jan 14, 2010
5,579 3,359 280
Kafrican,
I agree, there is a lot to showcase and make the east African tourism unique from other destinations . The likes of Kilwa ancient city , history of human evolution, German East Africa, Polish connection in Tanganyika etc
 
pingli-nywee

pingli-nywee

JF-Expert Member
Joined
Sep 16, 2015
Messages
6,882
Likes
5,515
Points
280
pingli-nywee

pingli-nywee

JF-Expert Member
Joined Sep 16, 2015
6,882 5,515 280
Dah! Kuna mwingine ameibuka na za King African Rifles ya mabeberu.
 
REDEEMER.

REDEEMER.

JF-Expert Member
Joined
Feb 22, 2015
Messages
6,059
Likes
8,874
Points
280
Age
26
REDEEMER.

REDEEMER.

JF-Expert Member
Joined Feb 22, 2015
6,059 8,874 280
Darwin mwenyewe kwenye hizo evolutionism kuna loopholes kibao, ukisema dini zimewaharibu wa afrika pia masomo ya kizungu hayo hayo yamemuaribu muafrika.
 
J

Janerose mzalendo

JF-Expert Member
Joined
Oct 4, 2018
Messages
3,313
Likes
1,409
Points
280
J

Janerose mzalendo

JF-Expert Member
Joined Oct 4, 2018
3,313 1,409 280
The missionaries did a fantastic job by introducing religion tothis dark continent.
Evolution is hogwash.
 
pingli-nywee

pingli-nywee

JF-Expert Member
Joined
Sep 16, 2015
Messages
6,882
Likes
5,515
Points
280
pingli-nywee

pingli-nywee

JF-Expert Member
Joined Sep 16, 2015
6,882 5,515 280
The missionaries did a fantastic job by introducing religion tothis dark continent.
Evolution is hogwash.
Dark continent, in their words. The white man's religion is hogwash too, think about it. Africans are the new missionaries now, spreading the 'word' back to the 'originator'. Places of worship in the white man's land are now museums and playgrounds for sodomites.
 
J

Janerose mzalendo

JF-Expert Member
Joined
Oct 4, 2018
Messages
3,313
Likes
1,409
Points
280
J

Janerose mzalendo

JF-Expert Member
Joined Oct 4, 2018
3,313 1,409 280
Dark continent, in their words. The white man's religion is hogwash too, think about it. Africans are the new missionaries now, spreading the 'word' back to the 'originator'. Places of worship in the white man's land are now museums and playgrounds for sodomites.
Lol. Ok
 
pingli-nywee

pingli-nywee

JF-Expert Member
Joined
Sep 16, 2015
Messages
6,882
Likes
5,515
Points
280
pingli-nywee

pingli-nywee

JF-Expert Member
Joined Sep 16, 2015
6,882 5,515 280
Hahaa! :D Its the honest truth. There was belief in God, a supreme deity, before the white man ever set foot in Africa. We all also know that spreading the 'word' in Africa was not what the white man was after. Futhermore Islam and Christianity too, arrived in Africa before the whiteman. Case in point, Ethiopia. The Black man, unlike the white man, was not a marauding pagan before Christianity made its mark around the world.
 
J

Janerose mzalendo

JF-Expert Member
Joined
Oct 4, 2018
Messages
3,313
Likes
1,409
Points
280
J

Janerose mzalendo

JF-Expert Member
Joined Oct 4, 2018
3,313 1,409 280
Hahaa! :D Its the honest truth. There was belief in God, a supreme deity, before the white man ever set foot in Africa. We all also know that spreading the 'word' in Africa was not what the white man was after. Futhermore Islam and Christianity too, arrived in Africa before the whiteman. Case in point, Ethiopia. The Black man, unlike the white man, was not a marauding pagan before Christianity made its mark around the world.
Yeah. Ethiopia is even mentioned in the Bible. BTW, do you believe in Jesus Christ?
 

Forum statistics

Threads 1,251,870
Members 481,916
Posts 29,788,598