Hawa Ndio Wawekezaji Wetu!


K

Kakalende

JF-Expert Member
Joined
Dec 1, 2006
Messages
3,256
Likes
46
Points
135
K

Kakalende

JF-Expert Member
Joined Dec 1, 2006
3,256 46 135
Ndugu zangu hii nchi imeshaposwa inangojea mwenyewe aje kuchukua chake?

Haiingii akilini kukuta ghaidi kama huyu anapokelewa kama mwekezaji?


From don to druglord: Dawood gets a career change
Sumon K Chakrabarti / CNN-IBN
Published on Wed, Apr 16, 2008 at 19:59

New Delhi: Dawood Ibrahim was branded a global terrorist by the US in 2003. Interpol says that he is a part of the worldwide terror syndicate of Osama bin Laden’s al-Qaeda.

However, despite restrictions and embargoes issued on him, Dawood Ibrahim has time and again managed to travel outside his hideout in Pakistan with several passports issued by various countries.

His business has also expanded beyond Karachi and the Gulf countries.

The don has spread his wings across continents — from South East Asia to Europe to Africa, from real-estate to cricket betting to shipping, gun-running and narcotics, Dawood runs all kinds of 'businesses'.

Indian intelligence sources indicate that Dawood has an investment running into $700 million, equivalent of about Rs 30 billion.

He earns nearly about Rs 150 crore every year from selling gutkha (chewing tobacco) in Pakistan.

And in Dubai, Dawood enjoys special access. He receives VIP treatment at the Dubai airport, where he is whisked away from the tarmac without any immigration formalities. In Dubai, Dawood is involved in the hotel and gold business and real estate, apart from laundering drug money. He owns at least 53 business ventures in the Gulf country.

And Dawood has now moved beyond his territory. He is investing in the flourishing hotel industry in Zanzibar Islands in Tanzania, apart from trafficking in narcotics and illegal arms.

Sources say that he has also invested in a Pakistani-owned textile company in Tanzania, which has come under the scanner for funding terrorist organsations.

  • In South Africa, he has set up his base to smuggle drugs to Europe.
  • In Kenya, Dawood has invested at least 10 million USD in the hotel industry.
  • In Nepal, dawood is reported to have invested in a top television Network, a leading airline company and one of the five biggest hotels in Kathmandu.
  • In Thailand and Hong Kong, Dawood is now increasing his drug trafficking business through underground Chinese groups and cheap Chinese arms are smuggled to the Western countries in four ships that he owns.
  • In London, he uses two nightclubs in Birmingham to distribute
drugs across Europe

But this impressive multinational presence is a pointer of the direction in which Dawood's business has been moving over the past few years — the drug trade. Intelligence agencies across the world are branding him the biggest druglord ever.

IBN Live
 
J

Jamco_Za

JF-Expert Member
Joined
Jul 14, 2007
Messages
1,321
Likes
35
Points
145
J

Jamco_Za

JF-Expert Member
Joined Jul 14, 2007
1,321 35 145
Na Tanzania kwakuwa ana ngozi nyeupe wala hawawezi kutrack previuos records zake kwa kuwa kaja kuwekeza nchini kwetu, nafikiri yule mzungu mmoja aliyesema alikuja na $ 1000 akatengeneza nyingi alikuwa right maana hatujali kama historical background ya wawekezaji wetu ina matter.
 
Wambandwa

Wambandwa

JF-Expert Member
Joined
Dec 3, 2006
Messages
2,255
Likes
386
Points
180
Wambandwa

Wambandwa

JF-Expert Member
Joined Dec 3, 2006
2,255 386 180
Ndugu zangu hii nchi imeshaposwa inangojea mwenyewe aje kuchukua chake?

Haiingii akilini kukuta ghaidi kama huyu anapokelewa kama mwekezaji?
THIS IS ANOTHER AR IN THE MAKING.......!!!
 
M

mukombosi

Member
Joined
Mar 21, 2008
Messages
49
Likes
0
Points
0
M

mukombosi

Member
Joined Mar 21, 2008
49 0 0
Hii iingizwe ktk maajabu ya dunia,na hii ni nambari one.
swali?
1.kwanini amewekeza zanzibar na siyo bara?
2.tukisema zanzibar wanahifadhi au kupromote magaidi kama kule comoro,tunakosea?
3.why zenj inakuwa na uzalendo sana na nchi za kiarabu kuliko watz wenzao(wabara)?
4.hatuoni incidents kama hizi ni cheche tosha za wandugu hawa kutaka/kushawishi kujitoa ktk MUUNGANO ili waendeleze agenda zao?
Natia hoja!!!
 
mwanasayansi

mwanasayansi

Member
Joined
Feb 8, 2008
Messages
12
Likes
0
Points
0
mwanasayansi

mwanasayansi

Member
Joined Feb 8, 2008
12 0 0
Hii iingizwe ktk maajabu ya dunia,na hii ni nambari one.
swali?
1.kwanini amewekeza zanzibar na siyo bara?
2.tukisema zanzibar wanahifadhi au kupromote magaidi kama kule comoro,tunakosea?
3.why zenj inakuwa na uzalendo sana na nchi za kiarabu kuliko watz wenzao(wabara)?
4.hatuoni incidents kama hizi ni cheche tosha za wandugu hawa kutaka/kushawishi kujitoa ktk MUUNGANO ili waendeleze agenda zao?
Natia hoja!!!
habari mheshimiwa....
1.kwanini amewekeza zanzibar na siyo bara?, nijuavyo mimi kiwanda cha textile cha Wapakistani kipo Dar es salaam kwa hiyo amewekeza Tanzania bara pia kama itakuwa ni sahihi kuwa kinamuhusu.
Hapa najaribu kuonesha kwamba kama kuna uzembe umefanyika kumkaraibisha huyo mshutumiwa huenda ukawa hauna uhusiano na hilo ulilo comment.
2.tukisema zanzibar wanahifadhi au kupromote magaidi kama kule comoro,tunakosea?yes ,itakuwa munakosea ikiwa hakuna ushahidi wa hilo.Ukitoa mfano wa yule kijana detained in Guantanamo, utapewa mfano wa John Walker wa UK aliyekamatwa Afghanistan lakini Uk haishutumiwi hivyo.
3.why zenj inakuwa na uzalendo sana na nchi za kiarabu kuliko watz wenzao(wabara)?,hili si kosa ikiwa hawavunji taratibu husika,waarabu walitawala kule,waliacha vizazi hivyo baadhi ni ndugu wa damu,wanasaidiana n.k generally kuwa na uhusiano na nchi za kiarabu ambazo zatambulika na UN ni katika taratibu za kawaida,au tunaposema wawekezaji waje Tz huwa tuna exclude Arabs????
4.hatuoni incidents kama hizi ni cheche tosha za wandugu hawa kutaka/kushawishi kujitoa ktk MUUNGANO ili waendeleze agenda zao?,hii ni comment yako tena kali saana kwa dalili dhaifu.
sorry 4 any mistake,
Ila ni kujaribu kuondoa tashuwishi za biasness ambazo huenda zikatufikisha pasipofaa.
thanx mkuu.
 
Gang Chomba

Gang Chomba

JF-Expert Member
Joined
Feb 29, 2008
Messages
8,941
Likes
913
Points
280
Gang Chomba

Gang Chomba

JF-Expert Member
Joined Feb 29, 2008
8,941 913 280
Hii iingizwe ktk maajabu ya dunia,na hii ni nambari one.
swali?
1.kwanini amewekeza zanzibar na siyo bara?
2.tukisema zanzibar wanahifadhi au kupromote magaidi kama kule comoro,tunakosea?
3.why zenj inakuwa na uzalendo sana na nchi za kiarabu kuliko watz wenzao(wabara)?
4.hatuoni incidents kama hizi ni cheche tosha za wandugu hawa kutaka/kushawishi kujitoa ktk MUUNGANO ili waendeleze agenda zao?
Natia hoja!!!
aaah ndugu yangu we ukiuliza watakwambia wao wako OIC thats all...ila swala la ugaidi watakujibu ile ni jihad
 
Obe

Obe

JF-Expert Member
Joined
Dec 31, 2007
Messages
8,222
Likes
27,529
Points
280
Obe

Obe

JF-Expert Member
Joined Dec 31, 2007
8,222 27,529 280
Kwangu mimi suala si la kusema kuhusu WHY zenji, hapa ishu ni ile hali ya sisi kuamini kila ngozi ya Asia na uropa kuwa ni safi na haina matatizo, ndiyo maana yule Nolan aliweza kuingia ofisi kubwa kabisa akiwa 'rafu' lakini kwa kuwa alikuwa mzungu basi kila kitu kilikuwa sawa

Mabadiliko hayaji yenyewe, yakija yenyewe hutoyaweza kuyakabili
 
S

Savimbi

Member
Joined
Apr 17, 2008
Messages
57
Likes
0
Points
0
S

Savimbi

Member
Joined Apr 17, 2008
57 0 0
"Foreign companies need their profits, they would not invest without them"...But in the end, the bullets must decide, not ballot...angekuwa kaandikwa kwenye The Guardian ya Uk kwamba mwekezaji ni gaidi, tungekuali lakini kwa kuwa utafiti umefanywa na Kakalende wacha upite kama hadithi za kale!!
 
IsayaMwita

IsayaMwita

JF-Expert Member
Joined
Mar 9, 2008
Messages
1,123
Likes
11
Points
135
IsayaMwita

IsayaMwita

JF-Expert Member
Joined Mar 9, 2008
1,123 11 135
Naona kama Rais wetu kakumbwa na maswaiba mengi sijui aanzie wapi jamani, hili nalo atawezaje kukabiliana nalo na huyu mwekezaji kawekeza Zenji?
 
M

mukombosi

Member
Joined
Mar 21, 2008
Messages
49
Likes
0
Points
0
M

mukombosi

Member
Joined Mar 21, 2008
49 0 0
habari mheshimiwa....
1.kwanini amewekeza zanzibar na siyo bara?, nijuavyo mimi kiwanda cha textile cha Wapakistani kipo Dar es salaam kwa hiyo amewekeza Tanzania bara pia kama itakuwa ni sahihi kuwa kinamuhusu.
Hapa najaribu kuonesha kwamba kama kuna uzembe umefanyika kumkaraibisha huyo mshutumiwa huenda ukawa hauna uhusiano na hilo ulilo comment.
Ni vyema uwe makini kusoma taarifa ya awali,kuwa amewekeza Kwenu(wewe na waarabu wako wa damu) zanzibar.

2.tukisema zanzibar wanahifadhi au kupromote magaidi kama kule comoro,tunakosea?yes ,itakuwa munakosea ikiwa hakuna ushahidi wa hilo.Ukitoa mfano wa yule kijana detained in Guantanamo, utapewa mfano wa John Walker wa UK aliyekamatwa Afghanistan lakini Uk haishutumiwi hivyo.
Acha hoja za kitoto,kutoshutumiwa kwa UK,kuzuie sisi kuhoji?


3.
why zenj inakuwa na uzalendo sana na nchi za kiarabu kuliko watz wenzao(wabara)?,hili si kosa ikiwa hawavunji taratibu husika,waarabu walitawala kule,waliacha vizazi hivyo baadhi ni ndugu wa damu,wanasaidiana n.k generally kuwa na uhusiano na nchi za kiarabu ambazo zatambulika na UN ni katika taratibu za kawaida,au tunaposema wawekezaji waje Tz huwa tuna exclude Arabs????
Hii kali ya karne,una maana hata British na Ujerumani ni ndugu zetu tena wa damu?walitutawala hawa,unakumbuka?Wabara tumewatendea zambi basi,bcoz hakuna anayewaenzi wakoloni,kwa extent yenu mliyonayo wazenj kwa waarabu.

4.hatuoni incidents kama hizi ni cheche tosha za wandugu hawa kutaka/kushawishi kujitoa ktk MUUNGANO ili waendeleze agenda zao?,hii ni comment yako tena kali saana kwa dalili dhaifu.
sorry 4 any mistake,
Ila ni kujaribu kuondoa tashuwishi za biasness ambazo huenda zikatufikisha pasipofaa.
thanx mkuu.
Nina haki ya kusema hivyo,ushahidi upo.
Hoja zako ndiyo DHAIFU.
nashukuruu kwa kunipa jina la mkuu.
 
Kilongwe

Kilongwe

JF-Expert Member
Joined
Feb 7, 2008
Messages
424
Likes
12
Points
35
Kilongwe

Kilongwe

JF-Expert Member
Joined Feb 7, 2008
424 12 35
mimi nasubiri hayo maisha baada ya hii sayari kuvunjikavunjia kwani mungu anaweza kuwa fair akagawa watu wenye uchungu na nchin zao tangu mwanzo..ni tungo tata ila hata mimi mwenyewe sielewi jinsi gani ya kuielezea
 
K

Kakalende

JF-Expert Member
Joined
Dec 1, 2006
Messages
3,256
Likes
46
Points
135
K

Kakalende

JF-Expert Member
Joined Dec 1, 2006
3,256 46 135
"Foreign companies need their profits, they would not invest without them"...But in the end, the bullets must decide, not ballot...angekuwa kaandikwa kwenye The Guardian ya Uk kwamba mwekezaji ni gaidi, tungekuali lakini kwa kuwa utafiti umefanywa na Kakalende wacha upite kama hadithi za kale!!
Huyu mtu ni ghaidi anayejulikana siku nyingi.

Dawood IbrahimFrom Wikipedia, the free encyclopedia

dawood.jpg
  • Wanted Dawood Ibrahim by Interpol
  • Born December 31, 1955 (1955-12-31) (age 52), Ratnagiri, Maharashtra India
  • Occupation Drug smuggler, Money launderer, Underworld Don, Crime Boss

Dawood Ibrahim, also known as Dawood Ebrahim, and Sheikh Dawood Hassan, birth name Sheikh Dawood Ibrahim Kaskar, is the head of the organized crime syndicate D-Company in Mumbai. He is currently on the wanted list of Interpol for organised crime and counterfeiting.

Ibrahim is accused of heading a vast and sprawling illegal empire. His name has become a byword in political, business and law enforcement circles. After the Bombay Blasts in 1993, which Ibrahim organized and financed, he became India's most wanted man. After that incident, most of the his key Hindu mobsters and even few Muslims went against him bringing down his empire. In 2003, the United States Government declared Dawood Ibrahim a "Global Terrorist" and pursued the matter before the United Nations in an attempt to freeze his assets around the world and crack down on his operations after significant diplomatic lobbying by the government of India. The Bush Administration, under advisement from the Indian Government, has imposed sanctions on Ibrahim. Although Pakistan denies any knowledge of his existence, Indian intelligence agencies, such as Research and Analysis Wing (RAW), believe that Dawood currently resides in Karachi. Ibrahim is also alleged to have close links with Pakistan's Inter-Services Intelligence agency.
 
J

Jamco_Za

JF-Expert Member
Joined
Jul 14, 2007
Messages
1,321
Likes
35
Points
145
J

Jamco_Za

JF-Expert Member
Joined Jul 14, 2007
1,321 35 145
"Foreign companies need their profits, they would not invest without them"...But in the end, the bullets must decide, not ballot...angekuwa kaandikwa kwenye The Guardian ya Uk kwamba mwekezaji ni gaidi, tungekuali lakini kwa kuwa utafiti umefanywa na Kakalende wacha upite kama hadithi za kale!!
Amedhibitisha kuwa na US wanamuitaji huyu mtu kwa ugaidi huko wapi na hapa ujibu?
 
K

Kakalende

JF-Expert Member
Joined
Dec 1, 2006
Messages
3,256
Likes
46
Points
135
K

Kakalende

JF-Expert Member
Joined Dec 1, 2006
3,256 46 135
Mwingine huyu hapa! halafu eti polisi hawana habari?

Investor with suspected terrorist links under probe
THISDAY REPORTER
Dar es Salaam

THE Police Force is investigating reports that a man from the Comoro Islands masquerading as a foreign investor in the country has possible links to the world’s notorious terrorist organization, al-Qaeda, it has been learnt.

Well-placed sources say the suspect (name withheld) was secretly working in Tanzania as an al-Qaeda representative on the disguise of being a bona fide investor.

It is further claimed that the individual has a close relationship with the al-Qaeda East Africa linkman and suspected mastermind of the August 7, 1998, bombing of the United States Embassies in Dar es Salaam and Nairobi, Fazul Abdul Mohammed, who recently escaped a security dragnet to arrest him in the Kenyan coastal town of Malindi last August.

It is understood that Kenyan security forces have already alerted their Tanzanian counterparts that Fazul could sneak into Tanzania and fears were rife that the suspect could enter the country and unleash terror plots similar to the August 7, 1998, twin bomb blasts in Nairobi and Dar es Salaam.

Fazul has been indicted for the 1998 embassy bombings in Dar es Salaam and Nairobi, which killed a total of 224 people. He is also believed to have been the linchpin in the 2002 Mombasa attacks, in which 16 people died.

Sources say the investor in question from the tiny Indian Ocean nation, who works under his brother residing in Malindi, Kenya, is closely associated with the wanted terrorist (Fazul).

The Malindi-based al-Qaeda man from the Comoros is said to be one of the key operatives of the al-Qaeda network in East Africa and is described as a ’’smooth operator who owns a number of companies.’’

Sources say that the two Comorian brothers speak fluent Arabic, Kiswahili, English and French.

It is further alleged that as an assistant to his Malindi-based brother, the ’terrorist investor’ based in Tanzania owns at least seven companies in the country, which deal with the extraction of natural resources.

The same individual has also been linked with poaching activities with the aim of raising illegal funds to finance terrorist operations in the East African region and recruit new followers.

It has also been revealed that the suspected terrorist investor has been working with Tanzanian businessmen knowingly or otherwise in illegal activities.

’’Tanzania has increasingly become the focus of attention for terrorists because of the country’s strong relationship with the West, particularly the United States, which culminated in (US) President George Bush making a historic visit to Tanzania in February this year,’’ said a source familiar with the reports.

In his visit to Tanzania, President Bush signed the largest US financial support to the country, targeting infectious diseases and economic development projects in the sub-Saharan single nation.

Bush’s four-day visit to Tanzania � the longest stay by any sitting US president in an African country - was highlighted by the signing of a massive $700m support package under the Millennium Challenge Compact (MCC).

Prior to the Bush visit, police arrested five people in Tanzania suspected of involvement in terrorist activities.

Insiders say the alleged terrorist investor now operating in Tanzania has companies operating in Dar es Salaam, Mbeya, Tanga, Mwanza and Mara Regions.

’’There is an intricate web of informers under his payroll ... He has also been employing foreigners in his companies without following proper immigration procedures,’’ said one of our sources.

He added: ’’In his companies, he has foreign employees from the Comoros, Saudi Arabia, Somalia, Yemen, Iran, Pakistan and India -- some of whom are working illegally.’’

Sources say the individual was using the legally-registered companies as a front for his alleged terrorist activities in Tanzania and elsewhere in the region.

The Director of Criminal Investigations (DCI), Commissioner of Police Robert Manumba, said he was personally not aware of the reports of the alleged terrorist investor.

ThisDay
 
Njowepo

Njowepo

JF-Expert Member
Joined
Feb 26, 2008
Messages
9,390
Likes
464
Points
180
Njowepo

Njowepo

JF-Expert Member
Joined Feb 26, 2008
9,390 464 180
Si unajua Tz shamba la bibi!kila mtu anakaribishwa regarless of his background tena kwa kishindo ivi TIC wanafanya nini na hawa usalama wa taifa.
Nchi imeshauzwa sasa bado kupewa receipt tuu.
 
TIMING

TIMING

JF-Expert Member
Joined
Apr 12, 2008
Messages
21,829
Likes
150
Points
160
TIMING

TIMING

JF-Expert Member
Joined Apr 12, 2008
21,829 150 160
Its sad lakini kabla ya kuhukumu, tunahitaji kujua hizo investment ziko kwa jina lipi; there is a lot before we conclude how he got in

anyway, information like this makes me like jf over and over

aksante

the more you read jf the more you know about tanzania
 
T

Tikerra

JF-Expert Member
Joined
Sep 3, 2008
Messages
1,704
Likes
10
Points
0
Age
65
T

Tikerra

JF-Expert Member
Joined Sep 3, 2008
1,704 10 0
Ndugu yangu pole.Mimi naona afadhali aliyeposwa.Sisi hata posa hatujapewa.Bure tumechukuliwa.Tunachongojea ni kuwa watumwa kwenye nchi yetu wenyewe.Tumeshauzwa.
 

Forum statistics

Threads 1,235,546
Members 474,641
Posts 29,226,358