Fraud halts US refugee programme


BAK

BAK

JF-Expert Member
Joined
Feb 11, 2007
Messages
80,436
Likes
117,315
Points
280
BAK

BAK

JF-Expert Member
Joined Feb 11, 2007
80,436 117,315 280
Hii wanafanyiwa na watu toka mabara mengine au ni Afrika tu ili watupakazie kwamba sisi kwa forgery ndio wenyewe? Halafu wanasahau kwamba Afrika hata extended family members tunawahesabu kama ni relatives wa karibu tu.

Fraud halts US refugee programme
BBC News Online

The US is now mulling the immigration scheme's future
The United States has suspended a programme aimed at reuniting refugees from Africa with relatives in the US because of widespread fraud.

The US state department said DNA tests showed the majority of those applying had no family relationships in the US.

Thousands of Africans have been allowed to settle in the US under its P3 family reunification programme.

The scheme offers close family members the chance to join loved ones who have already made America their home.

But DNA tests on applicants in seven African countries showed that only around 20% of those trying to enter the US actually had a blood relationship.

The DNA tests were initially carried out in Kenya on some 500 refugees, mainly Somalis and Ethiopians, who were awaiting resettlement.

"After the samples suggested high rates of fraud, we expanded testing to Ethiopia, Uganda, Ghana, Guinea, Gambia and Ivory Coast," said state department spokesman Robert Wood.

Apart from Ivory Coast, which had smaller samples, the results from those tests indicated a similar level of fraud, prompting officials to suspend the scheme.

The applicants were not tested with the DNA of a relative in the US, but with each other - for example a woman with children who claimed to be joining a husband in the US.

It was found that people claiming to be related often had no link.

The Priority Three (P3) programme to reunite families had been running since 1990.

The Department of State and the Department of Homeland Security were now examining the future of the scheme, Mr Wood said.
 
Mwawado

Mwawado

JF-Expert Member
Joined
Nov 2, 2006
Messages
998
Likes
36
Points
35
Mwawado

Mwawado

JF-Expert Member
Joined Nov 2, 2006
998 36 35
Hali hii pia imeanza Tanzania miezi mitatu iliyopita.(Toka May'08).

Kwa mtu yeyote aliyebadilisha Status yake akiwa Marekani,labda kwa kuolewa/kuoa (I-485) na Us Citizen au ku-upgrade H-1 visa kwa kuomba GC na baadaye Citizenship na kwa bahati akaandika jina la mtoto(ambaye yupo Tanzania) kwenye application yake,Ili nae apate visa (k4) ya kujiunga nae .Ubalozi wa Marekani unamuelekeza huyo mtu afanye DNA ili kupata uhakiki wa huyo Mtoto.Kwa Waliopo US kuna Madaktari walioidhinishwa na ICE kufanya hiyo DNA Test,na kwa nyumbani zoezi hilo linafanywa Aghakhan Hospital chini ya uangalizi wa Ubalozi wa US.

Hali hii ni mpya..zamani Ubalozi ulikuwa unataka cheti cha kuzaliwa na maswali machache kutoka pande mbili za wazazi wa mtoto(Baba/Mama).
 

Forum statistics

Threads 1,235,197
Members 474,353
Posts 29,214,095