Dar: Maduka ya kubadilishia fedha za kigeni(Forex) jana yalivamiwa Polisi, mengine yafungwa

tikatika

JF-Expert Member
May 6, 2011
2,332
2,000
Tukiwa na msiba mkubwa wa kitaifa kwa ndugu yetu Ruge jana kulitokea tukio kubwa sana ila halijaonekana kwa vile Ruge alikua mkubwa zaid. naam nalo ni bunduki kujaribu kuokoa shiling yetu izidi kuwa imara.

Katika harakati za kuokoa shiling yetu izidi kuwa imara dhidi ya pesa za kigeni, jana serikali iliendelea na kale ka utaratibu kake ka kuvamia maduka ya kubadilishia pesa za kigeni ili kuhakikisha pesa yetu inazidi kuwa juu.

Jana maduka hayo ya kubadilishia dollars yalivaniwa na wale wazee wasiotaka mjadala walihakikisha wanaondoka na kila kitu dukani kwako kuanzia camera za ulinzi mpaka na pesa zako. Wanajua wao wanaoenda kuziweka wapi hizo dollar ili shiling izidi kuwa imara.

IMG-20190228-WA0011.jpg

IMG-20190228-WA0012.jpg

1D905793-3C50-454C-BA03-2FCFA8A4ED3E.jpeg


Bado hatujaridhika au hatuoni sababu za kuhakikisha dollar moja japo iwe 1,000. Na nawaambia soon tutafika 3,000 kwa kasi hii ya kuvamia maduka lazima sh iwe juu.

Wale wazee wa kusifu na kuabudu utawala huu tuzidi kuipongeza serikali kwa uamuzi wake wa kuvamia maduka kwa kudhani ndio mwarobain ili shiling yetu izid kuwa imara. Huenda mwezi wa tatu ikawa 2,500. Safi sana serikali.

Kwa wale wanaolipwa dollar watafurahia sana awamu hii maana wanalipwa vikaratasi vichache ila baadaye wanaondoka na fuko la shilingi.

Habari zaidi, soma=>Arusha: Maduka yote ya kubadilishia fedha za kigeni(Forex) yasimamiwa na JWTZ, wananchi watakiwa kwenda Benki Kuu - JamiiForums


==========
TAARIFA YA BENKI KUU (BOT)


IMG_20190228_161717.jpg
 
For the English Audience
Tanzania’s Central Bank (BoT) raids Dar es Salaam city forex shops at night

The Bank of Tanzania (BoT) has conducted another impromptu inspection on bureaux de change businesses, this time in Dar es Salaam, following its Arusha operation back in November last year.

On the Wednesday night, scrutiny took place in a number of bureaux de change in the city where security officials confiscated a number of computers from the shops.

Dar Special Zone Police Commander, Lazaro Mambosasa said that the law enforcers had received distress call on Wednesday night that the shops were raided by criminals and upon rushing to the scene; they found Bank of Tanzania (BoT) officials and ‘special security’ people.

A BoT statement issued later, said that the operation was a normal one and meant to seek out those engaging in violating laws regulating the business.

“Following this operation, BoT has began deregistering licences for Bureau de Change businesses found to have been violating laws and regulations. The operation is ongoing,” it reads.

The operation was informed by BoT reviews of operational reports it obtained from the various bureaus, the statement said, noting that there was no problem caused as currency exchange services were available in commercial banks and other financial institutions.

“The use of the black market for foreign exchange services is illegal. BoT will take serious measures against all those caught engaging in the illegal trade, be it as a service provider or customer,” it affirmed.

Following the Arusha inspection, BoT clarified that the impromptu inspection that saw several foreign exchange shops closed in Arusha targeted businesses that did not have proper licences and those engaging in money laundering.

Addressing the press after the raid in Arusha, BoT Governor Prof Florens Luoga said that the bureaux de change that were targeted by the purge were proxies for illicit money flows.

Luoga stated that the government had been concerned over recent upsurge of illegal syndicates among local forex shops, many of which either did not have official licences or operated using borrowed or counterfeit licences.

He said the exercise was executed under the inspection department of the BoT, in association with state security organs working to ensure that cases of money laundering and illegal transactions of foreign currencies in the country are dealt with.

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom