Daktari aambukiza UKIMWI wanawake 782 | JamiiForums | The Home of Great Thinkers

Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Daktari aambukiza UKIMWI wanawake 782

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by M-bongotz, Feb 25, 2010.

  1. M-bongotz

    M-bongotz JF-Expert Member

    #1
    Feb 25, 2010
    Joined: Jan 7, 2010
    Messages: 1,734
    Likes Received: 30
    Trophy Points: 145
    This should send shock waves all around! A Kampala doctor with a negative sense of preserving human life has died, leaving behind a list of 782 women and girls he infected with AIDS in the last few years of his life. Dr. Byarugaba was running a clinic in Nakulabye, a Kampala suburb.

    He died last week and was buried in Kanungu district in Western Uganda.
    A friend of the dead doctor has revealed to 256news.com that the doctor suffered with AIDS for over five years. Days before he died, Dr. Byarugaba called his friend and told him how he had infected almost every female patient who went to his clinic, either to abort or for other forms of medical care. He also disclosed that he had infected hundreds of other women in Kampala most of whom are in night clubs, bars, hotels and restaurants.

    The doctor would reportedly sedate his victims with chloroform, have sex with them and then let them go. Some of them do not even know they were infected, the friend of the doctor has revealed.

    This is terrible news. For 782 ‘innocent' people to get infected with Aids just like that shows that people have different hearts in this world and Aids is following us everywhere.

    Dr. Byarugaba's case is a classic example of serial mass murder; as he knew his status but went on to share it out to innocent patients whom he would rape after knocking them unconscious. This effectively gets them underway to the slowest painful death mankind has ever known. How unkind!

    Source: www.256news.com
     
  2. Maria Roza

    Maria Roza JF-Expert Member

    #2
    Feb 25, 2010
    Joined: Apr 1, 2009
    Messages: 6,759
    Likes Received: 54
    Trophy Points: 145
    Kuna watu wana roho za ajabu jamn!!
     
  3. m

    momo80 New Member

    #3
    Feb 25, 2010
    Joined: Nov 17, 2009
    Messages: 3
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Hakufaa kuwa daktari kwakweli......
     
  4. Naumia

    Naumia Member

    #4
    Feb 25, 2010
    Joined: Jan 30, 2009
    Messages: 78
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 13
    Kazi ipo...mimi naona kila Doctor awe anaingia na nurse kwenye chumba cha mgonjwa wakati anafanya matibabu yoyote kama ulaya wanavyofanya.Atleast hii itapunguza ubakaji jamani!!!
     
  5. M-bongotz

    M-bongotz JF-Expert Member

    #5
    Feb 25, 2010
    Joined: Jan 7, 2010
    Messages: 1,734
    Likes Received: 30
    Trophy Points: 145
    Inabidi tuwe tunawasindikiza wenzi wetu wakiwa wanaenda hospitali, tena ukigundua kuwa anaingia kwa dakrari wa kiume ndio unagoma kabisa kumwacha aingie peke yake, lazima umsindikize hadi ndani ati maana imeshakuwa noma sasa..
     
  6. MadameX

    MadameX JF-Expert Member

    #6
    Feb 26, 2010
    Joined: Dec 27, 2009
    Messages: 7,846
    Likes Received: 55
    Trophy Points: 145
    A prayer from a woman
    May he be the charcoal in the HELL fire....say Amen
     
  7. Prodigal Son

    Prodigal Son JF-Expert Member

    #7
    Feb 26, 2010
    Joined: Dec 9, 2009
    Messages: 963
    Likes Received: 52
    Trophy Points: 45
    amefaidi nini sasa??? binadamu wengine sijui wakoje, hii ni laana na naamini itamtafuna yeye hata huko aliko pamoja na uzao wake wote
     
  8. m

    matambo JF-Expert Member

    #8
    Feb 26, 2010
    Joined: May 14, 2009
    Messages: 728
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 0
    this is terrible to read,but god knows what to do with him
     
  9. RayB

    RayB JF-Expert Member

    #9
    Feb 26, 2010
    Joined: Nov 27, 2009
    Messages: 2,756
    Likes Received: 86
    Trophy Points: 145
    Hapo ni kufanya utafiti wa watu wote waliotibiwa na huyo mnyama au wenyewe wakisikia habari waende wakapime fasta, du hiyo kazo watu hao mbona ni wengi sana?
     
  10. S

    Subira Senior Member

    #10
    Feb 26, 2010
    Joined: Mar 7, 2009
    Messages: 157
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    inauma sana kusikia haya haswa ukizingatia wakinamama hawa walimlipa kama daktari ila kununua maovu ya huyu nduli achomwe na moto wa mawe huko aliko
     
  11. Ruge Opinion

    Ruge Opinion JF-Expert Member

    #11
    Feb 26, 2010
    Joined: Mar 22, 2006
    Messages: 1,576
    Likes Received: 218
    Trophy Points: 160
    Huyu Daktari simshangai. Kumbe kwao ni Kanungu! Mnamkumbuka Padri Kibwetere yule aliyeuwa maelfu ya waumini wake kwa kuwachoma moto ndani ya kanisa huko Uganda? Hiyo ilitokea Kanungu. Inaonekana watu wa huko ni natural sadists.
     
  12. FirstLady1

    FirstLady1 JF-Expert Member

    #12
    Feb 26, 2010
    Joined: Jul 29, 2009
    Messages: 16,382
    Likes Received: 304
    Trophy Points: 180
    eeeh mungu sijui umpe adhabu gani huko alipokwenda ni unayama gani huu aliofanya?
    nadhani kweli kuna umuhimu wa wenza wetu kuongozana na sisi katika swala zima la matibabu naogopa
     
  13. m

    muhanga JF-Expert Member

    #13
    Feb 26, 2010
    Joined: Apr 16, 2009
    Messages: 873
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 35
    AMEN... am speecheless
     
  14. Mahmood

    Mahmood JF-Expert Member

    #14
    Feb 26, 2010
    Joined: Feb 9, 2008
    Messages: 7,746
    Likes Received: 1,227
    Trophy Points: 280
    Huyu Daktari ni adui mkubwa sana, kawadhuru watu 782 kwa makusudi !!! ataona cha mtema kuni huko akhera.
     
Loading...