CCM yatema cheche kwa mafisadi!!


Mtu wa Pwani

Mtu wa Pwani

JF-Expert Member
Joined
Dec 26, 2006
Messages
4,126
Likes
99
Points
145
Mtu wa Pwani

Mtu wa Pwani

JF-Expert Member
Joined Dec 26, 2006
4,126 99 145
CCM breathes fire on Chadema

2007-11-01 09:58:16
By Guardian Reporter


The ruling Chama cha Mapinduzi has warned opposition leaders to stop mudslinging politics or risk having their misdeeds exposed to the public.

In a separate press statement, CHADEMA was singled out for attack.

Speaking to reporters yesterday in Dodoma, CCM Secretary General Yusuf Makamba said: ?Tell opposition leaders not to throw stones at CCM, because they are living in glass houses, if we decide to hit back they will suffer.?

Makamba was responding to corruption allegations levelled against members of the ruling party by some opposition leaders.

?We decided to keep quiet not because we are incapable of responding but because CCM is a serious party with a strong and sensible leadership,? he said.

He added: ?If you are living in a glass house, you should not throw stones. Tell the opposition that if we hit back, we will completely destroy their glass houses and leave them with no members.?

Makamba said all opposition leaders once served in the government or in some state run institutions. He gave the example of Augustine Mrema, the chairman of Tanzania Labour Party, who once served as the minister for home affairs.

He said CCM knew a lot of their misdeeds. Makamba called on opposition leaders to stop politics of mudslinging lest they become unpopular before the eyes of members of the public.
?By keeping quiet, we should not be taken for granted.

We know a lot about them. Others were religious leaders-priests, sheikhs-we know what they did during their leadership. That is why they joined politics and abandoned their religious posts,? Makamba said, without mentioning names.

Makamba however, said that if the opposition would continue accusing CCM and its government of what he called baseless accusations, the ruling party would not sit back.

Leaders of opposition parties have been accusing senior government officials of grand corruption and mismanagement of public funds.

They recently issued what they called a list of shame, singling out some government officials they claimed were involved in grand corruption practices.

They also associated the ruling Chama cha Mapinduzi with a private company they accused of doing fishy dealings.

Makamba however, refuted the claims as baseless, saying his party had never associated itself with any private companies in undertaking some fishy deals.

Meanwhile campaigns for CCM members who are vying for the party?s National Executive Committee posts have gained momentum as contestants distribute leaflets bearing their CVs to people, some of whom are not even party members.

Dodoma town has been given a facelift ready for the party?s national congress to be held on Saturday and Sunday this weekend.

Street lights have been installed on major roads in Dodoma, although some still have potholes.

The party?s national congress will endorse the name of the party?s vice chairman for Tanzania Mainland.

The post is now being held by veteran politician John Samwel Malecela. It is not known yet as to who may succeed Malecela.

Names of potential candidates are already being mentioned, including Malecela himself, former Prime Minister Frederick Sumaye and current Prime Minister Edward Lowassa.

SOURCE: Guardian
 
Lunyungu

Lunyungu

JF-Expert Member
Joined
Aug 7, 2006
Messages
8,842
Likes
96
Points
145
Lunyungu

Lunyungu

JF-Expert Member
Joined Aug 7, 2006
8,842 96 145
Kwikwikwi
Vyama viko 4 Makamba na ukihiyo wake kaanza kubwatuka na kulia na Chadema ? Maana yake ni nini ? Chadema tishio ? Lakini pia wenzake waliona na kusema yeye anangoja nini? Aseme tu .Pia hii ni habari ya majuzi wewe unaleta sasa hivi? Hivi kwenye hizi tuhuma kuna kupakana matope ?

Ningalikuwa mimi ni wewe wala nisingalileta hii mada hapa to be discussed maana hii ni aibu unaleta hapa .
 
Kasheshe

Kasheshe

JF-Expert Member
Joined
Jun 29, 2007
Messages
4,699
Likes
101
Points
145
Kasheshe

Kasheshe

JF-Expert Member
Joined Jun 29, 2007
4,699 101 145
Kwikwikwi
Vyama viko 4 Makamba na ukihiyo wake kaanza kubwatuka na kulia na Chadema ? Maana yake ni nini ? Chadema tishio ? Lakini pia wenzake waliona na kusema yeye anangoja nini? Aseme tu .Pia hii ni habari ya majuzi wewe unaleta sasa hivi? Hivi kwenye hizi tuhuma kuna kupakana matope ?

Ningalikuwa mimi ni wewe wala nisingalileta hii mada hapa to be discussed maana hii ni aibu unaleta hapa .
Lunyungu,

It is very clear CHADEMA is more stronger than 2005, and I wish it to be strong of course!

Major weakness ya CHADEMA ni kwamba ni chama ambacho kiko kama kiko Tanzania Bara tu!!! Tanzania visiwani vyama vyote vya Upinzani vimeamua kikiachia CUF kama chama cha Upinzani... Nadhani THINK TANK ya CHADEMA inalifanyia hili kazi...

Kama CCM ni chama makini lazima kimuondoe Makama otherwise, yule mzee akipata real pressure za Uchaguzi atalia hadharani...
 
J

joshua_ok

JF-Expert Member
Joined
Jun 27, 2012
Messages
6,889
Likes
4,467
Points
280
Age
38
J

joshua_ok

JF-Expert Member
Joined Jun 27, 2012
6,889 4,467 280
Well noted
 
P

PAGAN

JF-Expert Member
Joined
Aug 19, 2014
Messages
7,843
Likes
9,339
Points
280
P

PAGAN

JF-Expert Member
Joined Aug 19, 2014
7,843 9,339 280
Nashindwa kushangaa hapa.
 
P

PAGAN

JF-Expert Member
Joined
Aug 19, 2014
Messages
7,843
Likes
9,339
Points
280
P

PAGAN

JF-Expert Member
Joined Aug 19, 2014
7,843 9,339 280
Rudisheni trillion 1.5 wezi wakubwa.


BAK ili jipu hili. Hii ni aibu kwa JMP na serikali yake. Sasa wamuite Zitto Kabwe Polisi wamuhoji.
 
J

joshua_ok

JF-Expert Member
Joined
Jun 27, 2012
Messages
6,889
Likes
4,467
Points
280
Age
38
J

joshua_ok

JF-Expert Member
Joined Jun 27, 2012
6,889 4,467 280
Pata Toyota IST kwa 1m Tsh.
 

Forum statistics

Threads 1,237,651
Members 475,675
Posts 29,295,730