Be aware of CocaCola

Inkoskaz

JF-Expert Member
Nov 6, 2010
6,361
2,000

7 Danger of Coke and Pepsi (Soft Drinks)

For those of u who LOVE Coke/Pepsi. Just when you thought you knew everything.

1) To clean a toilet:-

* Pour a can of Coca-Cola into the toilet bowl.
* Let the "real thing" sit for one hour, then flush clean.
* The citric acid in Coke removes stains from vitreous china.
* No scrubbing, no sweat - guaranteed.

2) To remove rust spots from chrome car bumpers:

* Rub the bumper with a crumpled-up piece of aluminum foils dipped in Coca-Cola.
* Much economical than the stuff from Smart Shop.

3) To clean corrosion from car battery terminals;

* Pour a can of Coca-Cola over the terminals to bubble away the corrosion.

4) To loosen a rusted bolt;

* Applying a cloth soaked in Coca-Cola to the rusted bolt for several minutes.

5) To remove grease from clothes;

* Empty a can of Coke into a load of greasy clothes, add detergent, and run through a regular cycle.

6) The Coca-Cola will help loosen grease stains. It will also clean road haze from your windshield.

Hey, what do we have here?

The world's first soft drink disguise as a multi-purpose cleaner? Or should it be a multi-purpose cleaner disguise as a soft drink!!!

Besides that, If you pour Coke (yes, the soda) on a slab of pork, wait a little while, you will SEE WORMS crawl out of it.

AND WE DRINK THIS STUFF! Coke & Pepsi ALARMING FACTS!!!

The average pH of soft drinks, e.g. Coke, Pepsi is pH 3.4. This acidity is strong enough to dissolve teeth and bones! Our human body stops building bones at around the age of 30. After that it'll be dissolving about 8-18% of the bones each year through the urine, depending on the acidity of the food intake (acidity does not depend on the taste of the food, but on the ratio of potassium / calcium / magnesium / etc. to phosphorus).

All the dissolved calcium compounds accumulate in the arteries, veins, skin tissue, and organs. This affects the functioning of the kidney (kidney stones). Soft drinks do not have any nutritional value (in terms of vitamins and minerals). They have higher sugar content, higher acidity, and more additives such as preservatives and colourings.

Some people like to take cold soft drinks after each meal, guess what's the impact? Our body has an optimum temperature of 37 degrees for the functioning of digestive enzymes. The temperature of cold soft drinks is much less than 37, sometimes quite close to 0. This will lower the effectiveness of the enzymes and put stress on the digestive system, digesting less food. In fact the food gets fermented. The fermented food produce bad smelling gases, decays and forms toxins, which are absorbed in the intestines, get circulated in the blood and is delivered to the whole body. This spread of toxins can lead to the development of various diseases. Think before you drink Coke or Pepsi or any another soft drink.

Have you ever thought what you drink when you drink an aerated drink? You gulp down carbon dioxide, something that no sane person in the world would advise you to do. Few months ago, there was a competition in Delhi
University "Who can drink the most Coke?". The winner drank 8 bottles and died on the spot because too much carbon dioxide in the blood and not enough oxygen. From then on, the principal banned all soft drinks from the
university canteen.

Someone put a broken tooth in a bottle of Pepsi and in 10 days it is dissolved! Teeth and bones are the only human organs that stay intact for years after death. Imagine what the drink must be doing to your delicate soft intestines and stomach lining! To all COKE / PEPSI LOVERS, think again the next time before you say " CHUP ".
 

Njowepo

JF-Expert Member
Feb 26, 2008
9,473
2,000
Unaweza weka na za PEPSI ILI tuweze fanya comparative analysis
 

Idimi

JF-Expert Member
Mar 18, 2007
13,324
2,000
They all have the same characteristics

Kimsingi, kila chakula kina madhara yake katika mwili wa mwanadamu kinapozidi kiwango fulani. Kama madhara haya yote yanafahamika vema kwa walaji, watengenezaji na wasambazaji, kwa nini vimiminika hivi bado vinazalishwa na hao waliotoa maonyo hayo? Kwwa nini hawapigi marufuku? Think again.
 

Jackbauer

JF-Expert Member
Oct 28, 2010
5,930
2,000
Acha kuleta hofu wewe,sumu(toxins) zipi,kwani mwili hauna mfumo wa kuziyeyusha?ninavyojua kila kitu kina madhara inategemea ni kiasi gani umekula/kunywa."changanya na za kwako"acha copy n paste.
 

Bi. Mkora

JF-Expert Member
Oct 29, 2010
374
170
Hata unajiuliza kama vina madhara kiasi hicho kwanini wanaruhusu viwanda viendelee kutengeneza na binadamu kutumia?
 

Katavi

Platinum Member
Aug 31, 2009
41,343
2,000
Kama ni hivyo tungekuwa tulishaharibikiwa zamani sana miili yetu.
 
Nov 10, 2010
8
0
hakika niliposoma nilitetemeka lakini huyu aliyesema changanya na za kwako kanirudisha nilikokuwa. nakunya pepsi angalau moja kwa siku tena ya baridi. bado sijaona dalili za kuyeyuka mifupa
 

Emanuel Makofia

JF-Expert Member
Jan 5, 2010
3,846
1,225
Hata unajiuliza kama vina madhara kiasi hicho kwanini wanaruhusu viwanda viendelee kutengeneza na binadamu kutumia?

Fikiria pia mbona sigara ,beer and hard drinks zipo? Ila zina ONYO..........

Sidhani ka madhara yake ni makubwa kiviiiile ila usinywe ka unabishana na kiwanda.
 

Shomari

JF-Expert Member
Mar 8, 2008
1,111
1,250
Coke imeniharibu meno yangu asilimia kubwa , imefikia kipindi nikitafuna na meno nayo yanameng'enyuka na kuchanganyikana na chakula, hiyo cocacola sio utani, it's serious thing!
 

Ndibalema

JF-Expert Member
Apr 26, 2008
10,969
2,000
Msisahau kutuelezea na upande wa pili wa shilingi wa castle, safari, serengeti nk.
 

superfisadi

JF-Expert Member
May 22, 2009
553
195
its true vinywaji hivyo ni so ikitaka kuhakikisha mpe mtu mwenye tatizo la figo muda huohuo mtamuwaisha kwa dr
 

Zipuwawa

JF-Expert Member
Nov 28, 2010
3,058
2,000
Sijui ni nini tutakachokunjwa kisiwe na madhara cha muhimu kumuomba Mungu tu
 

Brandon

JF-Expert Member
Oct 8, 2010
336
0
Soft drinks si nzuri kwa afya. Its better to take them in moderation. Mimi huwa nikifululiza kunywa soda meno huwa yanauma sana. Ila ckujua kama coke/pepsi zina madhara kwa kiasi hiki.

Anyway,wajameni tujitahidi tunwe vtu ambavyo vina -ve effect kwa kiasi kidogo.

Thanks for an educative post.
 

JazzBand

Member
Oct 20, 2010
79
95
Re: Be aware of CocaCola


its true vinywaji hivyo ni so ikitaka kuhakikisha mpe mtu mwenye tatizo la figo muda huohuo mtamuwaisha kwa dr
jackbauer hiyo hapo mzee
 

seniorita

JF-Expert Member
Nov 1, 2010
674
0
Acha kuleta hofu wewe,sumu(toxins) zipi,kwani mwili hauna mfumo wa kuziyeyusha?ninavyojua kila kitu kina madhara inategemea ni kiasi gani umekula/kunywa."changanya na za kwako"acha copy n paste.
True the body has liver and kidney to clean toxins, but when the system jam/become overloaded, the toxins are not eliminated and hence they develop into lumps, diabetes etc...so watch out, there is a limit to our systems to clear toxic materials
 

Nsiande

JF-Expert Member
Jul 27, 2009
1,649
1,195
True the body has liver and kidney to clean toxins, but when the system jam/become overloaded, the toxins are not eliminated and hence they develop into lumps, diabetes etc...so watch out, there is a limit to our systems to clear toxic materials
Am a goner! Sts its 2cokes per siku!
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom