Barua ya Wazanzibari waishio UK, US kwa Amnesty


Kakke

Kakke

JF-Expert Member
Joined
Dec 4, 2010
Messages
1,858
Likes
691
Points
280
Kakke

Kakke

JF-Expert Member
Joined Dec 4, 2010
1,858 691 280
[h=1]Zanzibar's communities Uk & USA[/h]
amnesty-564x272.jpg

Amnesty International
1 Easton Street
London
WC1X ODW
UK
REF: HUMAN RIGHTS ABUSE IN ZANZIBAR ISLAND
Recent developments in Zanzibar show that the authorities there have taken a big step backwards in terms of human rights. Rampant and deplorable human rights abuses came to light during a series of events which led to confrontations between the police and followers of an Islamic organisation called UAMSHO (Awakening).
UAMSHO, a registered NGO, has been active in Zanzibar for a number of years now. In addition to its religious activities, it has taken part in observing elections, has produced well-researched reports on past elections and has provided civic education to the populace. The organisation has a wide grass root support within the community. Recently it has been actively championing for the restoration of Zanzibar’s sovereignty.
The government has accused it for inciting its followers to commit unlawful activities. UAMSHO denies it and has on its part accused government security apparatuses of inflicting harm on its followers during their peaceful demonstrations. This pattern of accusations and counter accusations culminated last month with the three day mysterious ‘disappearance’ of a charismatic leader of UAMSHO, Sheikh Farid Ahmed Hadi. UAMSHO maintained that the Sheikh was abducted by the security forces, a charge which the government denied.
However, when Sheikh Farid resurfaced he too intimated that he had been abducted by the security organs. The government’s response was to promptly arrest him together with his fellow leaders and to charge with several criminal offences. This came as no surprise as for weeks rumours were rife that the government was under pressure by diehards of the Chama cha Mapinduzi (CCM), Tanzania’s ruling party, to ban UAMSHO. It is not our intention to judge the merit or demerit of the case as it is sub-judice.

What is troubling us is the well prepared measures to humiliate all the detainees connected with UAMSHO. By their actions the state organs have shown that they are bent on humiliating and dehumanizing the UAMSHO detainees. For example, despite knowing very well how Muslims sheikhs cherish their beards the sadist jailers have found it proper to forcefully shorn them of their beards. They did it even before the accused were brought to court for the first time. Defence lawyers have publicly complained of other forms of mistreatment meted out to the detainees. These include, denying them the opportunity to offer their obligatory prayers, denying them a change of clothes since their arrest and inhuman prison conditions. No doubt the jailers what they do to satisfy their primitive sense of power, to show Zanzibaris that they are capable of doing whatever they want to do and nobody can question them.
It is sad to note that the government has remained silent to all these injustices. The detainees constitutional rights are denied. The protests of their lawyers have fallen on deaf ears. In the meantime, indiscriminate harassment of ordinary citizens continues unabated. All those suspected of being sympathetic to UAMSHO are publicly brutalized. It reminds us of the dark days of Zanzibar when there was no respect for human rights.
We, therefore, appeal to all human rights activists to urge the Tanzanian and Zanzibar governments to impress upon their state organs the urgent need of according each and every citizen their human rights.
Copy:
Human Right Watch – UK
High Commissioner of United Republic of Tanzania – UK
High Commissioner of Republic of Kenya – UK
High Commissioner of Uganda – UK
Ban Ki-moon Secretary-General of the United Nations.
 
Faru Kabula

Faru Kabula

JF-Expert Member
Joined
Mar 26, 2009
Messages
11,280
Likes
3,611
Points
280
Faru Kabula

Faru Kabula

JF-Expert Member
Joined Mar 26, 2009
11,280 3,611 280
Hili shauri lipo mahakamani, na mahabusu wameshafungua kesi ya madai. Hakukuwa haja ya kupeleka AMNESTY
 
LordJustice1

LordJustice1

JF-Expert Member
Joined
Jan 19, 2011
Messages
2,264
Likes
12
Points
0
LordJustice1

LordJustice1

JF-Expert Member
Joined Jan 19, 2011
2,264 12 0
Mbona hiyo barua imejaa uwongo? Eti kulikuwa na "peaceful demonstrations" huku makanisa yakiwa yamechomwa moto na hao UAMSHO? Wao kunyolewa ndevu ni ni issue wakati wao wanaharibu mali za wenzao, ama kweli mkuki kwa nguruwe....!
 
Idimi

Idimi

JF-Expert Member
Joined
Mar 18, 2007
Messages
11,391
Likes
3,144
Points
280
Idimi

Idimi

JF-Expert Member
Joined Mar 18, 2007
11,391 3,144 280
hawajagusia mauaji ya askari wetu. Sasa sijajua na haki gani wanazitaka ambazo zinavunja haki za kuishi za wenzao
 
B

Bayana

JF-Expert Member
Joined
Sep 25, 2012
Messages
433
Likes
4
Points
0
B

Bayana

JF-Expert Member
Joined Sep 25, 2012
433 4 0
Mbona hiyo barua imejaa uwongo? Eti kulikuwa na "peaceful demonstrations" huku makanisa yakiwa yamechomwa moto na hao UAMSHO? Wao kunyolewa ndevu ni ni issue wakati wao wanaharibu mali za wenzao, ama kweli mkuki kwa nguruwe....!
Wewe justice gani unayotetea ikiwa hutaki sheria ifuate mkondo wake? Kama wamechoma makanisa, si wameshakamatwa na uchunguzi wa polisi bado haujakamilika, kwanin unawahukumu kabla ya kuestablish kama ni kweli au la? Kama wana uhakika ndio wao, si wawafunge badala ya kuendesha kesi?
 
KIGENE

KIGENE

JF-Expert Member
Joined
Jan 22, 2011
Messages
1,077
Likes
213
Points
160
KIGENE

KIGENE

JF-Expert Member
Joined Jan 22, 2011
1,077 213 160
Hiyo barua imeandikwa na hao wazungu weusi au sheikh Farid mwenyewe?. Maanake ianaonekana inaelezea haki za wana Uhamsho bila kutaja haki za wasiokuwa wana Uhamsho.
Siamini kama hawajui kuwa kikundi hicho kinahusishwa na mauaji ya askari, uchomaji wa makanisa na mabaa na ualibifu wa miundo mbinu kama vile barabara na nishati ya umeme,kiukweli ni maelezo ya upande mmoja na aliye aandika inaelekea ni mwana Uhamsho.
Uhamsho inaelezewa kama NGO lakini ukiangalia harakati zao zimekaa kisiasa na kidini zaidi kama zilivyoainishwa kwenye hiyo barua kusika.
 
King Kong III

King Kong III

JF-Expert Member
Joined
Oct 15, 2010
Messages
31,126
Likes
12,141
Points
280
King Kong III

King Kong III

JF-Expert Member
Joined Oct 15, 2010
31,126 12,141 280
I got 5 on it.
 
M

Msajili

Senior Member
Joined
Apr 1, 2012
Messages
117
Likes
20
Points
35
M

Msajili

Senior Member
Joined Apr 1, 2012
117 20 35
Barua imeandikwa na wakimbizi.
 
Grand Master Dulla

Grand Master Dulla

JF-Expert Member
Joined
Jul 20, 2012
Messages
383
Likes
23
Points
35
Grand Master Dulla

Grand Master Dulla

JF-Expert Member
Joined Jul 20, 2012
383 23 35
Wazanzibar kwa kujishaua utazani nchi yao ni bonge moja la nchi kama vile kongo linaporwa mali na wahalifu,kumbe ni
kajikisiwa tu ambacho hata km 100 hakifikii,sasa kama mngepewa kisiwa kikubwa kama Madagasca si mngekuwa mnatembea uchi duniani mkilalamika!!?? mbona hata sisi kisiwa kipo mafia ukubwa unakimbizana tu na znzbar na waswahili ni walewale tu!! wacheni kasumba waznzbr wote ni wabara tu watake wasitake.
 
B

Bayana

JF-Expert Member
Joined
Sep 25, 2012
Messages
433
Likes
4
Points
0
B

Bayana

JF-Expert Member
Joined Sep 25, 2012
433 4 0
Wazanzibar kwa kujishaua utazani nchi yao ni bonge moja la nchi kama vile kongo linaporwa mali na wahalifu,kumbe ni
kajikisiwa tu ambacho hata km 100 hakifikii,sasa kama mngepewa kisiwa kikubwa kama Madagasca si mngekuwa mnatembea uchi duniani mkilalamika!!?? mbona hata sisi kisiwa kipo mafia ukubwa unakimbizana tu na znzbar na waswahili ni walewale tu!! wacheni kasumba waznzbr wote ni wabara tu watake wasitake.
I am missing your point here boss! Unakusudia kusema kitu gani?
 
B

Bumela

Senior Member
Joined
Sep 23, 2009
Messages
148
Likes
6
Points
35
B

Bumela

Senior Member
Joined Sep 23, 2009
148 6 35
Zanzibar's communities Uk & USA

amnesty-564x272.jpg

Amnesty International
1 Easton Street
London
WC1X ODW
UK
REF: HUMAN RIGHTS ABUSE IN ZANZIBAR ISLAND
Recent developments in Zanzibar show that the authorities there have taken a big step backwards in terms of human rights. Rampant and deplorable human rights abuses came to light during a series of events which led to confrontations between the police and followers of an Islamic organisation called UAMSHO (Awakening).
UAMSHO, a registered NGO, has been active in Zanzibar for a number of years now. In addition to its religious activities, it has taken part in observing elections, has produced well-researched reports on past elections and has provided civic education to the populace. The organisation has a wide grass root support within the community. Recently it has been actively championing for the restoration of Zanzibar's sovereignty.
The government has accused it for inciting its followers to commit unlawful activities. UAMSHO denies it and has on its part accused government security apparatuses of inflicting harm on its followers during their peaceful demonstrations. This pattern of accusations and counter accusations culminated last month with the three day mysterious ‘disappearance' of a charismatic leader of UAMSHO, Sheikh Farid Ahmed Hadi. UAMSHO maintained that the Sheikh was abducted by the security forces, a charge which the government denied.
However, when Sheikh Farid resurfaced he too intimated that he had been abducted by the security organs. The government's response was to promptly arrest him together with his fellow leaders and to charge with several criminal offences. This came as no surprise as for weeks rumours were rife that the government was under pressure by diehards of the Chama cha Mapinduzi (CCM), Tanzania's ruling party, to ban UAMSHO. It is not our intention to judge the merit or demerit of the case as it is sub-judice.

What is troubling us is the well prepared measures to humiliate all the detainees connected with UAMSHO. By their actions the state organs have shown that they are bent on humiliating and dehumanizing the UAMSHO detainees. For example, despite knowing very well how Muslims sheikhs cherish their beards the sadist jailers have found it proper to forcefully shorn them of their beards. They did it even before the accused were brought to court for the first time. Defence lawyers have publicly complained of other forms of mistreatment meted out to the detainees. These include, denying them the opportunity to offer their obligatory prayers, denying them a change of clothes since their arrest and inhuman prison conditions. No doubt the jailers what they do to satisfy their primitive sense of power, to show Zanzibaris that they are capable of doing whatever they want to do and nobody can question them.
It is sad to note that the government has remained silent to all these injustices. The detainees constitutional rights are denied. The protests of their lawyers have fallen on deaf ears. In the meantime, indiscriminate harassment of ordinary citizens continues unabated. All those suspected of being sympathetic to UAMSHO are publicly brutalized. It reminds us of the dark days of Zanzibar when there was no respect for human rights.
We, therefore, appeal to all human rights activists to urge the Tanzanian and Zanzibar governments to impress upon their state organs the urgent need of according each and every citizen their human rights.
Copy:
Human Right Watch – UK
High Commissioner of United Republic of Tanzania – UK
High Commissioner of Republic of Kenya – UK
High Commissioner of Uganda – UK
Ban Ki-moon Secretary-General of the United Nations.[/QUOTE

Nadhani hujui maana ya Human Rights. Una maana hao Uamsho ndio kipimo chako cha hiyo Human Rights au unataka kutuambia kwamba wao ndio Binadamu zaidi ya wengine.Usituletee mambo ya Animal Farm Ambapo Nguruwe waliona ni More Equal Than Others.So think before you Write.
 
B

Bangoo

JF-Expert Member
Joined
Nov 3, 2011
Messages
5,600
Likes
5
Points
135
B

Bangoo

JF-Expert Member
Joined Nov 3, 2011
5,600 5 135
Hao waarabu wanaowachochea kuna siku tutapata rais mkorofi watajuta kujichanganya na wabara, zanzibar ni sehemu ya jamhuri ya muungano takeni msitake huo ndo ukweli mchungu.

Mapinduzi ya znz yalikuwa yakumgo'a mwarabu ambae alitufanya watumwa leo wanarudi kimya kimya!
Serikai ichukue hatua dhidi ya hao wapuuzi.
 
Mwana Mtoka Pabaya

Mwana Mtoka Pabaya

JF-Expert Member
Joined
Apr 22, 2012
Messages
13,191
Likes
9,938
Points
280
Mwana Mtoka Pabaya

Mwana Mtoka Pabaya

JF-Expert Member
Joined Apr 22, 2012
13,191 9,938 280
Tuwacheni tupumuwe
 
Ralphryder

Ralphryder

JF-Expert Member
Joined
Nov 16, 2011
Messages
4,587
Likes
8
Points
135
Ralphryder

Ralphryder

JF-Expert Member
Joined Nov 16, 2011
4,587 8 135
Wewe justice gani unayotetea
ikiwa hutaki sheria ifuate mkondo wake? Kama wamechoma makanisa, si
wameshakamatwa na uchunguzi wa polisi bado haujakamilika, kwanin
unawahukumu kabla ya kuestablish kama ni kweli au la? Kama wana uhakika
ndio wao, si wawafunge badala ya kuendesha kesi?
Nyie hamkuwa na hamjawahi kuwa na"peaceful demenstration" na wala hamtakuja kuwa nayo! mmejaa chuki na ubaguzi mtupu dhidi ya imani nyingine na hamna hata ujirani mwema! mmemchinja askari wenu na mnamjua waziwazi! mmechoma makanisa ofisi za ccm ndio mnaamsha nini sasa mioyoni mwa wafuasi wenu? acheni ujinga!
 
Viol

Viol

JF-Expert Member
Joined
Dec 15, 2009
Messages
19,881
Likes
2,364
Points
280
Viol

Viol

JF-Expert Member
Joined Dec 15, 2009
19,881 2,364 280
Nani atawasikiliza nye magaidi,andikeni barua hata kuzimu.
 
B

Bayana

JF-Expert Member
Joined
Sep 25, 2012
Messages
433
Likes
4
Points
0
B

Bayana

JF-Expert Member
Joined Sep 25, 2012
433 4 0
Nyie hamkuwa na hamjawahi kuwa na"peaceful demenstration" na wala hamtakuja kuwa nayo! mmejaa chuki na ubaguzi mtupu dhidi ya imani nyingine na hamna hata ujirani mwema! mmemchinja askari wenu na mnamjua waziwazi! mmechoma makanisa ofisi za ccm ndio mnaamsha nini sasa mioyoni mwa wafuasi wenu? acheni ujinga!
Weka wazi kipimo cha ujinga ulichotumia kupima ili watu wenye akili waamue ni nani mjinga! Naona unahemka kwa chuki ulizokuwa naza. Kinachosemwa hapa i kuwa, hata kama kuna mtu unamtuhumu ni muuaji, sheria inataka achukuliwe kama ni mtuhumiwa na innocent mpaka itakapothibika otherwise. Wewe unapinga nini?
 
LoyalTzCitizen

LoyalTzCitizen

JF-Expert Member
Joined
Sep 15, 2010
Messages
2,081
Likes
314
Points
180
LoyalTzCitizen

LoyalTzCitizen

JF-Expert Member
Joined Sep 15, 2010
2,081 314 180
Hivi hawa watu ndio leo wanagundua kuwa kuna Human rights ktk kupigania madevu??? bull sh*t!! wakati wanaua na kuchoma makanisa na kutifua makaburi ya wakristu kule zenji walikuwa hawagundui kuwa wanaenda against the human rights laws! who the hell do they think they are?
 
Ralphryder

Ralphryder

JF-Expert Member
Joined
Nov 16, 2011
Messages
4,587
Likes
8
Points
135
Ralphryder

Ralphryder

JF-Expert Member
Joined Nov 16, 2011
4,587 8 135
Weka wazi kipimo cha ujinga
ulichotumia kupima ili watu wenye akili waamue ni nani mjinga! Naona
unahemka kwa chuki ulizokuwa naza. Kinachosemwa hapa i kuwa, hata kama
kuna mtu unamtuhumu ni muuaji, sheria inataka achukuliwe kama ni
mtuhumiwa na innocent mpaka itakapothibika otherwise. Wewe unapinga
nini?
Mngekuwa mnaijua ki ukweli hi"presumption of innocence" msingetoa hukumu ya kuchoma makanisa na kuchinja watu waziwazi! au nyie mna haki ya kufanya hayo sio? unataka presemption of innocence at the same time your taking the law on your own hand! what parthetic ideas are you trying to bring about!
 

Forum statistics

Threads 1,238,894
Members 476,226
Posts 29,335,970