Balozi wa Italia nchini Congo DRC auawa katika shambulizi

Planett

JF-Expert Member
Mar 20, 2014
8,594
2,000
Washambuliaji ambao hawajajulikana wamevamia msafara wa UN na kupelekea kifo cha balozi wa Italia nchini Congo DRC pamoja na bodygurd wake.

Luca-Attanasio-ambassadeur-dItalie-en-RDC-2.jpg

----

Italian ambassador killed in DR Congo attack, says Italy's foreign ministry

Rome, Italy (CNN)The ambassador to the Democratic Republic of Congo has been killed in Goma, the Italian Foreign Ministry has told CNN.

Luca Attanasio died alongside an Italian soldier after their car was attacked as they traveled in a UN convoy in the eastern part of the country.

"It is with deep sorrow that the Farnesina confirms the death, today in Goma, of the Ambassador of Italy to the Democratic Republic of Congo Luca Attanasio and of a soldier from the Carabinieri," the ministry said in a statement.

Italy's Prime Minister, Mario Draghi has put out a statement expressing his condolences to the families of the Italian ambassador and the soldier, named as Vittorio Iacovacci.

The World Food Programme (WFP) said in a statement that one of its drivers was killed in the attack.

Others in the convoy also sustained injuries, according to the UN agency.

The WFP said a delegation was on a field trip to visit one of their school feeding programs in Rutshuru when they came under attack.

It added that the route was on a road previously designated safe for travel without a security team.

Rutshuru is just over two hours' drive from Goma. The road out of the regional capital has been insecure for years with a variety of armed groups operating in the area.

There is a heavy UN peacekeeping presence in the region, and UN convoys need security clearance to travel outside of Goma.
This is a developing story. More to follow.

Source: Italian ambassador killed in DR Congo attack, says Italy's foreign ministry
 

bagamoyo

JF-Expert Member
Jan 14, 2010
11,931
2,000

IGWE

JF-Expert Member
Feb 3, 2011
9,316
2,000
Ni jambo jema kwa upande wangu.
Hao ndio wanachochea vurugu DRC isitulie ili wakwapue maliasili....sasa acha nao waonje chungu ya kupigwa risasi za mbavu ili ndugu zao huko Ulaya na Marekani akili ziwakae sawa.
 

dioquez

JF-Expert Member
Apr 9, 2020
223
500
Ni jambo jema kwa upande wangu.
Hao ndio wanachochea vurugu DRC isitulie ili wakwapue maliasili....sasa acha nao waonje chungu ya kupigwa risasi za mbavu ili ndugu zao huko Ulaya na Marekani akili ziwakae sawa.

Nimecheka sana kuna haja gani ya kusema risasi za mbavu
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom