Badala ya kumkamata muuaji, Chagonja anamkamata mh.Lissu


BONGOLALA

BONGOLALA

JF-Expert Member
Joined
Sep 14, 2009
Messages
15,608
Likes
6,125
Points
280
BONGOLALA

BONGOLALA

JF-Expert Member
Joined Sep 14, 2009
15,608 6,125 280
Yaani ndiyo kazi waliyotumwa hao Chagonja na kikosi cha mwema huko arusha
 
mdeki

mdeki

JF-Expert Member
Joined
Mar 28, 2011
Messages
3,304
Likes
48
Points
145
mdeki

mdeki

JF-Expert Member
Joined Mar 28, 2011
3,304 48 145
Wawakamate wabunge wote wa CDM
 
Ngalangala

Ngalangala

JF-Expert Member
Joined
May 4, 2012
Messages
315
Likes
18
Points
35
Ngalangala

Ngalangala

JF-Expert Member
Joined May 4, 2012
315 18 35
Arusha hali ni tete sio kitoto
 
C

Chikaka Sumuni

JF-Expert Member
Joined
May 16, 2013
Messages
1,339
Likes
5
Points
0
C

Chikaka Sumuni

JF-Expert Member
Joined May 16, 2013
1,339 5 0
Yaani ndiyo kazi waliyotumwa hao Chagonja na kikosi cha mwema huko arusha
May I share what I call the Spring Principle in just simple language. I believe everybody knows a spring that are used with pens. If you take it out and squeeze it hard, make sure your hand/fingers do not become tired. The moment you become tired when you want to change your hand/ finger that is pressing hard the pen if not careful that spring always jumps upwards.

Therefore, this example will help some good minded CCM fans, leaders and followers to learn from this illustration, because apartheid system tried hdd to oppress freedom fighters such as Mzee Mandela, Oliver Tambo and many others but when they tried to change their oppressing hands, all over a sudden freedom fighters through ANC and Mandela
emerged on the top. It happened in Zimbabwe, Zambia, Namibia, Angola Mozambique and many other countries, With this in mind therefore CCM should learn that as much as you tight your oppression strategies knowingly or unknowingly you are purposely promoting CHADEMA, than CCM.

Now make a simple market survey begining from Jamii Forum, various blogs and both electronic and print media just read and listen from common people in the daladala, during the funeral services and many other social gatherings.

I can assure you that you will be able to realize that CCM is quickly loosing her influence to CHADEMA. Therefore you have no option than to give in peoples demand. Some of the leaders are busy destroying CCM party than building it. WATCH OUT time is not always our good partner.
 
A

Alakara Armamasitai

Verified Member
Joined
Feb 4, 2011
Messages
421
Likes
13
Points
35
A

Alakara Armamasitai

Verified Member
Joined Feb 4, 2011
421 13 35
Hali ya arusha kwa sasa si ya kitoto ni kukimbiakimbia kila kona
 
Dr.Mo

Dr.Mo

JF-Expert Member
Joined
Mar 28, 2012
Messages
3,814
Likes
36
Points
145
Dr.Mo

Dr.Mo

JF-Expert Member
Joined Mar 28, 2012
3,814 36 145
Mimi kwenye maisha yangu Napata misiba,majanga...kwenye kazi yangu naona watu wanakufa kila siku nasikitika lakni si kama kipindi hichi....nimesikitika sijui kwa nini na nimekuwa na MAWAZO YA AJABU SANA...Ila CDM wanafanya siasa ...na siasa inahitaji UVUMILIVU SANA....ILA UKIVUMILIA SANA MTU ANAWEZA KUZANI WEWE NI MJINGA...INABIDI WAFANYE SOMETHING BIG(POLITICALLY OR WHEREVER) ITAKAYO INFLICT PAIN...MI NDO MAWAZO YANGU......KAMA NI USHETANI SA NYINGINE UNAFANYA USHETANI ZAIDI...nisiseme mengi
 

Forum statistics

Threads 1,272,349
Members 489,924
Posts 30,448,232