Ayatollah Khamenei:Hatutaki Silaha za Nyukilia, Tungezitaka tungezitengeneza

Missile of the Nation

JF-Expert Member
Joined
May 24, 2018
Messages
4,296
Points
2,000

Missile of the Nation

JF-Expert Member
Joined May 24, 2018
4,296 2,000
Khamenei says nuclear weapons forbidden for Iran
AFPOctober 9, 2019, 8:53 AM GMT+8
Iran's supreme leader Ayatollah Ali Khamenei said the use of nuclear weapons is forbidden in Islam (AFP Photo/HO)

Iran's supreme leader Ayatollah Ali Khamenei said the use of nuclear weapons is forbidden in Islam (AFP Photo/HO)More
Tehran (AFP) - Supreme leader Ayatollah Ali Khamenei said Wednesday that Iran could have taken the step to develop nuclear weapons but will not because their use is "haram", or forbidden in Islam.
"Although we could have taken steps on this path, based on Islamic ruling we firmly and bravely said we won't take this path," Khamenei said.
"Both building and stockpiling it is wrong, as using it is haram," he told a group of academics in a video posted on his office's Twitter account.


"If we had a nuclear weapon, it would have been obvious that it would have been impossible for us to use anywhere," said the Iranian leader.
"Under Islamic principles it is definitely haram."
Iran vehemently denies having ever sought an atomic bomb and says its nuclear programme is for peaceful energy production and medical purposes only.
In May last year, President Donald Trump unilaterally withdrew the United States from a landmark 2015 deal that gave Iran relief from sanctions in return for curbs on its nuclear programme.
 

RTI

JF-Expert Member
Joined
Dec 20, 2018
Messages
463
Points
1,000

RTI

JF-Expert Member
Joined Dec 20, 2018
463 1,000
Kutumia Nuclear bombs ni haram ila kuharibu visima vya mafuta vya mwenzako na kufadhili vita sio haram?
Afterall when it comes to Iran vs USA conflict, I do stand with Iran.
Una uhakika gani ya kwamba Iran ali husika ?
 

Sir Khan

JF-Expert Member
Joined
Jul 28, 2018
Messages
4,895
Points
2,000

Sir Khan

JF-Expert Member
Joined Jul 28, 2018
4,895 2,000
@sirkhan,houthi wanaungwa mkono na wananchi na pia jeshi lote la yemen lilihamia upande wao,Rais mansour alikimbia nchi mwenyewe na akalazimishwa na saudi arabia kurudi na akapewa majeshi ya kukodi kumsaidia na majeshi hayo ndo yanapambana na houthi coalition
got you Fella.
 

Echolima

JF-Expert Member
Joined
Oct 28, 2007
Messages
3,521
Points
2,000

Echolima

JF-Expert Member
Joined Oct 28, 2007
3,521 2,000
@sirkhan,houthi wanaungwa mkono na wananchi na pia jeshi lote la yemen lilihamia upande wao,Rais mansour alikimbia nchi mwenyewe na akalazimishwa na saudi arabia kurudi na akapewa majeshi ya kukodi kumsaidia na majeshi hayo ndo yanapambana na houthi coalition
Mwalimu wangu mbona unatoa kauli a,nazo binafsi siamini zimetoka kwako,Huyo rais hakulazimishwa kurudi yeye alirudi mwenyewe kwenye nchi yake isipokuwa wa-houth vibaraka wa Iran ndiyo walimfanyia roho mbaya tu.
 

Forum statistics

Threads 1,343,528
Members 515,078
Posts 32,787,526
Top