Australia Prime Minister tells the Muslims either accept us or leave for another country

Status
Not open for further replies.

Mkasika

JF-Expert Member
Sep 11, 2010
393
250


AUSTRALIAN PRIME MINISTER DOESN'T MINCE HIS WORDS

MUSLIMS WHO WANT TO LIVE UNDER ISLAMIC SHARIA LAW TOLD TO GET OUT!
MUSLIMS who want to live under Islamic Sharia law was told on Wednesday to get out of Australia, as the government targeted radicals in a bid to fend off potential terrorist attacks. Separately, Rudd angered some Australian Muslims by saying he supported spy agencies monitoring the nations mosques. Quote. " IMMIGRANTS NOT AUSTRALIANS MUST ADJUST. TAKE IT OR LEAVE IT. I'm tired of this nation worrying whether we are offending some individual or their culture. Since the terrorist attacks on Bali, we have experienced a surge in patriotism by the majority of Australians. This culture has been developed over two centuries of struggles, trials and victories by the millions of men and women who have sought freedom. We speak mainly ENGLISH, not, Spanish, Lebanese, Arabic, Chinese, Japanese, Russian or any other language. Therefore, if you wish to become part of our society...LEARN THE LANGUAGE! Most Australians believe in God. This is not some Christian right wing, political push, but a fact, because Christian men and women, on Christian Principles, founded this nation, and this is clearly documented.


It is certainly appropriate to display it on our walls of our schools. If God offends you, then I suggest you consider another part of the world as your new home, because God is part of our culture. We will accept your beliefs, and will not question why. All we ask is that you accept OURS AND LIVE in harmony and peaceful enjoyment with us. THIS IS OUR COUNTRY, OUR CULTURE AND OUR LIFESTYLE, we will allow you every opportunity to enjoy all this. But once YOU ARE DONE complaining, whining, and griping about our Flag, our Pledge, Our Christian Beliefs or OUR WAY OF LIFE, I highly encourage you to take advantage of one other great Australian freedom. THE RIGHT TO LEAVE! If you aren't happy here then LEAVE! We didn't force you too come here. So accept the country you accepted. WOW, finally a Leader who places His Country, His God, before any other gods. I wonder why the USA, Canada and other countries don't do the same? When in Rome you do as the Romans...is a famous quote. Trust me if you go to any Arab country, you have to dress the way the women dress there or else you are jailed, tortured, whipped and who knows what else might happen to you. I will not travel to any of those countries and we are told to stay away...with reason.

If I travel to any country, I find out what they are, their ways and I adjust to it to honor the people I am visiting...so why not any person who wants to come and live in my country not do the same thing? After all, we didn't force them to come to live with us, they wanted to come to enjoy freedom, so it's them to adjust to us and not us to learn their ways or their language...after all...it is my country, not theirs...as the Prime Minister said...and I say also...anyone, no matter what country they come from...learn our language, our ways not to offend us...not us to learn their language or their ways...am home...I live as I was brought up to be and I have no intention to change to become whatever people come and live in MY country. After all it is a privilege to go live in a country where you get freedom you don't have in your country...so don't come and try to shove down my throat your religion or your ways. Any country who puts God on the back burner to *not offend* IMMIGRANTS are going to pay a heavy price with God. We are Christians and as other religions who won't change to ours...then LEAVE US ALONE WITH YOURS.. you don't like it...you feel offended by our God...THEN LEAVE...go back to your country. Why leave a country if you are happy with your religion and your ways? Matter of fact all Christian countries should stay Christian and other countries stay their religion, that way we all be happy. I love people of all cultures and love to learn theirs, but I won't leave mine as I wouldn't even think of telling them to leave theirs, neither their beliefs. After all, it is God who calls people to Him and thus not us to try to change them.
 

Ishmael

JF-Expert Member
Oct 18, 2011
15,040
2,000
Let them go where they belong. They can be there and do whatever they want, we wont bother them. Is it not good to dwell with your deity and worship him till death? Please help me here.
 

chabuso

JF-Expert Member
Feb 18, 2013
6,143
2,000
Hayo maneno aliyowambia waislam wenye siasa kali ni sawa sawa namuunga mkono 100%,usihadaike ukaniona mimi ni mkristo hapana mimi ni mwislam nasali sala 5 kwa siku lakini sikubaliani na waislam wengenzangu na tabia zao za kujifanya kuwabagua wengine na kujiona imani yao ndio bora kuliko nyengine

Nchi kama Australia imejengwa na imani ya kikiristo mwiislam wa kweli kama anataka kuishi hapo lazima aheshimu mila na tamaduni za watu aliowakuta hapo.period
 

Vocco

Member
Dec 21, 2013
36
0
Hayo maneno aliyowambia waislam wenye siasa kali ni sawa sawa namuunga mkono 100%,usihadaike ukaniona mimi ni mkristo hapana mimi ni mwislam nasali sala 5 kwa siku lakini sikubaliani na waislam wengenzangu na tabia zao za kujifanya kuwabagua wengine na kujiona imani yao ndio bora kuliko nyengine

Nchi kama Australia imejengwa na imani ya kikiristo mwiislam wa kweli kama anataka kuishi hapo lazima aheshimu mila na tamaduni za watu aliowakuta hapo.period

Muislamu wa swala 5 wal ww au pandikizi hutaki sharia itumike c unafiki na ukafir mkubwa huo..
 

TUJITEGEMEE

JF-Expert Member
Nov 6, 2010
18,477
2,000
Muislamu wa swala 5 wal ww au pandikizi hutaki sharia itumike c unafiki na ukafir mkubwa huo..
Hapo ndipo mnapohitlafiana ninyi kwa nyinyi na waumini wa dini zingine....hustake raha yako ya kufuata sharia umlazimishe na mwenzako asiye ipenda sharia aionje raha ya sharia pia...hasa unapokuwa sehemu ambayo inamchnaganyiko wa watu wa dini nyingine. Ukifuta ushauri wangu utaishi kwa raha sana dunia hii na naweza kukuhakikishia hata huko ahera/peponi.
 

chabuso

JF-Expert Member
Feb 18, 2013
6,143
2,000
Muislamu wa swala 5 wal ww au pandikizi hutaki sharia itumike c unafiki na ukafir mkubwa huo..
Hapana mkuu mimi ni mwislam wa kuzaliwa, family imehifadhi kuran yote na mwenyewe nimemakiza juzuu zote 30,matatizo yetu wails am hatuijui dini yetu na masheikh na maimamu wetu ndi hivyo hivyo.kama una kumbuka kisa cha mtumie wetu(saw) alipofukuzwa makka akakimbilia Madina na akawambia wafuasi wake wakimbilie Abisinia(Ethiopia) ambayo ilikuwa ikitwaliwa na na mfalme mkristo,unajuia mtumie aliwambia nini wafuasi hao walioelekea huko,je unajua kuran inasema nini kuhusu mwislam akiwa ugenini

ukijibu maswali hayo jibu utalipata kwanini nasapoti hayo maneno kwa asilimia Mia Moja
 

Humble African

JF-Expert Member
Jul 28, 2013
4,778
2,000
Huwa nakerwa sana na misimao ya waislamu wenye msimamo mkali...wako violently, cruel, and selfish.

Nawapenda saana waislamu wenye msimamo wa kati. Japo huwa sipendi sana kubishania na kuzungumzia masuala ya dini.
 

Natania

JF-Expert Member
Dec 25, 2012
262
250
Prime Minister Howard - Muslims Out Of Australia

Summary:
Email forward claims that former Australian Prime Minister John Howard told the media that immigrants should adapt to Australian culture, language and beliefs or leave the country. It also claims that Howard told Muslims who want to live under Islamic Sharia law that they should get out of Australia (Full commentary below).



Status:
Contains elements of truth, but is highly misleading and inaccurate

Update: 2009
In early 2009, an altered version of the message falsely claimed that it was then Australia's Prime Minister, Kevin Rudd who made the comments.

Update: 2011
In late 2010, yet another version of the message began circulating that claimed that it was the current Australian Prime Minister Julia Gillard who made the comments. Like the 2009 Kevin Rudd version, this claim has no basis in fact whatsoever.

Example:(Submitted, July 2008) Subject: FW: Please read this! I know you will love it!

Canada & America Need A Leader Like This!

john-howard.jpg

Prime Minister John Howard - Australia


Muslims who want to live under Islamic Sharia law were told on Wednesday to get out of Australia , as the government targeted radicals in a bid to head off potential terror attacks.

Separately, Howard angered some Australian Muslims on Wednesday by saying he supported spy agencies monitoring the nation's mosques. Quote: 'IMMIGRANTS, NOT AUSTRALIANS, MUST ADAPT. Take It Or Leave It. I am tired of this nation worrying about whether we are offending some individual or their culture. Since the terrorist attacks on Bali , we have experienced a surge in patriotism by the majority of Australians.'

'This culture has been developed over two centuries of struggles, trials and victories by millions of men and women who have sought freedom'

'We speak mainly ENGLISH, not Spanish, Lebanese, Arabic, Chinese, Japanese, Russian, or any other language. Therefore, if you wish to become part of our society . Learn the language!'

'Most Australians believe in God. This is not some Christian, right wing, political push, but a fact, because Christian men and women, on Christian principles, founded this nation, and this is clearly documented. It is certainly appropriate to display it on the walls of our schools. If God offends you, then I suggest you consider another part of the world as your new home, because God is part of our culture.'

'We will accept your beliefs, and will not question why. All we ask is that you accept ours, and live in harmony and peaceful enjoyment with us.'

'This is OUR COUNTRY, OUR LAND, and OUR LIFESTYLE, and we will allow you every opportunity to enjoy all this. But once you are done complaining, whining, and griping about Our Flag, Our Pledge, Our Christian beliefs, or Our Way of Life, I highly encourage you take advantage of one other great Australian freedom,

'THE RIGHT TO LEAVE'.'

'If you aren't happy here then LEAVE. We didn't force you to come here. You asked to be here. So accept the country YOU accepted.'

Maybe if we circulate this amongst ourselves, American and Canadian citizens will find the backbone to start speaking and voicing the same truths.

If you agree ... please SEND THIS ON.





Commentary:
According to this email forward, former Australian Prime Minister John Howard informed Muslims living in Australia in no uncertain terms that they should leave the country if they wished to live under Islamic Sharia law. The message claims that the then Australian government was intent on targeting Muslim radicals "in a bid to head off potential terror attacks". The email also quotes a no-holds-barred diatribe about immigration supposedly delivered by John Howard. The message suggests that political leaders in Canada and the United States would do well to follow the lead of the Australian Prime Minister with regard to immigration policy.

However, although the message does contain elements of truth, it is in fact highly misleading and inaccurate. At the outset, it should be noted that the message is now quite outdated. Versions of the email began circulating back in 2005. Since then, there has been a change of government in Australia. The Howard Government was resoundingly defeated in November 2007 and the current Australian Prime Minister is Labor's Julia Gillard. However, the message contains no date and some non-Australian recipients may therefore wrongly assume that it refers to current events rather than events that occurred several years ago in a somewhat different political climate.

The first part of the message suggests that Prime Minister Howard told Muslims who wished to live under Islamic Sharia law that they should get out of Australia. This is partly true in the sense that a high profile Australian political leader did make comments suggesting that Islamic extremists who desired to turn Australia into an Islamic state should leave and that Howard condoned such strongly worded rhetoric. However, it was in fact then Federal Treasurer Peter Costello who actually uttered the comments. A November 2005 article in the Herald Sun noted:
ISLAMIC extremists wanting to enforce fundamentalist law should get out of Australia, federal Treasurer Peter Costello said yesterday.

In a significant hardening of the Government's rhetoric, Mr Costello declared Australia would never be turned into an Islamic state.

"There are Islamic states around the world that practise sharia law," he said. "And if that is your object, you may well be much more at home in such a country than trying to turn Australia into one of those countries, because it is not going to happen."
Then Federal Education Minister Dr Brendan Nelson was also quoted in the media as stating that "those who do not accept and teach Australian values should 'clear off'".

The message also claims that John Howard had given government support to spy agencies monitoring the nation's mosques. This element of the message is true. An August 2005 article in The Age notes:
Mosques and Islamic schools will be targeted by intelligence agencies as the federal government tries to stamp out homegrown terrorism and extremists.

Prime Minister John Howard said on top of trying to promote Australian values in Islamic schools, the government would monitor what was said in certain schools and mosques to ensure they did not foster terrorism.

Asked whether he was prepared to "get inside" mosques and schools to ensure there was no support for terrorism, Mr Howard was blunt.

"Yes, to the extent necessary," Mr Howard told Southern Cross radio.
Mr Howard qualified the above stance by making clear that his government was not trying to interfere with religious freedoms but only gather intelligence on potential religious or material support for terrorist activities within the Australian Islamic community:
"I have no desire and nor is it the government's intention to interfere in any way with the freedom or practice of religion.

"We have a right to know whether there is, within any section of the Islamic community, a preaching of the virtues of terrorism, whether any comfort or harbour is given to terrorism within that community."
The next part of the message transcribes what is claimed to be a speech delivered by John Howard detailing his views on immigration. The piece calls on immigrants to learn English, adapt to Australian values and lifestyle and pointedly reminds them that they always have the right to leave if they are unhappy in their adopted country.

However, the quoted words were not made by John Howard and were circulating in various forms years before he supposedly uttered them. In fact, the words were originally intended for an American audience and were part of a longer piece penned by Barry Loudermilk, a US Air Force veteran and columnist for a local newspaper in the American state of Georgia. Loudermilk wrote the article as a means of expressing his personal views on patriotism and immigration in post-9/11 America.

The article struck a chord with many readers in the US and elsewhere and it soon spread far and wide via email and other means. At some point, versions adapted to Australia, the UK, and elsewhere began circulating. Finally, the Australianized version of Loudermilk's article was falsely attributed to John Howard and tacked on to the original, more accurate, variant of the above email forward (quoted below):
Muslims who want to live under Islamic Sharia law were told on Wednesday to get out of Australia, as the government targeted radicals in a bid to head off potential terror attacks.

A day after a group of mainstream Muslim leaders pledged loyalty to Australia and her Queen at a special meeting with Prime Minister John Howard, he and his Ministers made it clear that extremists would face a crackdown.

Treasurer Peter Costello, seen as heir apparent to Howard, hinted that some radical clerics could be asked to leave the country if they did not accept that Australia was a secular state, and its laws were made by parliament.

"If those are not your values, if you want a country which has Sharia law or a theocratic state, then Australia is not for you," he said on national television.

"I'd be saying to clerics who are teaching that there are two laws governing people in Australia: one the Australian law and another the Islamic law, that is false. If you can't agree with parliamentary law, independent courts, democracy, and would prefer Sharia law and have the opportunity to go to another country, which practices it, perhaps, then, that's a better option," Costello said.

Asked whether he meant radical clerics would be forced to leave, he said those with dual citizenship could possibly be asked to move to the other country.

Education Minister Brendan Nelson later told reporters that Muslims who did not want to accept local values should "clear off. Basically, people who don't want to be Australians, and who don't want to live by Australian values and understand them, well then, they can basically clear off," he said.
Thus, while the more lengthy version of message that includes Loudermilk's article is still partially factual, it is nonetheless outdated, contains inaccurate information and may perpetrate a quite misleading understanding of Australia's policies on immigration in general and Muslims in particular. Taken out of context, and with the falsely attributed Loudermilk article thrown into the mix, this email may give the impression that Australia is intolerant of migrants, especially those of the Muslim faith. This is not the case. One of Australia's great strengths is its rich cultural diversity and it welcomes migrants from all parts of the world and with many and varied systems of belief.

Sending on factually dubious information such as this is unlikely to be helpful and may even add to the cultural divisions and misunderstandings that plague our strife-torn world.

Update:February 2009
Early in 2009 I began receiving versions of the above email that named Australia's former Prime Minister, Kevin Rudd, as the person responsible for the supposed anti-Muslim stance. It seems that some rather unimaginative prankster has simply substituted "Rudd" for "Howard" in the text and replaced the photograph of John Howard with one of Kevin Rudd before sending on the message. The message is otherwise identical to the example included above. The "Rudd" version strays even further from the truth than the original. None of the comments or opinions included in the message have any connection whatsoever with Kevin Rudd or his Government.

Update:February 2011
In late 2010, I began receiving submissions about yet another version of the message that featured current Prime Minister Julia Gillard. The message includes the following as an addition to the original text:
Australia says NO - Second Time she has done this !

AMAZING You must read it !!!!

She's done it again..
She sure isn't backing down on her hard line stance and one has to appreciate her belief in the rights of her native countrymen.. A breath of fresh air to see someone lead. I wish some leaders would step up in Canada & USA & NEW ZEALAND .
Australian Prime Minister does it again!!

This woman should be appointed Queen of the World.. Truer words have never been spoken.

It took a lot of courage for this woman to speak what she had to say for the world to hear. The retribution could be phenomenal, but at least she was willing to take a stand on her and Australia 's beliefs.

The whole world needs a leader like this!

Prime Minister Julia Gillard - Australia
The rest of the "Gillard" version is virtually identical to the original "Howard" version. As with the Kevin Rudd version, none of the comments or opinions included in the message have any connection whatsoever with Julia Gillard or her Government.

SOURCE: Prime Minister Howard - Muslims Out Of Australia

References:
Minister tells Muslims: accept Aussie values or 'clear off'
Govt prepared to move in on mosques: PM
What's An American?
OUTRAGEOUS!
 

Lupweko

JF-Expert Member
Mar 26, 2009
15,304
2,000
Tena ni ex-wahalifu ndiyo walikuwa wanapelekwa kule. Leo wanajifanya eti ni nchi yao.
Haya basi, baada ya kuzungumzia nchi yake, sasa zungumzia nchi yako. Je, wewe Australia ni nchi yako? Jibu ni hapana. Kwa hiyo wewe na yeye wote sio waAustralia, basi wote fuateni wanayofuata wenyeji. Yeye ameamua kuyafuata na anaishi kwa raha, wewe je? Hiyo message inawahusu zaidi wasiotaka kufuata tamaduni za Australia, na ukichunguza sana kati ya ninyi wawili, utakuta inakuhusu zaidi wewe!
 

Mfa maji

JF-Expert Member
Nov 6, 2013
248
195
Amewapa ukweli mtupu. We utaendaje kwa watu halafu utake kuishi kwa sheria za nyumbani kwako??? by the way Australia hata adhana hakuna, unataka kaswali hutaki lala ndani, full stop.
 

Kyenju

JF-Expert Member
Jun 16, 2012
4,555
1,500
Ye mwenyewe mhamiaji tuu.

Mhamiaji kutoka wapi huyo PM? Huo ndiyo ukweli kama huwezi kuheshimu tamaduni za nchi ulioingia kisa Imani yako inapingana nayo ni bora uondoke uende mahali panako kufaa. Huwezi kuja nyumbani kwangu ukafikiri utafanya kila utakacho ukiwa pale nyumbani kwangu.
 

Chagga King

JF-Expert Member
Jul 6, 2011
1,765
2,000
...the issue ni kwamba, wanaruhusiwa kuishi lakini sio kulazimisha wenyeji kufuata imani yao..
Ningekuwa na uwezo wa kuuondoa udini unaojitokeza hapa kwetu, basi ningewapigia magoti wakristu na waislam ambao wanajidai wanajukumu la kuilinda imani ya dini yao kuliko amani iliyokuwepo, waweze kuachana na huo udini maana sisi sote ni watanzania
 
Status
Not open for further replies.

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom