Al-Qaeda confirms its leader in the Arabiani Peninsula, Nasser al-Wuhayashi, died in US drone strike

Dotto Mnzava

R I P
Mar 6, 2014
865
0
4c5a4ca707b339a1dd95479adfbaa02bef57c862990b88887b7a54181562b359_large
Reports from Yemen say that the leader of al-Qaeda in the Arabian Peninsula, Nasser al-Wuhayshi, has been killed in a US drone strike.

The Yemeni news group al-Masdar Online said al-Wuhayshi was killed in an attack in Hadramawt province last Friday. He is seen as al-Qaeda's second-in-command and was a former private secretary to Osama Bin Laden.
The Pentagon said it would not comment.

The Site intelligence group said reports circulating among Yemeni jihadi networks earlier on Monday spoke of al-Wuhayshi's death. Rita Katz, Site's director, said that, if confirmed, the news would be the biggest strike on al-Qaeda since Bin Laden's death in Pakistani in 2011.

Amal al-Yarisi, a reporter with the Yemen Times, said sources close to al-Qaeda had confirmed the death to her.
The US Department of State offered a $10m (£6.4m) reward for anyone who could help bring al-Wuhayshi to justice. It said he "is responsible for approving targets, recruiting new members, allocating resources to training and attack planning, and tasking others to carry out attacks."

He became head of AQAP when the Yemeni and Saudi branches of al-Qaeda merged in 2009.


Source:
BBC NEWS
 

Sexer

JF-Expert Member
Oct 22, 2014
7,010
2,000
ImageUploadedByJamiiForums1434450473.136416.jpg
Nasser al-Wuhayshi

Tawi la kundi la Al Qaeda nchini Yemen limethibitisha kuuawa kwa kiongozi wake wakati wa shambulizi la ndege isiyokuwa na rubani ya Marekani
Ripoti kutoka kwa maafisa wa usalama nchini Yemen zinasema kuwa Nasser al-Wuhayshi aliuawa siku ya ijumaa katika mji wa bandari wa Mukala.
Kundi lake limelaumiwa kwa kupanga mashambulizi kadha dhidi ya Marekani likiwemo jaribio la kuilipua ndege ya Marekani mwaka 2009, pamoja na shambulizi katika gazeti la Charlie Hebdo mji Paris nchini Ufaransa mwezi Januari mwaka huu.
 

white wizard

JF-Expert Member
May 18, 2011
6,147
2,000
USA, wanasema ukianzisha nao ugomvi, watakupata tu haijarishi ni lini!! ni suala la muda tu!!!!!
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom