Africans brought Europeans out of prehistory


R

Rubabi

Senior Member
Joined
Nov 30, 2006
Messages
174
Likes
2
Points
0
R

Rubabi

Senior Member
Joined Nov 30, 2006
174 2 0
Acient egyptians and Nubians were building massive temples(karnak temple in egypt is the biggest temple in the world unmatched anwhere in the world even to this day and it was bult 3500 years ago) at this time,europeans were still living in caves.

Around 3500 bc egyptians and nubians were literate,already writing mathematical,philosophical and medical treaties( check out the rynd and Moscow papyrus).Around this time,the first fully civilized 'europeans' mainly greeks, did not even exist! Greeks writing(which is derived from egyptian)only started in greek around 500BC!

All greek philosophers and scientists (Aristotle, pythogoras, plato, say they learnt their sciences from black africans (read their works).

Jamani tusome historia zetu na tusianzie kwenye slave trade!Africa inahistoria(ilioandikwa) ya muda mrefu kuliko bara lolote lile duniani.Ubaya sisi ni wavivu wa kusoma!

How the mighty have fallen!!
 
M

Mwakilishi

JF-Expert Member
Joined
Jan 31, 2007
Messages
484
Likes
11
Points
0
M

Mwakilishi

JF-Expert Member
Joined Jan 31, 2007
484 11 0
Very interesting!

Mimi swali langu ni moja tu, imekuwaje tupo hapa tulipo leo ikiwa enzi hizo tulikuwa "tunatisha"?

Isije kuwa tunajiliwaza tu maana uongo mbaya tulivyopigika na tunavyoendelea kupigika inakuwa vigumu kukubali kwamba sisi ndio tumeiamsha dunia, au ndio imetimia ile methali isemayo "alalaye usimwamshe, ukimwamsha utalala wewe" nini?
 
N

Ngao

Member
Joined
Aug 21, 2007
Messages
33
Likes
0
Points
0
N

Ngao

Member
Joined Aug 21, 2007
33 0 0
Subirini miaka 3500 ijayo halafu mtaona wazungu watakavyoluwa wakijiuliza ni ni kilichowatokea kama sisi tunavyojiuliza sisi sasa hivi!!!!!!! Sitanii, we suburu wakati huo! Tutakuwepo na wataipata!
 
Msanii

Msanii

JF-Expert Member
Joined
Jul 4, 2007
Messages
6,446
Likes
393
Points
180
Msanii

Msanii

JF-Expert Member
Joined Jul 4, 2007
6,446 393 180
wewe unawaambia watanzania wasome historia wakati hawana hata hobi ya kununua vitabu.
jitahidi kupost mambo ya kihstroia hapa kama mwanzo kisha wadau wataanza kubadilika na kununua vitabu
great
 
T

The Truth

JF-Expert Member
Joined
Oct 21, 2007
Messages
618
Likes
0
Points
0
T

The Truth

JF-Expert Member
Joined Oct 21, 2007
618 0 0
Acient egyptians and Nubians were building massive temples(karnak temple in egypt is the biggest temple in the world unmatched anwhere in the world even to this day and it was bult 3500 years ago) at this time,europeans were still living in caves.

Around 3500 bc egyptians and nubians were literate,already writing mathematical,philosophical and medical treaties( check out the rynd and Moscow papyrus).Around this time,the first fully civilized 'europeans' mainly greeks, did not even exist! Greeks writing(which is derived from egyptian)only started in greek around 500BC!

All greek philosophers and scientists (Aristotle, pythogoras, plato, say they learnt their sciences from black africans (read their works).

Jamani tusome historia zetu na tusianzie kwenye slave trade!Africa inahistoria(ilioandikwa) ya muda mrefu kuliko bara lolote lile duniani.Ubaya sisi ni wavivu wa kusoma!

How the mighty have fallen!!
Unfortunately Egyptians were not Black African so you can't take the credit for the accomplishments.
 

Forum statistics

Threads 1,236,055
Members 474,965
Posts 29,245,178