Africa Confidential: Tundu Lissu, From bullet to ballot.

Quinine

JF-Expert Member
Jul 26, 2010
18,582
2,000
Nearly 18 months after suspected government gunmen poured 40 bullets into Tundu Lissu, MP, outside the National Assembly in Dodoma, the most persistent thorn in the side of President John Magufuli plans to return home.

Lissu, a leader of the Chama Cha Demokrasia na Maendeleo (Chadema) opposition, told Africa Confidential he intends to contest the 2020 presidential election as soon as his doctors say he is fit. Lissu has been convalescing in Belgium for the past year and still faces one more surgery.

From bullet to ballot
 

Retired

JF-Expert Member
Jul 22, 2016
24,905
2,000
Nearly 18 months after suspected government gunmen poured 40 bullets into Tundu Lissu, MP, outside the National Assembly in Dodoma, the most persistent thorn in the side of President John Magufuli plans to return home.

Lissu, a leader of the Chama Cha Demokrasia na Maendeleo (Chadema) opposition, told Africa Confidential he intends to contest the 2020 presidential election as soon as his doctors say he is fit. Lissu has been convalescing in Belgium for the past year and still faces one more surgery.

From bullet to ballot
Lumumba haya hayamjengi Magu, mnampa kichwa badla ya kumshauri awe na dira tofauti na Lisu!
 

konyola

JF-Expert Member
Dec 13, 2016
1,987
2,000
AKIGOMBEA URAIS NITAHAKIKISHA NAMPATIA Tsh.10,000,000/= na gari moja hata ikipigwa missile na huu ndiyo utakuwa mchango wangu kwa ajili ya kumuondoa nduli Idd Amin wa NICARAGUA kwani kumuondoa huyu buana ni jukumu letu sote
 

Waberoya

Platinum Member
Aug 3, 2008
14,677
2,000
AKIGOMBEA URAIS NITAHAKIKISHA NAMPATIA Tsh.10,000,000/= na gari moja hata ikipigwa missile na huu ndiyo utakuwa mchango wangu kwa ajili ya kumuondoa nduli Idd Amin wa NICARAGUA kwani kumuondoa huyu buana ni jukumu letu sote
mku hela ya bundle ya post hii yako umekopa, michango ya CDM yote haujawahi kutoa hata wa Lissu alipokuwa anaumwa!

jitafkari
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom