Acacia Mining reports 13% rise in gold reserves for Tanzania mine

yamindinda

JF-Expert Member
Jul 29, 2011
1,582
2,000
(Reuters) - Acacia Mining <ACAA.L> on Friday reported a 13% rise in gold reserves at the end of May for its Gokona Mine in North Mara, Tanzania, adding weight to its view that majority shareholder Barrick Gold's <ABX.TO> buyout proposal undervalued the miner.

Acacia Mining last month strongly disagreed with the world's No. 2 gold miner's valuation of the company, saying the proposal undervalued its mine plans and appeared to have ignored the value of its exploration and development assets.

The increase in reserves was driven by additional drilling in the east and west extensions of Gokona underground.

Barrick's proposal to take full control of its African unit to resolve a long-standing tax dispute with Tanzania has drawn the ire of Acacia's minority shareholders, who may have the ultimate vote on a deal.

Barrick, however, has stuck to its offer, saying assumptions made by the smaller firm about its mine plans were out of touch and changes were indeed needed.



(Reporting by Noor Zainab Hussain in Bengaluru; Editing by Saumyadeb Chakrabarty)

https://uk.finance.yahoo.com/news/a..._wjM3GTpiFOhk8lGcV_H0UYwUkgh3B3J&guccounter=2
 

Nanye Go

JF-Expert Member
Oct 29, 2018
6,102
2,000
Hahaha walitaka kufunga wakidai mineral reserve imepungua, kumbe walipunguza uzalishaji tu?! Na wakiondoka tuwakung'ute mmoja mmoja na tuwafanyie ultra sound na total body scan wasitoke hata na vumbi la madini yoyote. Zile private charter zisitumike tutawapeleke kwao kwa bombadier zetu na ndege zao tutawatumia tukimaliza kuzikagua na kuziosha zisiondoke hata na vumbi la madini yetu. Kwa lugha rahisi tutawatapisha na kuwa safisha matumbo yao kwa kuwanywesha barium kisha tuwapige x-ray za matumbo, na tutawafanyia barium enema.
Tanzania itajengwa na watanganyika wenyewe.
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom