A wildlife job opportunity


bernardie

New Member
Joined
Nov 8, 2010
Messages
1
Likes
0
Points
0

bernardie

New Member
Joined Nov 8, 2010
1 0 0
I am a B.sc in wildlife science and conservation graduate from the University of Dar es salaam. Am having a lower second G.P.A. Am kindly asking you to let me know whenever you hear any advertisement of this job. THANKS AND GOD BLESS YOU ALL.
 

Kanyafu Nkanwa

JF-Expert Member
Joined
Jul 8, 2010
Messages
812
Likes
15
Points
35

Kanyafu Nkanwa

JF-Expert Member
Joined Jul 8, 2010
812 15 35
I am a B.sc in wildlife science and conservation graduate from the University of Dar es salaam. Am having a lower second G.P.A. Am kindly asking you to let me know whenever you hear any advertisement of this job. THANKS AND GOD BLESS YOU ALL.
Try to be generalist, at the beggining of your carrier go for any job available in the market. Soon or Later you will find where your shoes are.
 

Kinyau

JF-Expert Member
Joined
Nov 24, 2006
Messages
818
Likes
152
Points
60

Kinyau

JF-Expert Member
Joined Nov 24, 2006
818 152 60
Bernadie, kama alivyosema Kanyafu since ur fresh from school unaweza
1. Kuangalia kazi yoyote kama bank teller/ general management/
2. Unaweza kutafuta ofisi za wildlife na kuvolunteer kwa kuanza ili kugain experience jaribu WWF, WFP au FAO
3. Naona una tatizo la kujieleza (not so sure ) ila unapotafuta usianza na kusema am alower second gpa its not that imp as your Knowlegde and skills
4. temebelea tovuti za kazi kama www.brightermonday.com na radarrecruitment
5. kwa ukimwengu wa sasa, kuwa karibu na vyombo vy ahabari hasa internet and do research a lot on your profesion, various opportunities na mambo kadha wa kadha kuhusu carrer development
6. usichoke kupata mawazo kwa clasmates wako, walimu na marafiki waliokuzunguka hasa wenye uzoefu kwenye field yako on how you can progress.
 
Joined
Nov 7, 2010
Messages
83
Likes
0
Points
0

Neytemu

Member
Joined Nov 7, 2010
83 0 0
I am a B.sc in wildlife science and conservation graduate from the University of Dar es salaam. Am having a lower second G.P.A. Am kindly asking you to let me know whenever you hear any advertisement of this job. THANKS AND GOD BLESS YOU ALL.
yap!kwa kuanza usichague kazi ila muhimu kutuma barua za maombi bila kuchoka,upate pa kujishikiza,kuliko kupoteza muda to get what you think you can fit in
 

Forum statistics

Threads 1,204,695
Members 457,412
Posts 28,166,912