A glimpse from State House


Shomoro

Shomoro

Senior Member
Joined
Aug 22, 2010
Messages
111
Likes
2
Points
35
Shomoro

Shomoro

Senior Member
Joined Aug 22, 2010
111 2 35

Wanajamvi-
After what has been a hard-fought election (somewhat riggid) ever to happen in Mainland Tanzania. Many were left wondering if Tanzania will ever be the same again. It is interesting to note that the predecessor of the incumbent president goes by the name of Benjamin William Mkapa came into office in 1995 with little support from Wananchi 61±% votes. In my opinion I think that could have driven him to work hard any gain some more approval ratings and eventually won in 2000 by 71±% votes a victory Ben himself dubbed it as “Ushindi wa Kishindo”
Looking back to his compatriot “that is the current president Kikwete”, thinkers will ask themselves what went wrong to this “darling” of makabwelas in Tanzania. The biggest vote slump in Tanzanian history he accrued in his second term is not something to be ignored. Does it entail that Kikwete has dismally failed people who trusted him so much to bring about change. Is it a step backward or is just a mere wake up call?
What ever the case might be, what do you think the future of Tanzania should be?
Kweli maisha ni vipindi.
 
Kaa la Moto

Kaa la Moto

JF-Expert Member
Joined
Apr 24, 2008
Messages
7,700
Likes
197
Points
160
Kaa la Moto

Kaa la Moto

JF-Expert Member
Joined Apr 24, 2008
7,700 197 160
Labda na Kikwete hii itamuamsha lakini shida yake ni moja amejaa kibri na visasi badala ya ku-forge forward.
 
sensa

sensa

JF-Expert Member
Joined
Nov 1, 2010
Messages
398
Likes
0
Points
33
sensa

sensa

JF-Expert Member
Joined Nov 1, 2010
398 0 33
BWM aliingia Ikulu kufanya kazi aliyotumwa na wananch,huyu aliingia kutimiza ya mafisadi,kucheza ngoma na ushetani wake mwingi unaousikia.Pia tuwe wa kweli zaidi hiyo 61+ hakupata kaiba,alichopata ni below 50 ambapo ni kuporomoka kama nazi ishukavyo kutoka juu.Sana sana tunaona kajifunza wizi,ujambazi,udikteta na mvunjifu wa amani.atakuwa kaweka historia ya rais wa kwanza tz kuingia ikulu kimabavu.
 
D

dotto

JF-Expert Member
Joined
Sep 29, 2010
Messages
1,722
Likes
21
Points
135
D

dotto

JF-Expert Member
Joined Sep 29, 2010
1,722 21 135
BWM aliingia Ikulu kufanya kazi aliyotumwa na wananch,huyu aliingia kutimiza ya mafisadi,kucheza ngoma na ushetani wake mwingi unaousikia.Pia tuwe wa kweli zaidi hiyo 61+ hakupata kaiba,alichopata ni below 50 ambapo ni kuporomoka kama nazi ishukavyo kutoka juu.Sana sana tunaona kajifunza wizi,ujambazi,udikteta na mvunjifu wa amani.atakuwa kaweka historia ya rais wa kwanza tz kuingia ikulu kimabavu.
Na mdini mno. Mtu wa mipasuko ya itikadi za watanzania. Ndio mtaji wake.
 
BigTime

BigTime

Member
Joined
Sep 17, 2008
Messages
43
Likes
0
Points
0
BigTime

BigTime

Member
Joined Sep 17, 2008
43 0 0
BWM aliingia Ikulu kufanya kazi aliyotumwa na wananch,huyu aliingia kutimiza ya mafisadi,kucheza ngoma na ushetani wake mwingi unaousikia.Pia tuwe wa kweli zaidi hiyo 61+ hakupata kaiba,alichopata ni below 50 ambapo ni kuporomoka kama nazi ishukavyo kutoka juu.Sana sana tunaona kajifunza wizi,ujambazi,udikteta na mvunjifu wa amani.atakuwa kaweka historia ya rais wa kwanza tz kuingia ikulu kimabavu.
Weel said SENSA, infact ukweli wa percentage gani imemchagua anaujua yeye na watu wake waliomchakachulia kura. He might even won by 38% kwa hiyo hii inamhakikishia kabisa jinsi alivyo dikteta na kuwa hana Mvuto tena. Ni dhambi kubwa sana kuongoza watu kimabavu, ndo maana hata election hii husikii neno la Mungu likitamkwa kama 2005...kuna wachungaji na masheikh walidiriki kusema KIKWETE ni chaguo la Mungu; sasa hivi nafsi inawasuta na wameshajiona walichemsha; huyo MUNGU alikuwa MUNGU gani.......me nilikuwa mratibu wa uchaguzi chama flani na kila kituo aliangukia pua, lakini overall eti ameshinda na sehemu niliyokuwa nasimamia ni kambi ya CCM......aaaaaaaaargh, ni ulevi wa madaraka tu.
 
N

Newvision

JF-Expert Member
Joined
Nov 9, 2010
Messages
448
Likes
1
Points
0
N

Newvision

JF-Expert Member
Joined Nov 9, 2010
448 1 0
Big time wewe umesema na umekuwa mkweli ila tusaidie ilikuwa kituo gani il Watanzania tujue maana ndio ushahidi tunauhitaji kumwaibisha huyu jamaa. He is a nonpeformer, a play-boy, na mtetezi wa mafisadi
 
Ngalikihinja

Ngalikihinja

JF-Expert Member
Joined
Sep 1, 2009
Messages
17,821
Likes
5,416
Points
280
Ngalikihinja

Ngalikihinja

JF-Expert Member
Joined Sep 1, 2009
17,821 5,416 280
View attachment 16723
Wanajamvi-
After what has been a hard-fought election (somewhat riggid) ever to happen in Mainland Tanzania. Many were left wondering if Tanzania will ever be the same again. It is interesting to note that the predecessor of the incumbent president goes by the name of Benjamin William Mkapa came into office in 1995 with little support from Wananchi 61±% votes. In my opinion I think that could have driven him to work hard any gain some more approval ratings and eventually won in 2000 by 71±% votes a victory Ben himself dubbed it as "Ushindi wa Kishindo"
Looking back to his compatriot "that is the current president Kikwete", thinkers will ask themselves what went wrong to this "darling" of makabwelas in Tanzania. The biggest vote slump in Tanzanian history he accrued in his second term is not something to be ignored. Does it entail that Kikwete has dismally failed people who trusted him so much to bring about change. Is it a step backward or is just a mere wake up call?
What ever the case might be, what do you think the future of Tanzania should be?
Kweli maisha ni vipindi.
Hii inaonyesha ame-fail...............maana kura zimeshuka, idadi ya wabunge wa upinzani imepanda sana kuliko kipindi chochote ................ imani ya wananchi kwake imeshuka ....................HE JUST THERE FOR MAKING SURE THAT MAFISADI WANALINDWA KWA GHARAMA YOYOTE.................
 
Njowepo

Njowepo

JF-Expert Member
Joined
Feb 26, 2008
Messages
9,390
Likes
464
Points
180
Njowepo

Njowepo

JF-Expert Member
Joined Feb 26, 2008
9,390 464 180
Such a droppage JK kuna haja ya kukaza buti na kuondokana na siasa za visasi
 
The Dreamer

The Dreamer

JF-Expert Member
Joined
Feb 2, 2009
Messages
1,280
Likes
0
Points
0
The Dreamer

The Dreamer

JF-Expert Member
Joined Feb 2, 2009
1,280 0 0
That score is too high for him. It is strongly believed he got less than 50%. How much he got, I think not even Mzee Lewis Makame knows! The architects of rigging were district directors whom were operating from different areas! Frankly speaking not even them know how much he got. Then it follows that only God knows! That is not the topic and Iam aware of that fact. The lowest score was a clear disapproval rating from the wananchi. I am happy we expressed our feelings. One thing is clear, we are now counting down and soon the guy will leave that top office. If he thought five years is same as a millenium, he got it wrong. As for Beny, I never voted him but the guy performance was good and actually close to "very good". Thank you for your post.
 
UTC

UTC

Senior Member
Joined
Jun 1, 2010
Messages
133
Likes
5
Points
35
UTC

UTC

Senior Member
Joined Jun 1, 2010
133 5 35
Hawezi kutetea ukweli hadharani. Kama anatetea ni kisrisiri akiogopa kuchukiwa.
 

Forum statistics

Threads 1,235,727
Members 474,712
Posts 29,232,567