45 Shiite pilgrims killed in twin suicide bombings in Iraq's Karbala | JamiiForums | The Home of Great Thinkers

Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

45 Shiite pilgrims killed in twin suicide bombings in Iraq's Karbala

Discussion in 'International Forum' started by October, Jan 20, 2011.

  1. October

    October JF-Expert Member

    #1
    Jan 20, 2011
    Joined: Oct 5, 2009
    Messages: 2,147
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 135
    BAGHDAD, Jan. 20 (Xinhua) -- Forty-five Shiite pilgrims were killed and 110 others were wounded in two suicide bomb attacks in the holy Shiite city of Karbala, south of Baghdad on Thursday, an Interior Ministry source said.

    The attack took place in the afternoon when one of the suicide bombers blew himself up among a procession of Shiite pilgrims on the northern entrance of the city of Karbala, the source told Xinhua on condition of anonymity.

    Minutes later, another suicide bomber blew himself up among a group of pilgrims in the southern entrance of the city, the source said.

    "A total of 45 people were killed and 110 others were wounded by the two blasts," the source added.

    Earlier in the day, two Shiite pilgrims were killed and 17 others wounded in two bomb attacks in Baghdad and Iraq's eastern province of Diyala, a provincial police source told Xinhua on condition of anonymity.

    The pilgrims were walking on a main road on their way to the holy shrine city of Karbala, some 110 km southwest of Baghdad when the attack took place, the source said.

    The attacks against Shiite pilgrims came as tens of thousands of them were marching from different Iraqi provinces to the holy shrine of Imam Hussein in Karbala to commemorate the major ritual of Arbaeen slated for Sunday.

    Arbaeen is the end of 40 days of mourning for the Imam Hussein, the Prophet Muhammad's grandson, who was killed at the battle of Karbala in 680 A.D.

    Insurgents frequently attacked Shiite pilgrims who perform communal rituals in the Iraqi cities, killing and wounding dozens of them in attempts to provoke sectarian strife in the violence- shattered country.

    Violence and sporadic high-profile bomb attacks continue in the Iraqi cities despite the dramatic decrease of violence over the last three years.

    45 Shiite pilgrims killed in twin suicide bombings in Iraq's Karbala
     
  2. Mahesabu

    Mahesabu JF-Expert Member

    #2
    Jan 20, 2011
    Joined: Jan 27, 2008
    Messages: 4,938
    Likes Received: 506
    Trophy Points: 280
    LINI MTAACHA KUUA KWA SABABU YA DINI ENYI WATU DINI.......mkiacha kuuana tu ....I WILL BE NUMBER ONE TO JOIN YOU
     
  3. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #3
    Jan 20, 2011
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,816
    Likes Received: 121
    Trophy Points: 160
    Well, I think by now, each of the Forty-five killed Shiite pilgrims, are enjoying the so called 72 demonic arabic virgins from allah. Allah knows best.
     
  4. X-PASTER

    X-PASTER Moderator

    #4
    Jan 21, 2011
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,650
    Likes Received: 96
    Trophy Points: 145
    Wengine kwenye biblia wameahidiwa kupata wake 100!
     
  5. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #5
    Jan 21, 2011
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,816
    Likes Received: 121
    Trophy Points: 160
    Mbuzi wakiwa wana njaa....... Wapeni majani wale.
     
  6. X-PASTER

    X-PASTER Moderator

    #6
    Jan 21, 2011
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,650
    Likes Received: 96
    Trophy Points: 145
    Kwani ulikuwa ujui!?

    Nasikia kondoo wakishiba majani wanalala!
     
  7. B

    Bull JF-Expert Member

    #7
    Jan 21, 2011
    Joined: Nov 4, 2008
    Messages: 984
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0


    Usisumbuke na hawa wanaolawitiana makanisani Mkuu!!!! wasamehe hawajui wanenalo !!! Qaum Loot !!
     
  8. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #8
    Jan 21, 2011
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,816
    Likes Received: 121
    Trophy Points: 160
    Kumbe wewe ni mbuzi, hahaha ahaha a a a a a a a a a a
     
  9. Keren_Happuch

    Keren_Happuch JF-Expert Member

    #9
    Jan 21, 2011
    Joined: Jan 14, 2011
    Messages: 1,880
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    Hii ni imani ya ajabu sana! Mimi nafikiri wamepagawa na mapepo, na kwa kuwa wao kuwa na majini sio shida! Tumwombe Mungu...hawa ndugu zetu watz wasije nao wakapagawa...wakaanza kujipulia!!! Maana maneno wanayoyasema, haashirii mema kabisa! Nilitegemea MKUU wa nchi akemee watu kama hao...maana wanahatarisha amani ya nchi!! lakini naona kimyaaaa!!!
     
  10. X-PASTER

    X-PASTER Moderator

    #10
    Jan 21, 2011
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,650
    Likes Received: 96
    Trophy Points: 145
    Kondoo na mbuzi yupi mjanja!
     
  11. X-PASTER

    X-PASTER Moderator

    #11
    Jan 21, 2011
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,650
    Likes Received: 96
    Trophy Points: 145
    Well said mkuu!
     
  12. October

    October JF-Expert Member

    #12
    Jan 21, 2011
    Joined: Oct 5, 2009
    Messages: 2,147
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 135
    Mkuun hii sio habari ya kufikirika hata kidogo, Ndio Ukweli wenyewe na hauna ubishi kuwa wamepagawa na Mapepo.
    Unategemea wasipagawe vipi na mapepo wakati mwanzilishi wa hii deen alikua amepagawa na Mapepo na Kulogwa?
    Hawa ni wa kuwahurumia sana, Ndio maana wanafanya mambo ya Kishetani shetani tu kila wakati kwa sababu ya mapepo na majini waliyonayo.
     
  13. njiwa

    njiwa JF-Expert Member

    #13
    Jan 21, 2011
    Joined: Apr 16, 2009
    Messages: 10,636
    Likes Received: 1,491
    Trophy Points: 280
    mijitu kina nani..? hii ni politics! initiated na marekani baada ya kumyonga SADAM, mbona TANZANIA kuna Sunni na SHIA na hatupigani na kuwaana, maeneoa upanga karibu na daraja la sarender kuna shule ya mashia naitwa AL-MUNTAZIR ISLAMIC SEMINARY, ina wanafunzi wa dhehebu la shia na Sunni! hakuna ugomvi na sijawahi kusikia ugomvi , aghan mzizima shule ya Ismailia ina wanafunzi wa madhehebu yoote shia, sunni & ismaili.. kinachotekea Iraq , pakistan ni politics. it has nothin to wit islamic teachings

    kwani anayoyafanya joseph koni na kundi lake la Lord's Resistance Army (LRA) does it have anything to with teachings in Christianity ? ni politics tu thats all

    Think Big!!
     
  14. Ehud

    Ehud JF-Expert Member

    #14
    Jan 21, 2011
    Joined: Feb 12, 2008
    Messages: 2,696
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 0
    Kondoo
     
  15. Keren_Happuch

    Keren_Happuch JF-Expert Member

    #15
    Jan 21, 2011
    Joined: Jan 14, 2011
    Messages: 1,880
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    Ni kweli wanahitaji kuhurumiwa na kuombewa! Na Mungu awahurumie wakaione NURU kwenye maisha yao! Heri wangekubali kumwamini MFALME WA AMANI... wangepata amani kwenye maisha yao na kwenye nchi zao!
     
  16. X-PASTER

    X-PASTER Moderator

    #16
    Jan 21, 2011
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,650
    Likes Received: 96
    Trophy Points: 145
    You said so...!
     
  17. mwakaboko

    mwakaboko JF-Expert Member

    #17
    Jan 21, 2011
    Joined: Sep 17, 2010
    Messages: 1,841
    Likes Received: 248
    Trophy Points: 160
    acha hizo BIBLIA haijaahidi wake at the end of the day, ila ni kusifu na kuabudu to infinity. nadhani umesema kwa kuwa kitabu hic ho hujakisoma na kama umesoma basi ilikuwa kinyumenyume chake.
     
  18. X-PASTER

    X-PASTER Moderator

    #18
    Jan 21, 2011
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,650
    Likes Received: 96
    Trophy Points: 145
    Pole sana, kwa kuwa wewe si msomaji wa biblia, wacha wasomaji wakuelimishe, ndio maana magwiji wenu hawajapinga ili.

    Karibu sana mkuu kwenye ulimwengu wa mijadala.
     
  19. Sinkala

    Sinkala JF-Expert Member

    #19
    Jan 21, 2011
    Joined: Dec 22, 2008
    Messages: 1,505
    Likes Received: 31
    Trophy Points: 145
    Mahesabu wakati mwingine una point, wakati mwingine ...!
     
  20. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #20
    Jan 21, 2011
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,816
    Likes Received: 121
    Trophy Points: 160
    Njiwa, are you sure?

    Let us see who hang Sadam Whosain:

    YouTube - Saddam Hussain
     
Loading...