Search results

  1. P

    We Won't Leave Power,says General

    We won’t leave power, says General Otafiire David Mafabi Manafwa Local Government Minister Kahinda Otafiire has said the NRM party will not hand over power even if it loses in democratic elections. His comments continue the hardening of rhetoric between the ruling party and its opponents...
  2. P

    Wanaume Wa Pwani

    Nasikia wanaume wa pwani wengi wanapenda kuwafanyia kitu mbaya wake zao, wenyewe huita 'kuruka ukuta' na hii imekuwa ikigundulika hasa wake zao wanapokwenda hospitali kujifungua na kupata taabu kwa vile fyuzi zote huwa zimeshalegea za kuwawezesha kukusanya nguvu za kusukuma mtoto.Mbali na tabu...
Top Bottom