Recent content by Yunic

  1. Yunic

    Strip and Gentlemen Club in Dar!

    Nakubaliana na wewe kabisa!! mambo mengine mnayaona majuu huko kwenye uchafu wa kutupwa, halafu mnataka kuyaleta moja kwa moja TZ! Hivi wewe huna akili ya kufanya jambo lingine la maana ila kufungua "gentlemen's club"? Please have some pride!
  2. Yunic

    Kenyans ought to respect tanzania

    LOL! And you think that simply because someone is in America, they don't like their country? Ha ha ha...Is that what you would do? Nakuonea huruma wee. FYI...Matinyi vacations in TZ every year, and he is more in touch with his country than most Tanzanians who DO LIVE in Tanzania!
  3. Yunic

    Kenyans ought to respect tanzania

    Mhh, Why do you think matinyi wrote this article? He is the real patriot here, and not the other way around like most of you think. He knows his facts and he knows what he's talking about. 1. Kenyans neither respect Tanzania nor Tanzanians, so please don't be naive. 2. Kenyans DO need this...
  4. Yunic

    An Expatriate’s Email From Tanzania

    This is really sad....Lakini huyu mzungu, kwanza ni mshamba tu, pili ni masikini vilevile! Sasa anashangaa nini kuwa na gari jipya na kuwa na maisha mazuri? Anaonekana huko kwao alikuwa ana maisha magumu sana;-) Juu ya dada zetu....no comment there maana kila mahali na kila nchi hii biashara...
  5. Yunic

    Mauwaji ya kinyama by mungiki. Not for the faint-hearted!

    This is very sad and unimaginable! Needless to say, these actions should indicate to all of us that the Union that Kenyans, Rwandans and Ugandans (all with a history of violence) are insisting with Tanzania should not happen. Can you imagine these people continuing their hate-agendas and...
  6. Yunic

    I am scared!!

    Pole sana. Hispanics are "Bad news". If you own your home, there's very little choice but to increase the security around your house, but if you are renting, maybe you should move??? Actually the trend now is "New Urbanism/Going Green"....moving into the urban areas/city center where...
  7. Yunic

    Varsity sacks Kenyan impostor

    Haya huyu mtu yuko TZ toka 2007, na amefundisha kwenye vyuo vikuu vyetu since then....How much harm has he caused our University students academically? Ubaya wetu wabongo ni kubabaika na "kiingereza kibovu" cha kenyans. Wake up!!! Hawa watu ni matapeli by nature!!! Jeez!
  8. Yunic

    Maziwa kwa Mtoto

    Tafuta daktari wa watoto akupatie ushauri wa uhakika. Mama kuishiwa maziwa ni tatizo ambalo ni la kawaida. Kwa sasa, mnaweza kujaribu uji mwepesi sana, na mtoto jinsi anavyokuwa ataendelea kunywa uji mzito zaidi na hadi kufikia vyakula vya kupondwa. Maziwa ya kopo siyo ya kuamini sana...most...
  9. Yunic

    Tanzania kushirikiana kijeshi na Iran

    Hivi huyu Mwinyi anajua anachokifanya au ndio yaleyale mambo kama ya baba yake? Why do we have to incline ourselves with Iran? Sidhani kama viongozi wetu have any clue of what to do, or not to do. Ngoja tuone.
  10. Yunic

    Nioe yupi

    Ni vyema kama huyu binti akiendelea na/au kupewa nafasi ya kusoma zaidi. Marrying her right now will cut off her chances for education, advancement and a full life. Furthermore, at 42, this guy is actually her father!
  11. Yunic

    Wanachuo watatu wafa maji Kigamboni

    Poleni wafiwa. Na Mwenyezi Mungu awarehemu marehemu hawa. Amen.
  12. Yunic

    Jamani Muangalieni Huyu Nesi Mkenya

    Absolutely not! I was simply commenting on the self-inflicted situations by most immigrants in America...having to work all hours in order to keep-up appearances. Please understand that my commenting on this issue is not an excuse for this particular Kenyan guy and others to commit rape!
  13. Yunic

    Jamani Muangalieni Huyu Nesi Mkenya

    My dear friend, These people work 24/7 in order to pay for their crazily-priced homes, vehicles and up-keep, especially and for the benefit of their people back in their countries. Working 24/7, probably with the wife working on the same schedule, these people have very minimum contact with...
  14. Yunic

    I refuse to be a servant of the West

    Naona weye koba una agenda nyingine....what did I ever do to you ndugu? And before you jump into any crazy conclusions...I totally agree with zungupule....Kagame is a dictator! I am a Tustsi, but I do not support Kagame! The bottom line is, you support Kagame, and some of us don't! End of story.
  15. Yunic

    I refuse to be a servant of the West

    You must be a freaking Tutsi. Take your TUTSI PROPAGANDA out of here freak!
Top Bottom