Recent content by COMRADE44

  1. C

    Dr. Salim: The Conspiracy ..&.. Dataz!

    Kwakuuza nyumba za serkali kwa bei poa
  2. C

    Waraka: Kanisa Katoliki laandaa waumini uchaguzi 2010

    To quote his own words "LIKE FATHER LIKE SON " AND WORSE STILL IS HIS USE OF MWALIMU NAME IN HIS SENILE OBSERVATIONS. A REALLY DANGEROUS ATHEIST/POLITICIAN WHO HAS OUTLIVED HIS USEFULNESS TO SOCIETY.
  3. C

    Je Kuna haja ya CCM kuchaguliwa tena mwaka 2010

    "A positive thinker " ---Could'nt be more negative.What a pity.
  4. C

    Victor Bout na JWTZ, Meremeta na DRC, Mwanza na Mapanki: Connecting the dots!

    Food for thought:- During that period if I am not wrong,there were several factions fighting---------------- ".Congo-Kinshasa: Wamba dia Wamba Removed, Say Dissidents Charles Cobb Jr. 7 May 2001 Washington, D.C. - The messy Congo-Kinshasa political situation became messier Monday as John...
  5. C

    The 1000th Bluray (get it right) Disc!

    Congrats and cheers,(since I dont speak binary but plain metric) on your 1K posting.Look forward to all that follows and wish you all the best in your endevours " to provoke a higher level of dialogue and thinking on these boards." Am sure that your contribution is much appreciated by JF...
  6. C

    Bill Gates mapumzikoni Pemba!

    Bluray bring it on.Hope its more than a one liner.Given your talent,cant wait for the treat,for both my eyes and brain.No dictionarys allowed.
  7. C

    Benjamin William Mkapa nimjuaye...

    Aliruhusu mke wake aibe mchana na usiku hata hela za ngo ya kusaidia yatima na wamama wa kimaasai - "sawa kwa wote" so help us god.
  8. C

    Victor Bout na JWTZ, Meremeta na DRC, Mwanza na Mapanki: Connecting the dots!

    inatisha au inasikitisha.nakama inatisha nani anatishwa.umesahau tz ni inchi ya amani na utulivu ?
  9. C

    Spika Sitta amtimua nje Cheyo (UDP) Bungeni kwa kubishana naye!

    Sitas behaviour was bloody shameful.Arrogant,colonial,ushenzi and no respect kwa mzee mwenzake.What a disgrace.I was totally shocked and could not believe my eyes that this can happen in Nyereres Tanzania where we are supposed to respect each other. Hi nii unyama mtupu.
  10. C

    Prof. Haroub Othman Afariki Dunia

    Oh MY GOD -- AM LOST FOR WORDS.WHAT A GREAT LOSS.GOD REST YOUR SOUL IN PEACE -PROF.EVEN THOUGH YOU HAVE GIVEN US SO MUCH WE WERE NOT READY FOR YOU TO LEAVE US. HIS UNTIMELY DEPATURE IS A WAKEUP CALL TO US ALL." NEVER TAKE THINGS FOR GRANTED"
  11. C

    Katibu mkuu wa Wizara ya Afya lawamani (Blandina Nyoni)

    Na baba yao atakuwa William Shelukindo Mbungu wa Bumbuli ? au? Kweykiti wa General Tyre (another big scandal) !!!
  12. C

    Katibu mkuu wa Wizara ya Afya lawamani (Blandina Nyoni)

    Nani nii baba ya hawa watoto,na ni raia wa inchi gani.And which passports do they hold?
  13. C

    Maua kupandwa barabarani

    it is unbelieveable and if seeing is believing then you have to see the actual location of the plantings to believe how the muncipality can get away with such blantant stupidity or more correctly ufisadi. i hope there is somebody who can provide the actual cost of this project and then we will...
  14. C

    Lowassa anasafishwa!

Top Bottom