Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Zuzu akiwa na mwalimu wake ndani ya chumba cha mtihani

Discussion in 'Jokes/Utani + Udaku/Gossips' started by Tanganyika one, Oct 6, 2012.

  1. Tanganyika one

    Tanganyika one Member

    #1
    Oct 6, 2012
    Joined: Oct 2, 2012
    Messages: 18
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    University students waliingia kwenye quiz ya kuongea,two friends ambao walikuwa wakisaidiana walikubaliana aingie mmoja ambaye yuko vizuri kichwani ili akitoka ammezeshe mwenzie.

    Kwakuwa muda ulikuwa mdogo sana na wanafunzi walishagundua kuwa maswali yalikuwa yakijirudia basi yule jamaa aliyeingia wa kwanza alipotoka akaamua kummezesha mwenzie majibu tu.

    SWALI LA 1 BY PROF: WHEN WAS TANZANIA INDEPENDENCE?

    JIBU LA BRIGHT STUDENT: IT WAS SUPPOSE TO BE 1960 BUT IT POSTPONED TO 1961 DUE TO MANY REASONS.

    SWALI LA 2 BY PROF: WHO BROUGHT INDEPENDENCE?

    JIBU LA BRIGHT STUDENT: SO MANY PERTICIPATED BUT IT WAS MWALIMU NYERERE AND KAWAWA WHO FINALISED IT.

    SWALI LA 3 BY PROF: IT BELIEVES THAT IN MARS THERE ARE LIVING THINGS,DO YOU BELIEVE?

    JIBU LA BRIGHT STUDENT: SOME SAY YES,SOME SAY NO BUT SCIENTISTS ARE STILL INVESTIGETING.



    Sasa alipoingia yule kijana ambaye uwezo wake darasani haukuwa mzuri na kwakuwa alikuwa amekariri majibu tu ilikuwa ni patashika humo ndani ya chumba cha mtihani.

    SWALI LA 1 BY PROF: WHEN WERE YOU BORN?

    JIBU LA STUDENT MJINGA: IT WAS SUPPOSE TO BE 1960 BUT POSTPONED TO 1961.

    SWALI LA RPOF: WHAT?!!!!!!!!!!! WHO IS YOUR FATHER BY THE WAY.

    JIBU LA STUDENT MJINGA: SO MANY PERTICIPATED BUT IT WAS MWALIMU NYERERE AND KAWAWA WHO FINALISED IT.

    SWALI LA 3 BY PROF: OHHHHHH MY GOD! ARE YOU CRAZY?

    JIBU LA STUDENT MJINGA: SOME SAY YES,SOME SAY NO BUT SCIENTISTS ARE STILL INVESTIGETING.
     
  2. kookolikoo

    kookolikoo JF-Expert Member

    #2
    Oct 6, 2012
    Joined: Mar 9, 2012
    Messages: 2,511
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135
    copy & paste!

     
  3. M

    MTENDAHAKI JF-Expert Member

    #3
    Oct 7, 2012
    Joined: Mar 3, 2011
    Messages: 3,309
    Likes Received: 329
    Trophy Points: 180
    Tenaaaaa!
     
  4. Myakubanga

    Myakubanga JF-Expert Member

    #4
    Oct 7, 2012
    Joined: Oct 3, 2011
    Messages: 5,724
    Likes Received: 54
    Trophy Points: 145
    Hahahahaaaa...
     
  5. w

    wankaba New Member

    #5
    Oct 8, 2012
    Joined: Aug 11, 2012
    Messages: 4
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Copy and paste
     
Loading...