Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Zimbabwe PM Tsvangirai on Fundraising Mission

Discussion in 'International Forum' started by Ab-Titchaz, Jun 9, 2009.

  1. Ab-Titchaz

    Ab-Titchaz Content Manager Staff Member

    #1
    Jun 9, 2009
    Joined: Jan 30, 2008
    Messages: 14,702
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 0
    Zimbabwe's Prime Minister to Meet with Obama

    By Michael A. Fletcher

    Zimbabwean Prime Minister Morgan Tsvangirai is scheduled to meet with President Obama at the White House on Friday, the Obama administration announced today.

    Tsvangirai, who heads a unity government with longtime Zimbabwean President Robert Mugabwe, is scheduled to meet with Obama in the Oval Office. "The prime minister, along with millions of Zimbabweans, has been working against the odds to secure a stable democratic future for the people of Zimbabwe," according to a White House announcement.

    With an economy shattered by hyperinflation and years of internal turmoil caused by Mugabe's policies, most of Zimbabwe's population is unemployed and dependent on foreign food aid.

    "The two leaders will discuss the difficult road ahead in Zimbabwe, including how the United States can support the forces of reform as they work to bring the rule of law, respect for human rights, and free and fair elections back to Zimbabwe," said the statement by White House Press Secretary Robert Gibbs.


    Zimbabwe's Prime Minister to Meet with Obama | 44 | washingtonpost.com
     
  2. MwanaFalsafa1

    MwanaFalsafa1 JF-Expert Member

    #2
    Jun 9, 2009
    Joined: Feb 26, 2008
    Messages: 5,566
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    Hivi ban ya Mugabe kusafiri katika nchi za magharibi bado ipo?
     
  3. Ab-Titchaz

    Ab-Titchaz Content Manager Staff Member

    #3
    Jun 9, 2009
    Joined: Jan 30, 2008
    Messages: 14,702
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 0
    Bado ipo tena in a big way na ndio maana Tsvangirai needs to take
    advantage and grow his image internationally.
     
  4. M

    MzalendoHalisi JF-Expert Member

    #4
    Jun 9, 2009
    Joined: Jun 24, 2007
    Messages: 3,842
    Likes Received: 91
    Trophy Points: 145
    Hivi kwa kuwa basi Mugabe ni mzee sana sasa..si angemwachia tu Morgan halafu akapumzika na kusubiri siku zake za kufa??
     
  5. Ab-Titchaz

    Ab-Titchaz Content Manager Staff Member

    #5
    Jun 9, 2009
    Joined: Jan 30, 2008
    Messages: 14,702
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 0
    Weye Mzalendohalisi kwani unaishi wapi?..Hawa wazee nd'o mwanzo
    hawataki kungatuka uongozini mpaka wafe.Na wakifa wanataka
    familia zao ziendeleza uhuni wao forever.Si unaona yale yanayoendelea
    Gabon baada ya Omar Bongo kufa? Mugabe kama its within his power
    basi he will be President for life.Infact siku za kampeni alisema
    mwenyewe kua Tsvangirai cannot rule as long as he (Mugabe) is
    alive.Kwa ufupi hamna haja ya kura kwani wameshazikwiba.

    Safari bado tunayo.
     
    Last edited: Jun 9, 2009
  6. MwanaFalsafa1

    MwanaFalsafa1 JF-Expert Member

    #6
    Jun 9, 2009
    Joined: Feb 26, 2008
    Messages: 5,566
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    Mugabe has been cornered. The only way he can save his skin is to stay in power. We una dhani akiachia madaraka tena akimuachia adui yake ata fanywa nini? Usione Mugabe na Tsvangirai wana chekeana siku hizi, that is just for the cameras.
     
  7. N

    Nasolwa JF-Expert Member

    #7
    Jun 9, 2009
    Joined: Jun 12, 2008
    Messages: 1,776
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    Tuna mifano michache sana ya viongozi wa kiafrica walioachia madaraka yao kwa hiyari japo bado wangeweza kuendelea kutawala kwa mujibu wa katiba za wakati huo. Namkumbuka sana Mandela na Julius Nyerere simjui mwingine . Waliobakia wote watatoka kwa njia tatu tu. 1)Wafe wakiwa madarakani ,2) wapinduliwe na kuuwawa . 3) Au kwa wachache itumike nguvu ya umma kwa njia ya kura.
     
  8. MwanaFalsafa1

    MwanaFalsafa1 JF-Expert Member

    #8
    Jun 9, 2009
    Joined: Feb 26, 2008
    Messages: 5,566
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    Halafu ujue kweli mkuu. Nime kaa naku fikiri baada ya post yako na majina walio achia uongozi kihalali Africa japo wangeweza kukaa mpaka kufa ni Nyerere na Mandela tu. kama kuna wengine wadau tutajieni.
     
  9. N

    Nangetwa Senior Member

    #9
    Jun 9, 2009
    Joined: Feb 9, 2009
    Messages: 134
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    how about the previous botswana president?
     
  10. Ab-Titchaz

    Ab-Titchaz Content Manager Staff Member

    #10
    Jun 9, 2009
    Joined: Jan 30, 2008
    Messages: 14,702
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 0
    Jerry Rawlings wa Ghana vipi nae?
     
  11. Chapakazi

    Chapakazi JF-Expert Member

    #11
    Jun 9, 2009
    Joined: Apr 19, 2009
    Messages: 2,881
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    Nyerere 'aling'atuka' sio kwa mapenzi yake bali kwa mapenzi ya uchumi wa nchi. Alikuwa hana ujanja bali kusogea pembeni. Alikuwa a total failure kwenye mambo ya uchumi!
     
  12. Mbu

    Mbu JF-Expert Member

    #12
    Jun 13, 2009
    Joined: Jan 11, 2007
    Messages: 12,703
    Likes Received: 92
    Trophy Points: 145
    [​IMG]
    US President Barack Obama (R) listens alongside Zimbabwe's Prime Minister Morgan Tsvangirai


    BBC NEWS | Africa | Obama pledges aid for Zimbabwe

    ...kumbe fupa lililomshinda fisi binadamu analiweza eeh? :D
     
  13. B

    Bull JF-Expert Member

    #13
    Jun 13, 2009
    Joined: Nov 4, 2008
    Messages: 984
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Naamini kabisa serikali ya UK hawaridhiki na hili, kwa sababu wao bado wanuchungu binafsi na Mugabe, UK ndi waliochampion against Zimbabwe kwa issue ya Land, lakini baati mbaya wa-Africa wengi hawakuliona hili wkaanza kumlaumu Mugabe. Wafrica tufumbue macho.

    Shame on you UK!
     
  14. M

    MzalendoHalisi JF-Expert Member

    #14
    Jun 13, 2009
    Joined: Jun 24, 2007
    Messages: 3,842
    Likes Received: 91
    Trophy Points: 145
    nakumbuka 2000 nilikutana na Mzibwabe mmjoja akasema Why Tz are so poor?? Akajivuna kweli ..ila mimi nilikaa tu kimya..sikuwa na la kusema! Yule jamaa alikuwa mwalimu sekondari Bulawayo..naskia sana yuko SA kama Mkimbizi!

    Hakuna kitu mbaya kama kujivuna na kuwaona wengine hawana maana wakati wewe ukiwa ktk neema!
     
  15. Ab-Titchaz

    Ab-Titchaz Content Manager Staff Member

    #15
    Jun 16, 2009
    Joined: Jan 30, 2008
    Messages: 14,702
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 0
    Germany to give Harare $35m


    [​IMG]



    German Chancellor Angela Merkel (R) motions at Zimbabwean Prime Minister Morgan Tsvangirai after he took position behind the German rostrum before a news conference in the Chancellery in Berlin June 15, 2009.


    DAILY NATION- Germany to give Harare $35m
     
  16. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #16
    Jun 16, 2009
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    US President Barack Obama gave tentative backing to Zimbabwe’s fragile national unity government, promising $73 million in new aid, after a meeting with the country's Prime Minister Morgan Tsvangirai on Friday.
    [​IMG]

    The meeting at the White House underscored the quandary Obama faces on how to support Tsvangirai’s efforts to rebuild Zimbabwe’s shattered economy without bolstering his rival, President Robert Mugabe.


    “We now have a power-sharing agreement that shows promise,” Obama said, with Tsvangirai sitting next to him in the Oval Office. He praised Tsvangirai’s efforts to tackle hyperinflation that has devastated the economy and to improve the daily lives of Zimbabweans who face chronic food shortages and an unemployment rate of about 90 percent.


    Tsvangirai, a former labor official and long-time opposition leader, was in Washington as part of a tour of Europe and the United States to rally support for the power-sharing government he formed with Mugabe in February after bitterly disputed elections that saw his supporters beaten and jailed.


    US Still has concerns

    Tsvangirai, whose government says it needs $10 billion to rebuild the economy, has been trying to get funding for his cash-strapped administration and to persuade the international community to lift sanctions. But Obama made clear that while the United States was prepared to work with Tsvangirai, it would not give money directly to the unity government because of concerns about governance.


    A State Department official said U.S. humanitarian aid to Zimbabwe totalled $150 million in the 2009 fiscal year. A White House official said the $73 million announced by Obama was new money. U.S. officials previously voiced frustration about the slow pace of reforms and Tsvangirai acknowledged on Friday that while there had been progress, “there are also problems.”


    Obama extended sanctions against Zimbabwe in March, targeting individuals close to Mugabe and some local companies, but he has so far declined to follow in the footsteps of the Bush administration and call for Mugabe to step down. “President Mugabe has not acted oftentimes in the best interests of the Zimbabwean people and has been resistant to the kinds of democratic changes that need to take place,” Obama said.


    Critics accuse Mugabe of repressive one-party rule and international donors say they remain to be convinced that the new unity government is not simply a cover for Mugabe, 85, to extend his nearly three decades in power.


    Tsvangirai’s Movement for Democratic Change has long accused Mugabe’s ZANU-PF party of using violence to maintain a grip on power, charges it denies. Arrests of MDC activists have strained the new government. But Tsvangirai told Al Jazeera television in an interview for broadcast on Friday that “there is no evidence that there is a general campaign of intimidation and violence in the country.”
     
Loading...