Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Zanzibar mulls Iranian oil tankers deregistration

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by nngu007, Aug 11, 2012.

  1. nngu007

    nngu007 JF-Expert Member

    #1
    Aug 11, 2012
    Joined: Aug 2, 2010
    Messages: 15,874
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145
    Sat, Aug 11th, 2012

    Tanzania |

    Zanzibar has admitted that it had registered 36 Iranian tankers flying Tanzania's flag, Second Vice-President, Ambassador Seif Ali Iddi informed the House on Friday saying that the government was in the process of deregistering the ships.

    "We have confirmed that the crude oil tankers and container ships are indeed from Iran. The tankers were registered by Zanzibar Maritime Authority (ZMA) through its Dubai based agent Philtex. This is unacceptable, we are in process of deregistering the ships," said Ambassador Iddi.

    Moving a motion to adjourn the
    Zanzibar House of Representatives session to October 10 this year, the Second Vice-President said further investigations were going on to establish how the tankers were registered by ZMA and allowed to fly Tanzania flag. The lawmakers seconded the House adjournment date.


    "We are also cancelling our contract with Philtex which misled us into violating the UN resolution No 1429, and the US/EU executive order. We do not want to get involved in such crisis," Ambassador Iddi said.


    He said despite the punitive measures on the sea vessels, the Isles' ties with Iran remain strong.Last June, the Bloomberg News Agency reported that Zanzibar had re-registered 10 Iranian oil tankers, re-flagging
    Tanzania flag in efforts to dodge sanctions imposed on the Persian Gulf nation.


    The news sparked international attention particularly the EU and US government who threatened to punish
    Tanzania. But Zanzibar, through its then minister for transport Mr Hamad Masoud downplayed the reports saying the tankers were from Cyprus and Malta.


    However, the foreign Minister, Mr
    Bernard Membe, said Tanzania was ready to work with the US/EU to investigate the allegations. Sanctions on Iran are due to its nuclear programme, while the US and Europe argue that Iran's nuclear programme is aimed at developing atomic weapons, Tehran says it is for civilian purposes.


    By ISSA YUSSUF, Tanzania Daily News







     
  2. nngu007

    nngu007 JF-Expert Member

    #2
    Aug 11, 2012
    Joined: Aug 2, 2010
    Messages: 15,874
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145
    So, Kwanini walikuwa wanajidai kuwa wako huru kufanya chochote wanachotaka? kuwa hawachaguliwi Marafiki?

    Sasa Wamekiona kitu gani kitawapata kama hawataondoa jina lao kwenye hizo Meli sasa wanailaumu kampuni toka DUBAI

    na yule waziri wa CUF aliyejiuzulu... WAGONJWA...
     
  3. Ukwaju

    Ukwaju JF Bronze Member

    #3
    Aug 11, 2012
    Joined: Oct 19, 2010
    Messages: 7,755
    Likes Received: 367
    Trophy Points: 180

    Hawa jamaa ni ndugu zetu lakini kuna siku watajatuponza kwa kujuajua kwao kwa maana siku wakibanwa au kufungiwa (Sunctions) watakimbilia bara, Yakhe wabara watu wema sana njaa kule hakuna. Lakini leo wanataka kuvunja Muungano eti MACHOGO wanatumalizia urithi wetu, haya km yamezungumzwa na Makamu wa pili Rais ndani ya Bunge tusubiri wahusika wajiuzulu, maana wapo kimbele...



     
  4. nngu007

    nngu007 JF-Expert Member

    #4
    Aug 11, 2012
    Joined: Aug 2, 2010
    Messages: 15,874
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145
    Waache wajiondoe kwenye Muungano walivyo walafi wa Madaraka watauzana wao kwa wao...
     
  5. m

    matambo JF-Expert Member

    #5
    Aug 11, 2012
    Joined: May 14, 2009
    Messages: 728
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    wazenji ni wabinafsi sana hawa watu, yaani wao wanajifikiria kivyao tu, yawezekana walizisajili hizo meli huku wakijua likitokea lolote itakayeulizwa na kutiwa msukosuko ni serikali ya JMT na wala sio SMZ
    pili hawa watu ni wanafiki sana, maana walipozisajili kwa nini hawakupandisha bendera yao? rais wao alipoenda Arabuni akatumia bendera ya Tanzania walilalamika sana wakadai kwa nini hakutumia bendera ya Zanzibar, sasa na kwenye issue hii si wangetumia bendera yao?, yaani hawaeleweki watu hawa
     
Loading...