Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Zanzibar education ahead of Mainland.

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by JokaKuu, Aug 31, 2006.

  1. J

    JokaKuu Platinum Member

    #1
    Aug 31, 2006
    Joined: Jul 31, 2006
    Messages: 10,775
    Likes Received: 979
    Trophy Points: 280
    Z’bar education ahead of Mainland - study
    Correspondent YUSSUF YUSSUF, Zanzibar
    Daily News; Thursday,August 31, 2006 @00:04

    OVER 40 per cent of women in Zanzibar have been to secondary school compared to Mainland's eight per cent, the latest Tanzania Demographic and Health Survey (TDHS) has revealed.
    The survey also pointed out that adults in Zanzibar are four to five times likely to have attained secondary school education more than adults on the Mainland.

    The survey results released yesterday also indicate that Zanzibar generally had better health indicators than Mainland Tanzania. Infant mortality rate, for example, is lower in Zanzibar where women are more likely to give birth with assistance from trained midwives than women on the Mainland.

    However, the situation is not uniform in Zanzibar as some parts are better off than others. For instance, children in Pemba and north of Unguja were disadvantaged compared to those in Unguja Urban Region.

    More than 10,000 households were involved in the survey, which is part of the governmentís efforts to fight poverty in the country.

    Speaking at a seminar to announce the survey findings here yesterday, Social and Demographic Statistics Manager-National Bureau of Statistics (NBS) Mr Saidi Aboud expressed concern that findings of most surveys in Tanzania were not disseminated to many people.

    He told the seminar that a number of surveys had been undertaken, but "unfortunately the results are never disseminated down to the grassroots level. This is a challenge to us because dissemination requires money.

    "We intend to use posters, brochures in our future plans to help in disseminating survey findings, because using mass media requires much money," Mr Aboud said.

    The survey's interesting finding was that one in three Tanzanian women and one in five Tanzanian men are illiterate.
    The survey further found that literacy level was 67 per cent for women in the Mainland against 77 per cent in Zanzibar.

    Men's literacy rate is 80 per cent for Tanzania Mainland and 86 per cent for Zanzibar.
    The Head of Social Statistics-Zanzibar Office of the Chief Government Statisticians (OCGS) Ms Mayasa Mahfoudh Mwinyi said that Women's literacy varies by region.

    "Literacy level in Tabora and Rukwa was 53 per cent and in Shinyanga 45. Female illiteracy is lowest in Kilimanjaro with eight per cent, Dar es Salaam 13 per cent, and Zanzibar Town was 10 per cent," the study, which was conducted between October 2005 and February 2006, shows.
     
  2. J

    JokaKuu Platinum Member

    #2
    Aug 31, 2006
    Joined: Jul 31, 2006
    Messages: 10,775
    Likes Received: 979
    Trophy Points: 280
    Tanzania Bara maneno matupu. Znz wana rasilimali kidogo mno ukilinganisha na Bara lakini wanaelimisha wananchi wao. Na shule binafsi sidhani kama ziko nyingi kama Tanzania Bara.

    Tukichunguza tunaweza kukuta Znz inatumia fedha nyingi kwa kila mwanafunzi kulinganisha na Tanzania Bara. Na hilo ni suala la kuweka kipaumbele kwenye elimu au kwenye mambo yasiyo na msingi kama tax exemptions, mapajero, na fahari nyingine.

    Kinachokosekana Tanzania ni uongozi. Viongozi wetu hawana nidhamu ya matumizi, na kusimamia mpaka kukamilisha malengo. Watanzania tunahitaji amani na maendeleo, siyo amani bila maendeleo.
     
  3. s

    shyja JF-Expert Member

    #3
    Sep 20, 2013
    Joined: Jul 31, 2013
    Messages: 397
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 35
    sikuwah kufikiria khs hili. Kumbe lipo?
     
  4. Z

    Zawadi Ngoda JF-Expert Member

    #4
    Sep 20, 2013
    Joined: Aug 13, 2009
    Messages: 2,154
    Likes Received: 72
    Trophy Points: 145
    Ninafurahi sana pale watu wanapoweza kuzungumza kwa Takwimu. Hii ni changamoto kwa Watanzania wote, na katika siku za mbele tufanye hivyo katika maeneo mbali mbali.

    Na hii ni funzo kwa wana JF wakielewa kuwa TAKWIMU ndio itayowapa nguvu ya kutetea hoja zao wanazozileta hapa uwanjani.

    Napenda kutoa shukrani zangu kwa wale wote waliohusika na kushughulikia Takwimu hizi.
     
  5. donlucchese

    donlucchese JF-Expert Member

    #5
    Sep 20, 2013
    Joined: Mar 23, 2011
    Messages: 5,996
    Likes Received: 863
    Trophy Points: 280
    Wenzetu wanapenda kwenda skuli atii..!!!
     
  6. Remote

    Remote JF-Expert Member

    #6
    Sep 20, 2013
    Joined: May 20, 2011
    Messages: 13,770
    Likes Received: 609
    Trophy Points: 280
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
Loading...