Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Yanga friendly match canceled

Discussion in 'Sports' started by bemg, Aug 18, 2012.

  1. bemg

    bemg JF-Expert Member

    #1
    Aug 18, 2012
    Joined: Apr 25, 2010
    Messages: 2,703
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    [h=1]AFC-Yanga friendly canceled[/h][​IMG] AFC trip to Tanzania canceled.
    (Photo: Rodgers Eshitemi/Futaa.com)


    AFC Leopards’ friendly match with Tanzanian Premier League giants Yanga FC, scheduled for Tuesday 21 August, has been called off due to unavailability of stadiums.
    Revealing the news to futaa.com, AFC Secretary General Winston Kituyi said that they have been contacted by their hosts over the decision.
    No stadiums
    -I think Yanga didn’t have proper plans for the build-up match.
    -At first, we were to play in Dar es Salaam but they later shifted the venue to Arusha which’s already booked for a state function. However, reports indicate that Yanga have camped in Arusha. They are said to be preparing to participate in a certain tournament in Zanzibar; that means they had other plans.
    -On that basis, the match has officially been called-off. But we are planning for some friendly matches to keep our players busy, said Kituyi.
    Leopards were slated to depart on Sunday 19 August for Dar es Salaam.






















    Written 18/08-12 14:07 by Rodgers Eshitemi
     
  2. bemg

    bemg JF-Expert Member

    #2
    Aug 18, 2012
    Joined: Apr 25, 2010
    Messages: 2,703
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    viwanja tatizo kwa timu zetu .sijui zitaendelea kubebwa na viwanja vya ccm na serikali hadi lini
     
  3. Anselm

    Anselm JF-Expert Member

    #3
    Aug 19, 2012
    Joined: Nov 16, 2010
    Messages: 1,657
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 135
    Hadi hapo tutakapoacha kununua kina Sunzu na Twite kwa Mamia ya Mamillion, wachezaji wa 5 wa sampuli hii nafikiri unaweza kupata Kiwanja cha hadhi ya Chamazi.
     
  4. bemg

    bemg JF-Expert Member

    #4
    Aug 19, 2012
    Joined: Apr 25, 2010
    Messages: 2,703
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    _Tatizo la soka la bongo ni siasa na kukubatikia wachezaji wa nje wakati wapo vijana wandani wenye uwezo wakuokoa pesa lakini hawathaminiwi
     
  5. M

    Masuke JF-Expert Member

    #5
    Aug 19, 2012
    Joined: Feb 28, 2008
    Messages: 4,583
    Likes Received: 66
    Trophy Points: 145
    Kile cha Kaunda kumbe hakifai hata kwa mechi za kirafiki?
     
  6. Anselm

    Anselm JF-Expert Member

    #6
    Aug 19, 2012
    Joined: Nov 16, 2010
    Messages: 1,657
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 135
    Hakifai kwani ni siri,siyo siri lkn tayari kipo kwenye mipango ya Viongozi makini wa Yanga,vuteni subira ndani ya muda mfupi tu mtaona mambo ya Kaunda.
     
Loading...