Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Ya Mzee Punch na Hill Siders - UDSM

Discussion in 'Jukwaa la Elimu (Education Forum)' started by Sanctus Mtsimbe, Dec 17, 2008.

  1. Sanctus Mtsimbe

    Sanctus Mtsimbe Tanzanite Member

    #1
    Dec 17, 2008
    Joined: Jul 14, 2008
    Messages: 1,796
    Likes Received: 139
    Trophy Points: 160
    Miaka mingi leo baada ya kumaliza pale Chuo Kikuuu Mlimani - UDSM, bado sijaelewa Mzee Punch ni nani. Kulikuwa na hizi Ten Commandments za Mzee. Zilikuwa very mysterious.

    Thou shall not sit on the high table . . . . nk

    Mzee has been there and he never graduates na mengine mengi . . . .

    Kuna hili pia la watoto wa mjini wakijiita Hill Siders ambao walikuwa wanaratibu parties zao na wasichana wazuri wazuri enzi hizo, huku simulizi nyingi zikinikumbusha mikwala yao . . . Oooh, unajua Benz ile inakuja ni Msure yule, akiniona hapa ni noma sana. Mara Oooh, Home kuna Swimming Pool na House Boy ana Pick-Up ya Majani ya Ng'ombe. Mara ukija home ukakuta kimya sana jua watu wanaangalia movie, ukisikia kelele basi kuna party n.k.

    Hebu wakulu tukumbushane na vijana mlio mlimani sasa: Je ni yapi ya kukumbuka ya Mzee Punch na Vipi Hill Siders? Ni nini hasa unakumbuka ukiwa Mlimani?
     
  2. Lole Gwakisa

    Lole Gwakisa JF-Expert Member

    #2
    Dec 17, 2008
    Joined: Nov 5, 2008
    Messages: 3,813
    Likes Received: 195
    Trophy Points: 160
    Hata sisi wa siku nyingi tunamkumbuka sana Mzee Punch kwa mikwara yake.Alikuwa ni msahihisaji wa matatizo katika jamii ya mlimani.
    Katika suala ambalo sitamsahau ni kuwa alikuwa ni Mzee Punch aliye wajulisha kwa mara ya kwanza wanamlimani juu ya kuanza kwa vita kati ya Tanzania na Uganda , 1978
     
  3. Sanctus Mtsimbe

    Sanctus Mtsimbe Tanzanite Member

    #3
    Dec 17, 2008
    Joined: Jul 14, 2008
    Messages: 1,796
    Likes Received: 139
    Trophy Points: 160
    Duu! Mkuu umetoka mbali. Je unafikiri miaka ya Mbeleni Mzee Punch alikosa mwelekeo? Nimekuta hii katika Internet:

    "Mzee Punch had begun on the university campus as a political instrument to ridicule government policy. Over its 20 year existence, it evolved into “a major instrument of sexual harassment and repression of women”, and was only banned after Levina killed herself. No one had listened when she pleaded for help and Mzee Punch threatened to “punch” any female students who walked with her. She was terrified by knocks on her door at night, and obscene messages and threats stuck on her door."
     
  4. Kibunango

    Kibunango JF-Expert Member

    #4
    Dec 17, 2008
    Joined: Aug 29, 2006
    Messages: 7,558
    Likes Received: 122
    Trophy Points: 160
    Zaidi Mzee Punch alienea katika vyuo kadhaa hadi alipokuja kupigwa marufuku... Punch sasa haina nguvu sana na badala yake blogu zimekuwa zikifanya kazi aliyokuwa akiifanya mzee Punch
     
  5. Lole Gwakisa

    Lole Gwakisa JF-Expert Member

    #5
    Dec 17, 2008
    Joined: Nov 5, 2008
    Messages: 3,813
    Likes Received: 195
    Trophy Points: 160
    Miaka ya baadaye Mzee Punch inaelekea alitekwa nyara na watu ambao mtazamo wao katika maisha si positive thinking.Badala ya kujadili issues za maana akaanza kuvictimize watu hasa wasichana.
    Popularity ya kitu chochote katika jamii ni kuji-identify na problems za jamii hiyo ziwe za kitaaluma(kwa mlimani) au social.
    Mzee Punch had to die, ingawa yeye alisema he is omnipotent, never graduates, sees all, hears all.
    Kifo cha Mzee Punch inaelekea kilitokana na kukosa issues ambazo ni well thought and presented for mlimani community consumption.
     
  6. Sanctus Mtsimbe

    Sanctus Mtsimbe Tanzanite Member

    #6
    Jan 4, 2009
    Joined: Jul 14, 2008
    Messages: 1,796
    Likes Received: 139
    Trophy Points: 160
    Kuna ambaye anaweza kuelezea kwa Uhakika Mzee Punch alikuwa ni nani hasa? Sijawahi kusikia kuwa amekamatwa!
     
  7. RR

    RR JF-Expert Member

    #7
    Jan 6, 2009
    Joined: Mar 17, 2007
    Messages: 6,633
    Likes Received: 111
    Trophy Points: 160
    Kuna wakati bwana mmoja alishtakiwa (japo baadae aliachiwa huru), alikua katibu wa DARUSO, nadhani anaitwa Mkili.
     
  8. Kilbark

    Kilbark JF-Expert Member

    #8
    Jan 6, 2009
    Joined: Feb 25, 2008
    Messages: 558
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 35
    Mzee Punch bado yupo ukiingia maeneo ya Daruso mpaka leo kuna meza ambayo haikaliwi na mtu yoyote watu wanadai hapo ni kwa mzee. Halafu jamaa nadhani alianza kuandamwa baada ya lile sekeseke la miaka ya 90 enzi za Mzee Ruksa a.k.a Mzee Jangala kwa kaka zetu waliosoma miaka hiyo.
     
  9. WomanOfSubstance

    WomanOfSubstance JF-Expert Member

    #9
    Jan 6, 2009
    Joined: May 30, 2008
    Messages: 5,467
    Likes Received: 44
    Trophy Points: 0
    Huyo "Mzee Punch" hakuwa mtu mmoja bali kikundi cha watu ndani na nje ya chuo wakifanya shughuli zao kwa usiri mkubwa kama any other secret society.Hata hivyo ilisemekana kwamba wengi wa "wanachama " walikuwa wanafunzi wa Uhandisi kwa vile wao ndio waliokuwa wanahodhi meza kuu! Wao ndio waliokuwa wakivunja taratibu( etiquette) za kutumia cafeteria kama kutokupanga foleni kuchukua chakula kama wengine na hawakukutana na ghadhabu ya Mzee punch.Kadhalika wao walikuwa na ama walijitwalia " nguvu" ya kujifanyia mambo yao mengi bila kuogopa kama wanafunzi wengine na hii ikaleta hisia kuwa wahandisi hao walikuwa wadau wakuu kwenye taasisi ya Mzee Punch!
     
  10. B

    Bulesi JF-Expert Member

    #10
    Jan 6, 2009
    Joined: May 14, 2008
    Messages: 6,273
    Likes Received: 252
    Trophy Points: 180
    Mzee PUNCH alikuwepo UDSM hata kabla ya faculty of Engineering kuanza. Kilikuwa ni kikundi cha wanachuo ambao walikuwa social commentators wakijumuisha wachoraji[ artists] na na wale waliosomea Arts subjects[penguins]. wakati huo Mzee Punch hakuwa anafanya unyayasaji wa kijinsia dhidi ya female students. Mambo hayo yamekuja baadae; mimi nazungumzia miaka ya 70 enzi za SAWAYA NA GEORGE RWEBANDIZYA & CO.!!
     
  11. Pedeshee

    Pedeshee New Member

    #11
    Dec 8, 2010
    Joined: Nov 3, 2010
    Messages: 4
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Clothing and Dress, 16 November 1996, 5

    73
    Date: Sat, 16 Nov 1996 11:18:36 +0300 (GMT+0300)
    From: John Hobgood
    To: Friends/Family
    Subject: Clothing and dress (fwd)
    Clothing and dress are very interesting things. As mentioned before there is a HUGE demand for second hand clothes here in Tanzania. It is interesting when you see such things as an RDU 106.1 Raleigh Durham NC radio station T-shirt on a guy or a Mule Days shirt from a small town in Georgia. On campus for men normal dress is long pants and long sleeve dress shirts. Women usually wear dresses. Me, I wear shorts, tevas, and t-shirt. I have debated on this, but have asked a lot of people what they think about my dress habit and they smile and say that it is what is expected of me and that it is fine because I come from a different culture. Believe me, I tried to wear long pants and a short sleeve dress shirt, but I sweat like a whatever and I can't be doing laundry every day or afford to smell like I would if I kept up that practice, so they don't mind me when I am comfortable.

    Tanzanians, however, would not dream of wearing shorts to class. As my roommate told me, he would love to wear shorts, but he says his fellow Tanzanians would say, "What's wrong with this guy?" or they would think that he is trying to be like his Western roommate and neglecting the Tanzanian norms of society. Women are to wear dresses, although there are now some that have begun to wear dress slacks, which seems to be accepted as long as [they are] not tight.

    There is a underground group called Mzee Punch which will "punch" a person who is not following what they determine as culturally accepted. A "punch" usually consists of a poster/banner hung from the cafeteria or from the roof of a building naming a person and what he/she has done--their lifestyle, and many things about them, whether they be true or false. More than often Punches target women, because since Mzee Punch is believed to be mostly men, they know how they want their women to behave (so is believed). Unfortunately, what comes after a "punch" is the sad thing, especially for women. It is basically shunning by your fellow students for fear that if they associate with you that they too may be "punched," so the cycle continues. This social outcasting has led to suicides over the years, and possibly to a suicide that occurred a week ago. Students have mixed attitudes toward punch when I have asked them. Men seem to think that it is good because it is keeping the culture and not letting people get Westernized, but it seems also to keep the women where they want them. Women, when I have asked say, "I don't want to talk about it," and that is how intimidated they are by the whole thing. I have been told by my friends in the administration that it began back in the 1960s as a good thing that more so targeted government and the corruption. In 1985 they (Mzee Punch) "punched" the President of Tanzania and police were sent to the university and while they were guarding the cafeteria (the site of punches) they were punched again. That instance is why people credit the group with being such a "smart" and tactical group. Mzee Punch never dies. Each new year they lose members and gain others....---John
     
  12. Bujibuji

    Bujibuji JF-Expert Member

    #12
    Nov 15, 2011
    Joined: Feb 4, 2009
    Messages: 27,147
    Likes Received: 5,345
    Trophy Points: 280
    Rev. Masanilo was who called "Mzee wa Punch"
     
  13. The Stig

    The Stig JF-Expert Member

    #13
    Nov 16, 2011
    Joined: Apr 11, 2011
    Messages: 619
    Likes Received: 27
    Trophy Points: 45
    <font size="4">Mzee Punch was omniscient, omnipresent and omnipotent.<br><br>Omnipotent: He could attach his message placards in impossible places.<br><br>Omniscient: He knew the deepest secrets of each student.<br><br>Omnipresent: He was every where, no event escaped him. At the Senate, inside the caffeteria kitchens, at each lecture theater, at the dispensary...<br><br>Oh yes, he was also incognito. If you knew him, you risked upsetting the fabric of the universe itself.<br></font>
     
  14. The Stig

    The Stig JF-Expert Member

    #14
    Nov 16, 2011
    Joined: Apr 11, 2011
    Messages: 619
    Likes Received: 27
    Trophy Points: 45
    Mzee Punch was omniscient, omnipresent and omnipotent.

    Omnipotent: He could attach his message placards in impossible places.

    Omniscient: He knew the deepest secrets of each student.

    Omnipresent: He was every where, no event escaped him. At the Senate, inside the caffeteria kitchens, at each lecture theater, at the dispensary...

    Oh yes, he was also incognito. If you knew him, you risked upsetting the fabric of the universe itself.
     
  15. NYENJENKURU

    NYENJENKURU JF-Expert Member

    #15
    Nov 16, 2011
    Joined: Feb 11, 2011
    Messages: 1,007
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 135
    Mzee Punch was invisible and Inkogonito..Umenikumbusha mbali sana na ile alama yake ya fuvu..Lollllllll....Mzeeeee.....
     
  16. Superman

    Superman JF-Expert Member

    #16
    Jan 21, 2012
    Joined: Mar 31, 2007
    Messages: 5,698
    Likes Received: 76
    Trophy Points: 145
    Aiseee!
     
  17. Leonard Robert

    Leonard Robert JF-Expert Member

    #17
    Jan 21, 2012
    Joined: Apr 22, 2011
    Messages: 8,393
    Likes Received: 1,075
    Trophy Points: 280
    freemason.
     
  18. N

    Ndege Mnana Member

    #18
    Jan 22, 2012
    Joined: Jan 22, 2012
    Messages: 8
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0

    Muulizeni Alhaj Hassani Mwinyi habari za punch............... te te te te te punch ni noooma
     
  19. Atukilia

    Atukilia JF-Expert Member

    #19
    Jan 24, 2012
    Joined: Feb 23, 2009
    Messages: 638
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 35
    Kifo cha mzee Punch kilikuwa kama cha mjusi mkubwa (dinosaurior), alishindwa kuendana na mabadiliko ya kijamii, alibaki kuwa conservative na kuanza kuingilia maisha binafsi ya watu. Inaonekana alikuwa akitongoza akikataliwa basi ana mchafua mtu. Watu wenye nia binafsi walipelekea mzee kufa. Nadhani kwenye miaka ya 90 ndio alikufa hasa baada ya kuanza mikopo. Labda alinyimwa mkopo:lol: Kwa sasa blog zinafanya kazi yake.
     
  20. Sanctus Mtsimbe

    Sanctus Mtsimbe Tanzanite Member

    #20
    Jan 25, 2012
    Joined: Jul 14, 2008
    Messages: 1,796
    Likes Received: 139
    Trophy Points: 160
    Was Mzee Puch a Person or an Institution?
     
Loading...