Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Woman Loses $400,000 to Nigerian E-mail Scam

Discussion in 'Tech, Gadgets & Science Forum' started by MziziMkavu, Jun 9, 2009.

  1. MziziMkavu

    MziziMkavu JF-Expert Member

    #1
    Jun 9, 2009
    Joined: Feb 3, 2009
    Messages: 38,505
    Likes Received: 2,773
    Trophy Points: 280
    Woman Loses $400,000 to Nigerian E-mail Scam Source : Fox News 11/19/2008 8:08:51 AM [​IMG]An Oregon woman who is out $400,000 after falling for a well-known Internet scam says she wasn't a sucker or an easy mark.
    Janella Spears of Sweet Home says she simply became curious when she received an e-mail promising her $20.5 million if she would only help out a long-lost relative identified as J.B. Spears with a little money up front.
    Spears told KATU-TV about the s More..cammers' ability to identify her relative by name was persuasive.
    "That's what got me to believe it," She said. "So, why wouldn't you send over $100?"
    Spears, who is a nursing administrator and CPR teacher, said she mortgaged the house and took a lien out on the family car, and ran through her husband's retirement account.
    "The retirement he was dreaming of — cruising and going around and seeing America — is pretty much gone for him right now," she said.
    She estimates it will take two years to clear the debt that accumulated in the more than two years she spent sending money to con artists.
    Her family and bank officials told her it was all a scam, she said, and begged her to stop, but she persisted because she became obsessed with getting paid.
    The scheme is often called the "Nigerian scam" and it's familiar to many people with e-mail accounts. It still exists and it still works.
    Spears first sent $100 through an untraceable wire service as directed by the scammers. Then, more multimillion dollar promises followed so long as she sent more money.
    The scammers sent Spears official-looking documents and certificates from the Bank of Nigeria and the United Nations. President Bush and FBI Director Robert Mueller were also involved, the e-mails said, and needed her help.
    They sent official-looking documents and certificates from the Bank of Nigeria and even from the United Nations, saying her payment was "guaranteed."
    But it wasn't and now Spears is paying the price for her costly lesson.
    "The hope is [other people] are not going to fall as hard as I fell," Spears said.
     
  2. Abdulhalim

    Abdulhalim JF-Expert Member

    #2
    Jun 9, 2009
    Joined: Jul 20, 2007
    Messages: 16,463
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    Mh..ivi hata dunia ya kwanza kumbe kuna watu wanapenda dezodezo..DECI style..lol
     
  3. M

    MzalendoHalisi JF-Expert Member

    #3
    Jun 9, 2009
    Joined: Jun 24, 2007
    Messages: 3,842
    Likes Received: 91
    Trophy Points: 145
    Hivi ktk dunia ya leo kuna mtu bado atakubali kutapeliwa this way??
     
  4. WomanOfSubstance

    WomanOfSubstance JF-Expert Member

    #4
    Jun 9, 2009
    Joined: May 30, 2008
    Messages: 5,467
    Likes Received: 42
    Trophy Points: 0
    When the deal is too good...there is a catch!
    Inaelekea huyu mdada/mama hakusoma ishara .
     
  5. Yo Yo

    Yo Yo JF-Expert Member

    #5
    Jun 9, 2009
    Joined: May 31, 2008
    Messages: 11,245
    Likes Received: 38
    Trophy Points: 0
    [ame=http://www.youtube.com/watch?v=73XOUuUusew]YouTube - Nigerian Music Video - I go Chop Yo Dollar[/ame]
     
  6. Next Level

    Next Level JF-Expert Member

    #6
    Jun 9, 2009
    Joined: Nov 17, 2008
    Messages: 3,160
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 135
    Nashangaa watu bado hadi leo wanaibiwa kirahisi hivi through mitandao.......!
     
  7. K

    Kelelee Senior Member

    #7
    Jun 9, 2009
    Joined: Apr 17, 2009
    Messages: 113
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    stupid woman.......
     
  8. Zogwale

    Zogwale JF-Expert Member

    #8
    Jun 9, 2009
    Joined: Jul 10, 2008
    Messages: 11,444
    Likes Received: 582
    Trophy Points: 280
    Yaani huu mchezo ni wa siku nyingi sana. Nakubukamwaka 2000 nilikuwa katika project moja nilikuwa nashughulikia masuala ya finance and accounting. Hawa Nigerians walinitumia e-mail tena kwa kutumia ile email address ya kazini na wakitaka niwape account details tena za project waweze kuanza ma-deal yao. Yaani it was attrctive!!!! Niliwajibu kwa kishindo cha matusi na sikuona e-mail yao tena. Ila tu ndugu yangu hawa Nigerians ni kiboko!!! Bosi wangu kwa wakati huo alikuwa alishawahi kuwa boss African Development Band, huko HQ (Abdjan) na matapeli walikuja hadi ofisini waka-fanya oficial talks several times na akakubali kutoa pesa yake those years 20,000 USD na zilikenda na maji. Na usomi wake wote, wasomi wa mitaani walimwingiza mjini!!! Hata Dar wapo wengi tu na briefcase zao na documents na mihuri ya kugushi, hasa cheques, payment vourchers, you name all. Kiwanda cha signature kiko hukooooooooooooooooooooooo. Ndiyo dunia ya sayansi na mateknolojia hiyo!!!!
     
  9. Himawari

    Himawari JF-Expert Member

    #9
    Jun 9, 2009
    Joined: Aug 21, 2008
    Messages: 1,714
    Likes Received: 277
    Trophy Points: 180
    Kutapeliwa hakuchagui mjinga wala mjanja!
    Kuna jamaa yangu ni mtoto wa mjini (mjanja) lakini alitapeliwa 30m mchana kweupe! Hadi leo haamini na anaona hata aibu kuelezea. Hawa matapeli wana mbinu nyingi sana na kila mara wanakuja na mbinu mpya. Jambo la muhimu ni kujiepusha na tamaa pamoja na kutaka utajiri wa haraka.
     
  10. m

    mimi-soso Senior Member

    #10
    Oct 11, 2009
    Joined: Feb 11, 2008
    Messages: 151
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
  11. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #11
    Oct 11, 2009
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 49,851
    Likes Received: 9,406
    Trophy Points: 280
    Tamaa ya fisi.....
     
Loading...