Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

With Gates, Obama Opts for Empire

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Mwiba, Dec 2, 2008.

  1. Mwiba

    Mwiba JF-Expert Member

    #1
    Dec 2, 2008
    Joined: Oct 23, 2007
    Messages: 7,604
    Likes Received: 189
    Trophy Points: 160
    With Gates, Obama Opts for Empire

    By Matthew Rothschild

    December 01, 2008 "The Progressive " --- Barack Obama's got a big problem.

    He's suckered himself into believing that we need a bipartisan foreign and military policy.

    And so he's reappointing Robert Gates as head of the Defense Department.

    Let's remember: Gates was head of the CIA during Bush I. As such, he was involved in the invasion of Panama, the funding of a genocidal regime in Guatemala, the support of Suharto's brutal government in Indonesia, and the overthrow of Jean-Bertrand Aristide in Haiti.

    With Bush I, he pushed the first war against Saddam Hussein, even when it seemed that Saddam was preparing to withdraw from Iraq.

    And now with Bush II, he's been running the Iraq War, which Obama vowed to end.

    And Gates has come out with modernizing our nuclear weapons arsenal-that means making new nukes-even though Obama talked about nuclear disarmament during the campaign.

    Something's terribly wrong with this picture.

    And it's simply this: Obama doesn't really want a change in foreign and military policy. He said as much during the campaign when he praised Bush Sr. and said he wanted to return to the bipartisan consensus of the last forty years.

    In those forty years, the United States waged war against Vietnam, Laos, and Cambodia. It helped overthrow the Allende government in Chile. It supported Suharto's invasion of East Timor. It financed and trained death squads in Central America. And on and on.

    With the Gates choice, Obama proves he's not about ending the U.S. empire.

    He's about running the U.S. empire-with less bravado than Bush-Cheney, but perhaps more efficiently.

    And he's perfectly willing to use the old hands like Gates, bloody as they are, to get that job done.
    Copyright 2008 The Progressive Magazine.

    Halafu mnasema jamaa ana nia njema yaguju ,yaani ile sura yake tu inaonyesha ni mtu mwenye kiburi na jeuri ,hebu mtazameni kwa kina ,kwenye hotuba zake huwaga anazungumza kwa vitisho ndio hawahawa akina Nkunda ,naona huenda Amerika ikawa kama Nchi za Kiafrika kwa vita maana kuna wakati state fulani ilitaka kujitenga.
    Wamarekani wamepanda mkenge kama tulivyopanda WaTz kwa kuchagua watu wenye majigambo ,nyie subirini tu OBAMA akishaapishwa nisikilizie hiyo misafara wake lazima wawe wanapanga na Muunwana ambae ni patna wake wapi waelekee,nafikiri Obama ameshafanya mawasiliano na Muungwana wapi wakutane wale kuku kwa mrija. Hata mimi nikiukwaa Uraisi kwa siku hizi silazi damu
     
  2. K

    Koba JF-Expert Member

    #2
    Dec 2, 2008
    Joined: Jul 3, 2007
    Messages: 6,064
    Likes Received: 435
    Trophy Points: 180
    ...acha mambo wewe,he is just a President elect na hata foot hajaweka oval office lakini damn people mmeanza na kanyaboya zenu,kishasema Gates yuko pale kutekeleza his policy na Gates kakubali,na issue ya kwanza ni namna ya kuondoa US military in Iraq na anajua asipotoa basi 2012 sio mbali na hata mimi nitageuka Ngabu!
     
  3. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #3
    Dec 2, 2008
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,150
    Likes Received: 16,115
    Trophy Points: 280
    For real......? thats whats up
     
Loading...