Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Why this life?

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by kamtunda, Jul 16, 2010.

  1. k

    kamtunda Member

    #1
    Jul 16, 2010
    Joined: Nov 30, 2006
    Messages: 5
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Linaweza kuonekana kuwa swali dogo lakini ni muhimu kila mtu ajiulize kwa nini tuliumbwa ili tufe?
     
  2. Preta

    Preta JF-Expert Member

    #2
    Jul 16, 2010
    Joined: Nov 28, 2009
    Messages: 23,820
    Likes Received: 2,238
    Trophy Points: 280
    kata rufaa
     
  3. B

    Babuyao JF-Expert Member

    #3
    Jul 16, 2010
    Joined: Jun 6, 2009
    Messages: 1,729
    Likes Received: 23
    Trophy Points: 135
    Kila chenye mwanzo lazima kiwe na mwisho. Tuliumbwa ili TUISHI halafu ndo tufe. Hapo kwenye kuishi ndo kwenye majibu au sababu za sisi kuumbwa. Ili tuishi, yaani tufanye kazi, tuibadili dunia na kuwa mahali pazuri pa kuishi kwa wale wanaokuja; tujenge mahusiano mazuri kati yetu wanadamu na kati yetu na Mwumba ili tutakapokufa - kwa sisi tunaoamini katika Mungu - tukakae na Mwumba milele. Tukiishi hovyo hatutakuwa na faida kwa dunia hii wala kwa 'dunia' ya roho tunayoiendea. Kwa mantiki hii hakuna aliyeumbwa au kuzaliwa kwa bahati mbaya, bali kila mtu kaumbwa kwa MALENGO, NA MAKUSUDI maalum ya kutekeleza hapa duniani. Kumbe tekeleza hayo, nawe UTAISHI si hapa duniani tu bali pia kule kwa Mola wetu.
     
  4. analysti

    analysti JF-Expert Member

    #4
    Jul 16, 2010
    Joined: Aug 24, 2009
    Messages: 622
    Likes Received: 155
    Trophy Points: 60
    Everything has a preceding reason, but there doesnt seem to be a single original reason for anything.

    Life itself seems open ended and random, so if we have the technology there wouldnt be anything wrong with extending our lives. But on a human level, life just seems to be experience for the sake of experience. We are intricately tied into our universe, so much so that from a larger perspective we are indistinguishable from it.
    We are the "universe", creation and creators, decaying and destroying. There is no "I', therefore no birth and no death. There is only the energy that birthed "us" and will continue even after "we" are dead. And even if "we" could live forever, physical calamity is always waiting around the corner(ie you're immortal to time, not kudondokewa na daraja la manzese for example). Life will never be "fair", and never make "sense" inherently. It is open ended and it is up to "you" to give meaning to it.
     
Loading...