Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Why politics is best paying career in Tanzania and Africa?

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Mtazamaji, Nov 29, 2011.

  1. Mtazamaji

    Mtazamaji JF-Expert Member

    #1
    Nov 29, 2011
    Joined: Feb 29, 2008
    Messages: 5,972
    Likes Received: 27
    Trophy Points: 0
    • Is there any sound reason of the above subject question ?
    • Do MP think thier job and respossibilities are more critical compared to jobs like Education Officers or Agrricultural officers
    • Do MPs know the challenges, responsibilities ad scope of RPC ,Regional education Officer, Reagional Heath officer, etc jobs compared to political jobs?
     
  2. Mtazamaji

    Mtazamaji JF-Expert Member

    #2
    Nov 29, 2011
    Joined: Feb 29, 2008
    Messages: 5,972
    Likes Received: 27
    Trophy Points: 0
    Hivi
    "RPC" wa Newyork au london na mbunge wa newyoka ani mwenye mshahara mubwa
    Mtu anayehusika na afya, elimu, kilimo jimbo lolote na USA na mbunge nani anapata mshahara mkubwa?

    Kwa nini sisi Tanzania
    • iwe tofauti
    • kwa nini tunapalilia kizazi cha wanasiasa na siasa badala ya watendaji
     
  3. l

    lebabu11 JF-Expert Member

    #3
    Nov 29, 2011
    Joined: Mar 27, 2010
    Messages: 1,192
    Likes Received: 239
    Trophy Points: 160
    This has been made so by foolish, greedy, selfish politicians who were or are in power by chance and it has the highest contribution to citizen's poverty.
     
Loading...