Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Why politics is best career in tanzania & africa

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Mtazamaji, May 18, 2011.

  1. Mtazamaji

    Mtazamaji JF-Expert Member

    #1
    May 18, 2011
    Joined: Feb 29, 2008
    Messages: 5,972
    Likes Received: 27
    Trophy Points: 0
    Hi great thinkers.

    In africa and to be specific in Tanzania why is politics the best paying or rewarding career?

    • Where could kigoma be developmentwise if people like Ziito kabwe were Regional development or planning officer of Kigoma Paid 15 Milion per month an not an MP

    • How could our Education be if poeple like Prof mwandosya were just lecturing at Collges and unveristy like Morogoro Muslim University?Or

    • How could our Health services be better if all Health professionals could concentrate on what they do best rather than politics ?

    What is in politics that makes people ,well eductaed people turn back on their their proffesion

    Lets discuss


    NB:
    Please dont care much about my kanumbas english.:nod:
     
  2. Mtazamaji

    Mtazamaji JF-Expert Member

    #2
    May 25, 2011
    Joined: Feb 29, 2008
    Messages: 5,972
    Likes Received: 27
    Trophy Points: 0
    no ideas?
     
  3. Yousuph .M.

    Yousuph .M. Senior Member

    #3
    May 25, 2011
    Joined: Apr 16, 2011
    Messages: 124
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    POLITICS:
    Ndio sehemu pekee ya kujichumia bila ukomo,
    PESA ZAKO NDIO KINGA YAKO,
    PESA ZAKO NDIO SHERIA IKULINDAYO,
    MALI ZAKO NDIO IDENTITY NA MTAJI KWA JAMII.
     
  4. M

    Makupa JF-Expert Member

    #4
    May 25, 2011
    Joined: Apr 11, 2011
    Messages: 2,714
    Likes Received: 44
    Trophy Points: 145
    The only profession you are guaranteed of a salary with minumum efforts, if any, you may look at our MPS during parliament proceedings most of them especially the old ones virtualy you would see them 'wanakuwa wamelala tu' wewe uliona wapi kazi nzuri kama hii kama unaweza kwenda kazini ukalala na bado ukalipwa
     
  5. nngu007

    nngu007 JF-Expert Member

    #5
    May 26, 2011
    Joined: Aug 2, 2010
    Messages: 15,874
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145
    That's how people get's loopholes and connections to succeed, there is no anyother options for African's to Succeed rather than join Politics

    -- Look in TZ even business minded people have to be in politics or brush sides with politicians to succeed in their business, teachers, lawyers etc all have to do politics

    SO this shows Us that there is no transparency in African Leadership.
     
  6. M

    Makupa JF-Expert Member

    #6
    May 26, 2011
    Joined: Apr 11, 2011
    Messages: 2,714
    Likes Received: 44
    Trophy Points: 145
    The only profession you are guaranteed of a salary with minumum efforts, if any, you may look at our MPS during parliament proceedings most of them especially the old ones virtualy you would see them sleeping 'wanakuwa wamelala tu' wewe uliona wapi kazi nzuri kama hii kama unaweza kwenda kazini ukalala na bado ukalipwa
     
  7. N

    Nonda JF-Expert Member

    #7
    May 26, 2011
    Joined: Nov 30, 2010
    Messages: 11,860
    Likes Received: 1,175
    Trophy Points: 280
    Ni kazi ambayo haihitaji kuwajibika na mwanasiasa huwa na uhakika wa kupata donge nono la fedha.
    Ni kazi ya kuchapa domo na kutoa ahadi hewa kwa wananchi au wanajamii na unatunukiwa heshima na kuwa "mungu mtu".
    Ni kazi ambayo inakuwezesha kiulaini kuwauza wananchi wako kwa 10%. Pia kuwa kiongozi kibaraka wa kurahisisha matakwa ya mfumo wa ukoloni mamboleo.
    Kwa ufupi, siasa ndio kazi rahisi ya kuchumia tumbo! Kuepuka njaa.
     
Loading...