Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Why investing in Girls education is strategic

Discussion in 'Jukwaa la Elimu (Education Forum)' started by WomanOfSubstance, Sep 23, 2009.

  1. WomanOfSubstance

    WomanOfSubstance JF-Expert Member

    #1
    Sep 23, 2009
    Joined: May 30, 2008
    Messages: 5,467
    Likes Received: 42
    Trophy Points: 0
    Lack of education for girls hampers their earning potential, costing the world's poorest countries billions of dollars a year in lost revenue, according to a new report released in Toronto.
    "Study after study confirms that if young women are economically active, their country's economy grows and all members of their family benefit," said Rosemary McCarney, president and CEO of the Canadian arm of Plan International, which released the report.
    "Investing in girls delivers a higher return than any other investment made in a country's development, and yet this isn't happening. That's a huge loss for everyone."
    The third annual Because I Am A Girl report found that countries with high levels of institutional discrimination against girls and women were also the least developed.
    Just a one per cent rise in the number of girls attending secondary school boosts a country's annual per capita income growth by 0.3 per cent, the report said.
    In the case of Kenya, $3 billion could be added to the economy if the country educated its girls to secondary school level.
    However, in tough economic times, girls in poor countries are the first to be pulled out of school as families struggle to pay for books, uniforms and other costs. The move tends to consign them to a life of servitude and poverty.
    Plan called for a global 10-point action plan, including providing girls with education, better jobs, access to land or property and leadership opportunities.

    Plan, formerly Foster Parents Plan, is an international development agency founded in 1937 whose focus is justice for children in developing countries.

    How is Tanzania doing with Girls' education especially secondary and tertiary?
     
  2. The Boss

    The Boss JF-Expert Member

    #2
    Sep 23, 2009
    Joined: Aug 18, 2009
    Messages: 36,039
    Likes Received: 14,261
    Trophy Points: 280
    Good point vera but nchi hii wasichana wanaanza kunyanyaswa kijinsia
    toka mashuleni,wengine ni walimu wao ndo chanzo
     
  3. WomanOfSubstance

    WomanOfSubstance JF-Expert Member

    #3
    Sep 23, 2009
    Joined: May 30, 2008
    Messages: 5,467
    Likes Received: 42
    Trophy Points: 0
    Nadhani tatizo la elimu duni kwa wasichana huanzia nyumbani na hasa kama baba hayuko mstari wa mbele kuwapa watoto wa kike kipaumbele.Niaweza kusema kwa uhakika kabisa kuwa wanawake wengi walioweza kusoma na hatimaye kupata kazi nzuri au kuweza kujitegemea kiuchumi asilimia zaidi ya 80 walipewa support kubwa sana na wazazi wao wakiume ( baba).Wale ambao baba zao hawakuwajali na kuwekeza katika elimu yao, ni vigumu sana kufanya vizuri katika maisha.Anayebisha alete hoja.Wanawake hapa JF wanaweza kuleta shuhuda zao kuonyesha ni vipi baba zao walichangia katika maendeleo yao au kudidmiza ustawi wao.
     
  4. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #4
    Sep 23, 2009
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 49,973
    Likes Received: 9,597
    Trophy Points: 280
    Jirani, Bado kuna wazazi wengi wanaona shida sana na gharama kubwa kuwasomesha watoto wao wa kike hata kama wana uwezo wa kufanya hivyo. Utawasikia na kauli zao za mwaka 47, "Akishasoma mpaka Chuo Kikuu ndiyo iweje!?" "Si ataolewa tu na kuwa mama watoto?" Kana kwamba kwa kuwa ataolewa na kuwa mama watoto basi hastahili elimu ya juu zaidi na wengi wao huharakisha kumtafutia mchumba binti yao hata kama ameonyesha uwezo mkubwa sana shuleni. Hili la kudharau kuwapatia elimu ya juu watoto wa kike katika nchi mbali mbali za Kiafrika ikiwemo Tanzania ni tatizo kubwa sana na linachangia kwa kiasi kikubwa katika uchumi duni na familia ambazo zinaishi katika maisha ya ufukara wa kutisha.
     
    Last edited: Sep 23, 2009
Loading...