Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Why Burundians paying for visa in Tanzania and Tanzanians not paying in Burundi?

Discussion in 'International Forum' started by Songambele, Mar 2, 2009.

  1. Songambele

    Songambele JF-Expert Member

    #1
    Mar 2, 2009
    Joined: Nov 20, 2007
    Messages: 2,763
    Likes Received: 500
    Trophy Points: 280
    JF members with experience and knowledge on EAC protocol can share with us, the question that always asked by Burundians official while filling one month VISA application in Bujumbura airport the latest question asked this morning. its seem that Burundians there not happy that we charge them for VISA while EAC protocol is free movement for member country citizens within the region.

    Its true that i am not paying for one month visa in Kenya, Rwanda or Burundi unfortunately Burundians paying in Tanzania, even though i am not sure whether this is true or not but there is reality on it. Any member with similar experience please.

    Can this be associated what Kenyans and other EAC member considered us we Tanzanian are the barrier for EAC, personally i tell them that we are pioneer but much need to be done for build our image in the region. We are the best compared to the rest of member countries, lets communiacte our role to other members please.
     
  2. M

    MzalendoHalisi JF-Expert Member

    #2
    Mar 2, 2009
    Joined: Jun 24, 2007
    Messages: 3,842
    Likes Received: 91
    Trophy Points: 145
    Naona sababu za usalama ndugu..hawa jirani walikuwa wanapigana hadi tu juzi ndo naona wanapatana..tu Tz tulipokea wakimbizi wengi unlike Kenya!

    Ila sasa naona mambo yako shwari wanaweza kulegeza masharti sasa!

    Hakuna haja ya visa Burundi jirani zetu..sema waache kupigana kwanza!
     
  3. zomba

    zomba JF-Expert Member

    #3
    Mar 3, 2009
    Joined: Nov 27, 2007
    Messages: 17,082
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 0
    When did this not paying for visa for Tanzanians going to Burundi started? I went to Burundi and had to pay for a visa in 2007.
     
  4. Songambele

    Songambele JF-Expert Member

    #4
    Mar 3, 2009
    Joined: Nov 20, 2007
    Messages: 2,763
    Likes Received: 500
    Trophy Points: 280
    Dar Es Salaam, I have been there in Nov 08 and i didn't pay then i dont have any information about when they started not charging EAC member for one month VISA what i know is if you stay longer than one month they will charge USD 30 par extra month.
     
  5. Mwana wa Mungu

    Mwana wa Mungu JF-Expert Member

    #5
    Mar 3, 2009
    Joined: Aug 14, 2008
    Messages: 1,007
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    You have a big number of Burundians who lived in Tanzania for more than ten years, na baada ya hapo wakarudishwa kwao. huwezi kuwatofautisha na watz kwa lugha yao na namna ya maisha. hivyo, wanaweza wakaishi burundi kama waburundi na wakaishi tz kama watz. wanaweza kufanya uhalifu wakajificha tz kama watz kumbe sio, na wanaweza wakitimuliwa hapa tz wakaenda kuishi mafichoni burundi kama waburundi na mtu asiwatambue, ndo maana hapa mwanzo wa ushirikiano wetu na burundi, tunataka tuwajue. ni lazima kidogo kuwe na strictness ili kuhakikisha kuwa wale wanaokuha hapa tz au wale wanaoishi hapa tz wanaishi kihalali kwa ulinzi wa nchi zote mbili, tz na burundi.

    kwa upande mwingine, Burundi ni rafiki wa tz kuliko hata Rwanda, kwasababu kwanza, Burundi wana rely on Dar port for their imports from the far east. pia, zaidi ya waburundi million moja walishaishi tz na we sometimes feel one and they can sometimes feel tzs. kuliko Rwanda ambao wana rely on Mombasa through Uganda for their imports. I love Burundians na napenda siku moja wangekuwa kitu kimoja na watz. God bless your president Pierre Nkrungiza....a man who fears God, ndio maana hata nchi yenu itabarikiwa sana muda si mrefu.
     
  6. Mchola

    Mchola Member

    #6
    Mar 3, 2009
    Joined: Oct 30, 2007
    Messages: 88
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Quote..."I love Burundians na napenda siku moja wangekuwa kitu kimoja na watz. God bless your president Pierre Nkrungiza....a man who fears God, ndio maana hata nchi yenu itabarikiwa sana muda si mrefu".


    We Mwana wewe!!! Unamjua Pierre au unamsikia tu kwenye Radio na kumwona kwenye TV? Yule ni guerilla fighter bwana, ameua sana msituni hadi kafika pale!!! Usimwone leo yuko vile na kuanza ooh, he fears God. Ile ni politiki baba!! chunga sana!!
     
  7. Maxence Melo

    Maxence Melo JF Founder Staff Member

    #7
    Apr 29, 2010
    Joined: Feb 10, 2006
    Messages: 2,589
    Likes Received: 300
    Trophy Points: 180
    Tanzania revokes visa requirement for Burundi nationals

    ARUSHA, Tanzania, April 23, 2010

    The United Republic of Tanzania has cancelled the visa requirement for nationals of Burundi travelling into its territory.

    The cancellation, effective 17 March 2010, is communicated in a letter from the Department of Immigration, Ministry of Home Affairs, United Republic of Tanzania, a copy of which was dispatched to the EAC Secretariat.

    The letter, REF: CJB.96/15/01′F’/74, addressed to Tanzanian embassies, Immigration officers and senior officers at Tanzanian ports of entry reads in part: You are informed of the removal of visa [requirements] for citizens of Burundi with immediate effect from Wednesday 17 March 2010.

    The cancellation means nationals of Burundi are no longer required to pay visa fees before being granted entry into Tanzania.

    The removal of the visa requirement is in line with EAC ideals that promote the free movement of persons in the region as envisioned in the Treaty for the Establishment of the East African Community.


    SOURCE: East African Community (EAC)
     
  8. Bongolander

    Bongolander JF-Expert Member

    #8
    May 18, 2015
    Joined: Jul 10, 2007
    Messages: 4,880
    Likes Received: 23
    Trophy Points: 135
    You said in in 2009...and today is 2015
     
  9. Synthesizer

    Synthesizer JF-Expert Member

    #9
    May 18, 2015
    Joined: Feb 15, 2010
    Messages: 3,166
    Likes Received: 1,043
    Trophy Points: 280
    Mkuu Melo, it is good to have people like you in JF! Need I say more?
     
Loading...