Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

While in the USA-beware of bedbugs!!!

Discussion in 'International Forum' started by Lole Gwakisa, Sep 12, 2010.

  1. Lole Gwakisa

    Lole Gwakisa JF-Expert Member

    #1
    Sep 12, 2010
    Joined: Nov 5, 2008
    Messages: 3,813
    Likes Received: 195
    Trophy Points: 160
    I came across this news item recently.
    Many Ameicans are now hygenically unsafe so beware when checking into Hotels and Motels while in the US.
    [FONT=trebuchet ms,arial,helvetica]


    [/FONT][FONT=trebuchet ms,arial,helvetica]Bedbugs - A Health Problem Returns to the US[/FONT]
    [FONT=trebuchet ms,arial,helvetica][​IMG] Actual Size - Approx. 1/8"-1/4" - shown on human skin - Photo Courtesy of Univar USA
    This is an ancient insect whose roots are thought to go back to the times of cave dwellers. For many years, bedbugs were found in numerous communities around the US. As late as the 1950's, bedbugs were a considerable problem. After the discovery of DDT and its application here, the incidence of bedbug infestations declined.
    Why has this pest surfaced once again? There are a number of theories. First, there is much more world travel. Also, more people visit from other countries that have bedbug problems. This pest is carried from one place to another in luggage and on clothing. With more bedbug problems, hotel and motel travelers run a greater risk of contact with bedbugs and may eventually bring bedbugs home with them.
    People are taking bedding and furniture from the street that others had thrown out, not realizing the reason that they are infested with bedbugs. Bedding suppliers picking up infested bedding do not take measures to prevent bedbugs from moving onto new bedding. Remanufactured mattresses may not be pest free and unsuspecting people may purchase these to save money. Yet another way bedbugs may be introduced is by furniture rental companies delivering bedding taken from infested homes.
    Another suggested reason for the resurgence of the bedbug is a shift to the use of bait gels, a common food based replacement for the liquid insecticides previously used inside homes. Although sprays may have helped to suppress bedbug populations, bait gels do not attract or kill bedbugs which seek blood only from a live host.
    Whatever the reasons, the bedbug is a formidable and continuing pest problem. Its affect on people is substantial and debilitating. Bedbugs bite the host most commonly around the waist while in bed at night. However, bites may occur on exposed skin such as arms and legs. Bites may be individual or in a series caused by the victim moving around (disturbing the feeding).

    Sisi kwetu this is history!!![/FONT]
     
  2. b

    bitimkongwe JF-Expert Member

    #2
    Sep 12, 2010
    Joined: Oct 21, 2009
    Messages: 2,971
    Likes Received: 149
    Trophy Points: 160
    Una uhakika na hilo? Bedbugs sasa hivi imekuwa ni tatizo kwa North America (USA na Canada). Kuna sababu nyingi ambazo zimetolewa zikiwemo kushindwa kwa pesticides ambazo zilikuwa zinatumika kuwaua wadudu hao.

    Usiseme kwamba kwetu ni history kwa vile hatuna records zo zote zinazoonyesha kwamba tumeweza kuliondoa hilo tatizo kwa asilimia mia moja.
     
  3. pmwasyoke

    pmwasyoke JF-Expert Member

    #3
    Sep 12, 2010
    Joined: May 27, 2010
    Messages: 3,505
    Likes Received: 101
    Trophy Points: 160


    Kama maana ya bedbugs ni kunguni - kwa hakika bado tunao wengi tu Tanzania - hata kabla ya kutafuta hizo records.
     
  4. b

    bitimkongwe JF-Expert Member

    #4
    Sep 12, 2010
    Joined: Oct 21, 2009
    Messages: 2,971
    Likes Received: 149
    Trophy Points: 160
    Nakubaliana na wewe Mwasyoke.

    Inawezekana tumepunguza kwa kiwango kikubwa mashambulizi ya kunguni na wadudu wengine wadogo wadogo (kama viroboto) katika baadhi ya maeneo ya mijini lakini sehemu nyingine bado wapo.
     
  5. pmwasyoke

    pmwasyoke JF-Expert Member

    #5
    Sep 12, 2010
    Joined: May 27, 2010
    Messages: 3,505
    Likes Received: 101
    Trophy Points: 160
    Nilifikiri naitwa pmwasyoke. Lakini yote mema tu.
     
  6. Lole Gwakisa

    Lole Gwakisa JF-Expert Member

    #6
    Sep 12, 2010
    Joined: Nov 5, 2008
    Messages: 3,813
    Likes Received: 195
    Trophy Points: 160
    Bitimkongwe, kwa vyovyote vile tatizo hili la wadudu wa mwilini ni la hygiene.
    Usafi wa mwili.
    Nimeenda kwa wenzetu na kukaa huko wakati wa baridi kali, kuoga wakati huo ni luxury!!
    Hapa kwetu mtu akiwa na matatizo haya ataangaliwa na macho ya wasi wasi sana.
    Hili ni somo ambalo wengi wamefundishwa toka primary school.
     
Loading...