Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Where is the government

Discussion in 'Nafasi za Kazi na Tenda' started by MJM, Mar 6, 2012.

  1. M

    MJM JF-Expert Member

    #1
    Mar 6, 2012
    Joined: Mar 30, 2010
    Messages: 461
    Likes Received: 20
    Trophy Points: 35
    I noted one of the advertisement below from Zoom Tanzania. How can the Government accept this racial discrimination on employment contrary to the Law. Is this the price we are paying for being so kind to thieves from all over the world who are coming to pluck whatever we have. Where is the Matumbi's (Black Africans) future destination????

    Chief Accountant
    Kunduchi Beach Hotel & Resort
    Date Listed: Mar 6, 2012
    Email Address: Click to Email
    Phone: +255 22 265 0050
    Area: Dar Es Salaam
    Application Deadline: Mar 13, 2012
    Start Date: Mar 26, 2012



    Position Description:
    Vast Experience
    Knowledge of Accounting Package
    MUST be of Indian Origin



    Application Instructions:
    Send Cover Letter and CV to the Email Link above
     
  2. Chuma Chakavu

    Chuma Chakavu JF-Expert Member

    #2
    Mar 6, 2012
    Joined: Apr 16, 2011
    Messages: 1,524
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 135
    Duu! haya mambo bado yapo kwenye nchi hii ya Nyerere!? au baada ya kifo cha Nyerere na misimamo yake nayo ikafa!? hii ni hatari sana, mambo ya ovyo na ya kibaguzi yanafanyika wazi mchana kweupeee, haya ndo matokeo ya kuongozwa na serikali legelege, sisi wamatumbi tutadharauliwa kwa kuwa chombo cha kutusimamia(serikali) imewekwa mfukoni mwa wawekezaji wa kigeni! How can we rid our country of kikweteism malady!?
     
  3. UKWELIWANGU

    UKWELIWANGU Member

    #3
    Mar 7, 2012
    Joined: Aug 11, 2011
    Messages: 83
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    sisi masikini tutabaki tu kuangaika kwa kusambaza bahasha ila kazi hamna. watoto wao ndio wanaofaidika na hii nchi .

    huo ni mfano tu.
    Angalia wanavyotuzunguka kwa uongozi ; yaana kama baba alikuwa mbunge , waziri , raisi Mtoto naye huandaliwa kufuata nyayo hizohizo. utazani sisi wengine hatufai?



    Tukumbuke kuwa:

    ''maisha ya duniani yanamwishowake dhurumu utakavyo dhurumu lazima utaingia kaburini na mali utaziacha duniani hauto kwenda nazo kaburini''

    HIVYO

    Tutende mabomema ili yatusaidie kupata ufalme wa mbinguni
     
  4. a

    admirable Member

    #4
    Mar 7, 2012
    Joined: Dec 29, 2011
    Messages: 17
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Kindergarten (Pre school) Teacher
    The Human Resources Consulting of Tanzania

    Date Listed: Jan 27, 2012
    Email Address: Click to Email
    Phone: +255 222772305
    Area: Dar Es Salaam
    Application Deadline: Mar 19, 2012
    Start Date: Mar 06, 2012


    Position Description:

    We are looking for a dynamic pre school teacher with Asian origin and hands-on teaching style having a friendly and creative nature. Must have at least 2yrs minimum experience in a preschool/nursery environment. Education requirements: A degree holder in Early Childhood Program or something similar.


    Application Instructions:

    Interested and qualified candidates should send their cv's and cover letters to the email link above.
     
Loading...