Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Whats all about two sides of the same coin????? msaada

Discussion in 'Biashara, Uchumi na Ujasiriamali' started by mamama, Jan 4, 2012.

  1. m

    mamama Member

    #1
    Jan 4, 2012
    Joined: Oct 29, 2011
    Messages: 24
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    ''Strategy formulation and implementation ought to be like two sides of the same coin'' discuss
    Naombeni msaada wajameni maji yashafika kwenye pua
     
  2. PakaJimmy

    PakaJimmy JF-Expert Member

    #2
    Jan 4, 2012
    Joined: Apr 29, 2009
    Messages: 16,234
    Likes Received: 103
    Trophy Points: 160
    Submission ya hii assignment ni lini?...weka tarehe tuangalie namna ya kubana bana muda wa kukujibia ili uka'paste!

    By the way, when you are setting the strategies for undertaking some business venture don't limit yourself on what you have in hand!
    Things should go a bit outside the box as to strengthen and widen your capacities in brainstorming!
     
  3. m

    mamama Member

    #3
    Jan 4, 2012
    Joined: Oct 29, 2011
    Messages: 24
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Submission ni Friday 6th.
    By the way pakajimmy if we are talking of two sides of the same coin the first thing which came on my mind is we have two aspects (sides of the coin) but one situation......
     
  4. T

    Tasia I JF-Expert Member

    #4
    Jan 4, 2012
    Joined: Apr 21, 2010
    Messages: 1,220
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 135
    teh teh teh!
    unajua strategy kwa kiswahili ni nini?
    na implimentation unajua ni nini?
    je ni vipi hivi vitu vinategemeana katika kila unachotaka kifanyike?
    utakua ushajibu swali. sikudeseshi mimi.
     
  5. m

    mamama Member

    #5
    Jan 5, 2012
    Joined: Oct 29, 2011
    Messages: 24
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    changieni basi mbona ivo
     
  6. Smile

    Smile JF-Expert Member

    #6
    Jan 5, 2012
    Joined: Jul 18, 2011
    Messages: 15,404
    Likes Received: 91
    Trophy Points: 145
    Daaaah kwa elimu hii tutafika kweli?asigment ya mwezi unataka tena tukufanyie,ujui library?
    Daah wataalamu wa kesho hao?
    Mtaacha kupasua wagonjwa walioteguka vidole vichwa?
     
Loading...