Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

What is the purpose of cheating????

Discussion in 'Mahusiano, mapenzi, urafiki' started by Eiyer, Oct 19, 2011.

  1. Eiyer

    Eiyer JF-Expert Member

    #1
    Oct 19, 2011
    Joined: Apr 17, 2011
    Messages: 27,212
    Likes Received: 709
    Trophy Points: 280
    Kwanza napenda kusema kuwa,wakati najihusisha na masuala ya mahusiano sijawahi kucheat,so sikuwahi kujua sababu ya kufanya hivyo,kiumri nina miaka 3....So that nimeona mengi mpaka mimeamua kuuliza hapa jamvini leo,nimeshashuhudia na watu wakilalamika wengine mpaka wamejiua wengine wapo gerezani wengine maisha yakipata dhroruba(mimi pia nipo kwenye kundi hili thats why sitaki ndoa wala mahusiano ya kimapenzi)wengine wana vilema n.k kwa sababu ya cheating!Hivi wakati unafanya hayo unakuwa unawaza nini?Je ni kisasi,au ni kutokuridhishwa kimapenzi,fedha au ni nini?Nauliza coz malalamiko ya jambo hili na athari zake ni kubwa katika jamii yetu,hebu mnaocheat au mliofanya jambo hili mtuambie sababu japokua mpaka leo sijaona sababu ya msingi ya kufanya jambo hilo,pia mtakua mmewasaidia wale walioko kwenye uhusiano au wanaotaka kuanzisha mahusiano!Maana kama unataka kuondoa tatizo tafuta chanzo cha tatizo!
     
  2. s

    shalis JF-Expert Member

    #2
    Oct 19, 2011
    Joined: Jun 30, 2011
    Messages: 272
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    we nitafute mimi huwa si cheat ..lol pole yamekukuta
     
  3. Eiyer

    Eiyer JF-Expert Member

    #3
    Oct 19, 2011
    Joined: Apr 17, 2011
    Messages: 27,212
    Likes Received: 709
    Trophy Points: 280
    Is not that simple kawaida nyie hammaanishi mnachokisema,pia kwa upande wangu simuamini binti yoyote,hayajawahi kukukuta wewe?
     
  4. Bishanga

    Bishanga JF-Expert Member

    #4
    Oct 19, 2011
    Joined: Jun 29, 2008
    Messages: 15,349
    Likes Received: 29
    Trophy Points: 0
    Kloro,Aspirin,Darlington,Sarafina, hebu njooni mmwage darasa hapa,pronto!
     
  5. h

    hayaka JF-Expert Member

    #5
    Oct 19, 2011
    Joined: Sep 26, 2011
    Messages: 476
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Mara nyingi wanawake wanacheat kwa kulipiza kisasi. haswa pale umeshamfuma jamaa yako na mademu mara kibao. Japo sio wanawake wote! wengi ni wavumilivu.
     
  6. Smile

    Smile JF-Expert Member

    #6
    Oct 19, 2011
    Joined: Jul 18, 2011
    Messages: 15,404
    Likes Received: 91
    Trophy Points: 145
    wanaume ndo wanasababisha watu wacheat maana suppose upo na mpenzi haeleweki then unatongozwa na mwingine utafanyeje inabidi ukae mguu pande mguu sawa ndo maana mimi mapenzi kwishney kuishi kimachale machale siwezi
     
  7. Masikini_Jeuri

    Masikini_Jeuri JF-Expert Member

    #7
    Oct 19, 2011
    Joined: Jan 19, 2010
    Messages: 6,819
    Likes Received: 339
    Trophy Points: 180
    Hii ni baada ya kucheat weeeeeeeeeeee!
     
  8. Eiyer

    Eiyer JF-Expert Member

    #8
    Oct 19, 2011
    Joined: Apr 17, 2011
    Messages: 27,212
    Likes Received: 709
    Trophy Points: 280
    Bashaija,inaonekana hawa jamaa ni kibokoee!
     
  9. Eiyer

    Eiyer JF-Expert Member

    #9
    Oct 19, 2011
    Joined: Apr 17, 2011
    Messages: 27,212
    Likes Received: 709
    Trophy Points: 280
    Hii ni sababu nyepesi sana,huwezi kuwa mwizi coz umeibiwa sana!
     
  10. Eiyer

    Eiyer JF-Expert Member

    #10
    Oct 19, 2011
    Joined: Apr 17, 2011
    Messages: 27,212
    Likes Received: 709
    Trophy Points: 280
    Sijawahi kukutana na binti mwaminifu!
     
  11. Roulette

    Roulette JF-Expert Member

    #11
    Oct 19, 2011
    Joined: Dec 15, 2010
    Messages: 5,618
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 0
    Cheating is not a goal, and hence it has no purpose. cheating is the consequence of our inability to respect our promises to our partners. that is why it is a failure and nobody should be proud f doing it (or providing any type of support to them, other than how to get out of it)
     
  12. Smile

    Smile JF-Expert Member

    #12
    Oct 19, 2011
    Joined: Jul 18, 2011
    Messages: 15,404
    Likes Received: 91
    Trophy Points: 145
    tupo mbona kwasababu na wewe sio mwaminifu mnaishi kwa kuviziana
     
  13. Eiyer

    Eiyer JF-Expert Member

    #13
    Oct 19, 2011
    Joined: Apr 17, 2011
    Messages: 27,212
    Likes Received: 709
    Trophy Points: 280
    I got u!But umeshawahi kucheat?Kama ndiyo what make u do that?
     
  14. jino kwa jino

    jino kwa jino JF-Expert Member

    #14
    Oct 19, 2011
    Joined: Nov 3, 2010
    Messages: 769
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    kama mwanaume hujitumi kuliko sita kwa sita unategemeaje! nilishakutana na mwanadada akaniambia nampena sana mpenzi wangu ila hapendi kutumia utundu mpya, hivyo haenjoy kusex nae inabidi apate mtaalamu wa mambo amliwaze apate raha zote then akitoka kuchit naye akamliwaze mpenzi wake kwa mazoea.
     
  15. Eiyer

    Eiyer JF-Expert Member

    #15
    Oct 19, 2011
    Joined: Apr 17, 2011
    Messages: 27,212
    Likes Received: 709
    Trophy Points: 280
    Bebii sijawahi kucheat,ila wao walinifanyia hivyo!
     
  16. King'asti

    King'asti JF-Expert Member

    #16
    Oct 19, 2011
    Joined: Nov 26, 2009
    Messages: 27,048
    Likes Received: 1,254
    Trophy Points: 280
    hivi purpose na justification ni vitu viwili tafauti eeh?
     
  17. c

    charl New Member

    #17
    Oct 19, 2011
    Joined: Sep 28, 2011
    Messages: 3
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    this is like the oldest question in the world and suprisingly we all know the answer but we are just too afraid or jst simply too ignorant to be vocal about it...cheating happens in rshps,and rshps are supozdly come from lov ..now this is where it all starts..naturally a human individual can have affectionate feelings to more than just one person,yes true.... so tht bf or gf or urs right now has feelings for othr guys/girls but she/he cnt tell u tht coz its prohibited by the rshp constitution...back to ure qstn..when one fails to ignore such natural feelings for othr guys/girls..then cheating happens...bottom line is...we are in rshps but we all love/lust/desire othr people ..only difference is ..we dont act on it
     
  18. AMINATA 9

    AMINATA 9 JF-Expert Member

    #18
    Oct 19, 2011
    Joined: Aug 6, 2011
    Messages: 2,132
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Honestly i really think people cheat is cause there partner wont give them what they want so they go to someone who they now will give it to them otherwise i dont know why people cheat is it cause they still love one person and just wont to be with a person that will give them what they want and then they just go be with an ex or whatever there case is. They choose to cheat and thats them but there are like ALOT more people in this world that should get a chance and they dont get it cause people are hurt and do things that we all regret in they next day. We all have are reasons for what we all do so if your boyfriend or husband cheats then thats there loss and they have there reasons and they might say its cause of you that they cheated on you but honestly there just saying that so you get upset inside and its not really true they just want to get the reaction out of you and if you dont give them what they wont then they take back what they say!!!!!!!


    In my experience I've seen people cheat because they're too selfish to value their partner over themselves. They got into the relationship based off of passion or attraction, including the rewards, but when time and stress wears the excitement down, excitement is sought elsewhere. Often the cheater was never truly in love, or never intended to make love work in the first place, and pretty much had the expectation of being pleased and given to without effort.
     
  19. Kibukuasili

    Kibukuasili JF-Expert Member

    #19
    Oct 19, 2011
    Joined: May 15, 2010
    Messages: 855
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Cheating ni kama ukiwa restaurant umeagizia pilau jirani yako akiletewa biriani unaitamani. Iko akilini zaidi. Ni mapungufu ya watu wazioweza kujizuia.
     
  20. Roulette

    Roulette JF-Expert Member

    #20
    Oct 19, 2011
    Joined: Dec 15, 2010
    Messages: 5,618
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 0
    one of my friends said: I cheated when I was in the process of quitting the past relation for a new one. Basically it was a transition period where I was testing the ground of the new relation and when i felt I could give it a serious try, I left the first for the second one.
     
Loading...