Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

What is happening in ANC

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Bonnie1974, Apr 20, 2009.

  1. Bonnie1974

    Bonnie1974 JF-Expert Member

    #1
    Apr 20, 2009
    Joined: Mar 19, 2008
    Messages: 407
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Some South Africans are wary. One of them is Desmond Tutu, retired archbishop who voiced his anger and dissatisfaction regarding Zuma. On Zuma’s incompetence, Tutu warned: “Although he is very likeable, we have to ask ourselves: “What is happening in the ANC?”

    Many thinkers are worried. Zuma has openly showed how he anxiously wants to become South Africa’s President; he’s not laid down his plans for the nation! Unfortunately though, for the blind love, South Africans are not asking him what he plans to do for them. Verily, it was said: love is blind.

    will South Africa go to the dogs? Time will surely and tell as South Africans will be grinding teeth and mourning their loss in ushering Zuma in.

    What is happening in this GRAND PARTY called ANC?
    The party of Walter Sisulu,Oliver Tambo,Govan Mbeki,Joe Slovo,Cyril Ramaphosa and others........

    Where Madiba stands in this...!!! Personally I was shocked yesterevening when I saw him with Zuma.

    Can anyone tell?

    What is happening???!!??!!
     
  2. Piemu Esquire

    Piemu Esquire Member

    #2
    Apr 20, 2009
    Joined: Nov 17, 2008
    Messages: 64
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Mr Zuma's supporters believe he will do more to reduce poverty in South Africa.

    Once close allies, Mr Zuma and Mr Mbeki publicly fell out in 2005 when Mr Zuma was sacked as deputy president over corruption allegations.

    The case against Mr Zuma was thrown out by a judge last year. He was also acquitted of rape charges - which he said were politically motivated.

    Mr Zuma provoked outrage among Aids activists over the case when he said he had showered after sex with the HIV-positive woman to prevent infection.

    The former Archbishop of Cape Town, Desmond Tutu, has said neither Mr Zuma or Mr Mbeki were suitable candidates. "BBC"

    Please read btn lines ,you can see how funny and contraversial is the Bishop Tutu..?
     
  3. M

    Mafuchila JF-Expert Member

    #3
    Apr 20, 2009
    Joined: Apr 29, 2006
    Messages: 752
    Likes Received: 22
    Trophy Points: 35
    Umaskini ni janga...siku zote hao wanaoitwa supporters wa watu wa design ya Zuma (hata TZ wapo) huwa kwa kawaida wamechoka hata kufukiri, wanachotaka ni kubadilisha chochote kile kilicho mbele yao wakitumaini kuwa mabadiliko yatakuja, kabla ya kubaini kuwa maendeleo hayaji kwenye sahani ya dhahabu. Fanya kazi kwa bidii, piga kura yako kwa uangalifu na acha ushabiki, ndio njia pekee ambayo tunaweza kuwa na watu serious wa ku-run state machineries.
     
  4. Masanja

    Masanja JF-Expert Member

    #4
    Apr 20, 2009
    Joined: Aug 1, 2007
    Messages: 2,456
    Likes Received: 1,074
    Trophy Points: 280
    Tatizo la watu kama akina Tutu wanafikiri views zao ndo inabidi zisikilizwe.

    Zuma was voted by the same people who voted for Mandela, for Mbeki...iweje leo ndo waonekane wajinga kwamba wana blind love? Simply because wana msupport JZ?

    Politics ni hypocricy. Kwa sababu leo wote wanaompinga Zuma especially wale historicals akina Lekota ni sore losers baada ya kuona camp yao na Mbeki haikufanikiwa kule Polokwane. Leo Lekota ndo anasema kuna nepotism, wizi kule ANC ila alipokuwa huko alikuwa hayaoni..duh..

    Zuma alishahukumiwa na media..Mi nadhani apewe mda afanye yale anayotaka kuyafanya. Siku hizi hata ukisoma editorials za Washingtonpost, economist et al..yaani Zuma anaonekana kwamba hafai kuwa kiongozi..as if..Let people decide.

    JZ atahukumiwa kwa record yake..na si hizi kelele za akina Tutu na CNN..
     
  5. Companero

    Companero Platinum Member

    #5
    Apr 20, 2009
    Joined: Jul 12, 2008
    Messages: 5,392
    Likes Received: 56
    Trophy Points: 145
    I used to write off Zuma until I finish reading 'Zuma: A Biography' by Jeremy Gordin. The guy is a shrewd politician. He has been there all along. In the negotiation process during the Apartheid era. In the mobilization of the masses during the Umkhontho we Sizwe (MK) era. So, it is crap to say the ANC of the Mandela, Tambo, Sisulu, Mbeki, Hani and others without including his name. It is the ANC of Zuma. He plays/played his cards well, very well. Now he is in to stay. Let us just live with it. Awelethu Umshin Wam.

    P.S. Check out these brief articles on why Mandela 'supports' Zuma:

    thinking aloud: The Mandela's support for the ANC is justified

    thinking aloud: What should we make of Mandela's apparent support for Zuma's ANC?
     
  6. Ndahani

    Ndahani JF-Expert Member

    #6
    Apr 20, 2009
    Joined: Jun 3, 2008
    Messages: 11,550
    Likes Received: 132
    Trophy Points: 160
    Labda namna tunavyorithi madaraka Afrika haiko sawa.Mara nyingi mtu wa karibu na wale walio madarakani ndo anaonekana bora zaidi. Hii pengine ni kwasababu, Africa kama humjui mtu vizuri ni ngumu kutabiri atafanya nini.Anaweza amua kuwa dikteta au anaweza pia kufanya mabadiliko.
    Tunaambiwa wakati wa uhuru mtu kama Kamuzu Banda aliitwa tu na kupewa madaraka na watu waliokuwa hawajiamini kuongoza. Ila baadae aliwashikisha adabu hata wale waliompa hisani hiyo kubwa.
    Muhimu sasa ni kuendeleza grooming points nyingi for future leaders ili tuweze kuwa na options once something is perceived to be short of expectations.
     
  7. Bonnie1974

    Bonnie1974 JF-Expert Member

    #7
    Apr 21, 2009
    Joined: Mar 19, 2008
    Messages: 407
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Is SA need a shrewd politician or a Leader?
    As you rightly said,Zuma is shrewd.
    Fikile Mbalula,the ex-youth league president and now ANC's cheif electioneer COLLUDE with Mandela's grandson Mandla to ABDUCT Mzee Madiba and parade him next to Zuma in an effort to win more Votes for ANC.

    This clearly indicate that Zuma is ready to do ANYTHING to achieve his political objectives.

    Zuma has destroyed ANC.Now there is COPE which is a party formed after the break away from ANC , it is during Zuma leadership, this has happened.

    Saying the Zuma was there during negotions and mobilization of masses during umkhonto we sizwe era is not sufficient to equate him with Sisulu and others.

    He is not of that type,there are people who sacrifice their lives for SA and ANC in particular not Zuma.
     
  8. Companero

    Companero Platinum Member

    #8
    Apr 21, 2009
    Joined: Jul 12, 2008
    Messages: 5,392
    Likes Received: 56
    Trophy Points: 145
    Thats the problem. We criticize Zuma yet we don't really know him. Read 'Thabo Mbeki: A Dream Deferred' and 'Zuma: A Biography' then you will know why even Mandela respect Zuma. Msholozi, that is, Zuma was also jailed in Robben Island with Mandela. He risked his life many times crisscrossing the Southern African Border. There was a time he went with Mbeki to negotiate with the Boers in Europe without even knowing for sure if they won't kill them - it was such a tense mission. We may not like him but at least let give credit where it is due. If he is not that important then why all those ANC stalwarts - Mandela himself, Pallo Jordan & others - are supporting him. Why didn't they pick Ramaphosa, Sexwale or any other ANC liberation stalwart? Out of all their heroes why pick JZ? Let us admit, Zuma the Shrewd has beaten them all with his Awelethu Umshin Wam heroics!
     
  9. Bonnie1974

    Bonnie1974 JF-Expert Member

    #9
    Apr 21, 2009
    Joined: Mar 19, 2008
    Messages: 407
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Comrade
    Tell me in your opinion.
    Can you predict, how SA will be under Zuma Administration?
     
  10. J

    Jasusi JF-Expert Member

    #10
    Apr 21, 2009
    Joined: May 5, 2006
    Messages: 11,450
    Likes Received: 99
    Trophy Points: 145
    Bonnie1974
    hERE IS ONE ANSWER TO YOUR QUESTION:

    Will South Africa go to the Dogs Like Tanzania?




    Will S. Africa go to dogs like Tanzania? Though he's under poisonous cloud of suspicion, in South Africa, Jacob Gedleyihlekisa Zuma is unstoppable as far as race to presidency is concerned. After the court technically quashed charges against Zuma, the way is now clear for him shall voters goof and consent to his machinations.

    Like Tanzanian president Jakaya Kikwete, Zuma poses a danger as far as delivering is concerned. Zuma has no vision-cum-mission of his own. He proved this when he was appointed deputy president. Instead of helping Mbeki to guide the country, his was money printing through wheel deals.

    Jacob Zuma Photo:CourtesyZuma's anthills started in 2005 when he was fired as a VP after it came to light that he along with his Indian conspirator, Schabir Sheik, received some kickback thanks to purchasing valour class frigates for the South African navy. Later Sheik was found guilty and convicted to 15 years in prison whilst Zuma's fate and political future hang in balance before he ousted Thabo Mbeki (Former president) who seemed hell bent to punish him. What's more, Zuma's corruption case is not new. Even the way it was politically dealt with isn't.

    What happened to Zuma finds its parallel in what20happened in Tanzania the same year Zuma was shown the door. Kikwete, a populist and charismatic guy like Zuma was ushered in when Ali Hassan Mwinyi wrapped his constitutional- two-term period. But Mwalimu Julius Nyerere blocked him saying point blank that Kikwete was politically immature and incompetent. He thus had to wait till Nyerere was no more. He clinched the presidency ten years thereafter.

    Like Zuma, Kikwete grew up in the upper echelons of powers. He did not make any adorable niche save being a populist and easy going. The wand Kikwete used was his flamboyance coupled with support by street people like Zuma who is fully supported by Zulu. This makes him more of a tribalist than Kikwete.

    Kikwete and Zuma all grew in party politics serving under different capacities in the rank. Though the tertium quid are charismatic, they' are myopic when it comes to the plans they've in store for their countries. Kikwete is used by friends in the ruining of Tanzania. Through nepotism, Kikwete appointed his corrupt friend-cum-partners, former PM Edward Lowassa who was later booted out after he was implicated in Richmond scam through which billions of Shillings were paid to=2 0a do-nothing-shell company-Richmond LLC.

    Like Kikwete, Zuma appointed Kgalema Mothlante the current care-taker president under party auspice to pave his way or warm his chair. Shall Zuma succeed to become president; chances are Mothlante may be appointed Vice President, thanks to his role in sabotaging and later ousting Zuma's arch foe Mbeki. How can Zuma ditch Mothlante, the intellectual he needs most?

    Like Kikwete, Zuma uses divisive politics entrenched in tribal ties. His scheme for presidency left ANC divided into itself and CODE, which came to being after Mbeki was showed the door to pave the way for king-in-waiting, Zuma. Differently from Zuma, Kikwete used party division under what later known as mitandao or networks that have left Tanzania's ruling Chama Cha Mapinduzi (CCM) weak and corrupt altogether. Like other old African ruling parties, CCM depends on rigging to remain in power.

    Some South Africans are wary. One of them is Desmond Tutu, retired archbishop who voiced his anger and dissatisfaction regardi ng Zuma. On Zuma's incompetence, Tutu warned: "Although he is very likeable, we have to ask ourselves: "What is happening in the ANC?"

    Tutu uses the same sharp words the founder of Tanzania Mwl. Nyerere used in 1995 when Kikwete was dubbed to become president after Nyerere's successor. He asked Tanzanians if they were looking for a bride by considering flamboyance as opposed to Mkapa who seemed competent but ugly and pudgy though later he turned up to be as rotten as Kikwete.

    Nonetheless, Tanzanians have learned the hard way. They now know. We need to fear and ask those rushing to state house. Nyerere equated them with plague and leprosy we need to fear. What have they to do for us not for themselves and cheerleaders?We witnessed the same in Kenya , Malawi and Zambia when self seekers were wheeled to powers they ended up badly abusing. Who thought Mwai Kibaki, Bakili Muluzi and Fredrick Chiluba would become a let down?

    Many thinkers are worried. Zuma has openly showed how he anxiously wants to become South Africa's President; he's not laid down his plans for the nation! Unfortunately though, for the blind love, just like Tanzanians, South Africans are not asking him what he plans to do for them. Verily, it was said: love is blind.

    South Africans need to take a leaf from Tanzanians that are currently weeping for being deceived by facial looks. One Latin maxim: radix molurum est cupiditas (greed is the root of all evil) can be translated by the eminent work of Professor PG Zambardo (An American renown psychologist) in his ‘Lucifer effect: understand how good people turn evil. He avers: the outer looking-beauty- can hide uglier inner self of a person. Zuma is corrupt though his charges were quashed by court under technicality. If he were clean, he'd let the court say so after looking into the merit of the case in lieu of technicality.

    Professor Zambardo is pretty right. When Richmond scam came to the agora, Kikwete was the first person to tell people that justice will take its course. Tanzanians waited for justice to no avail until the parliamentary select committee weighed in and booted out Lowa ssa. But again, Kikwete was smiling as usual assuring wananchi that he'd a right thing. Though Zuma is crying he's innocent whilst all things are in the agora, this must act as an eye opener if South Africa is to avert going to dogs. How can he be innocent without this being reached at by the court of law after delving into the merit of the case?

    Like Tanzania , will South Africa go to the dogs? Time will surely and tell as South Africans will be grinding teeth and mourning their loss in ushering Zuma in.


    By Nkwazi Mhango
    Mhango is a Tanzanian living in Canada. He is a Journalist, Teacher, Human Rights activist and member of the Writers' Association of New Foundland and Labrador (WANL)
     
  11. Mwiba

    Mwiba JF-Expert Member

    #11
    Apr 21, 2009
    Joined: Oct 23, 2007
    Messages: 7,604
    Likes Received: 188
    Trophy Points: 160
    Uchaguzi kesho ,tuwaombee mambo yao yaende kwa salama na amani.Ili tuweze kwenda kutazama kombe la Dunia maana kuna watu wanaomba yatokee machafuko wapate wao.
     
  12. K

    Kituko JF-Expert Member

    #12
    Apr 21, 2009
    Joined: Jan 12, 2009
    Messages: 5,939
    Likes Received: 1,078
    Trophy Points: 280
    kikubwa kinachowatafuna south africa ni siasa za ukabila, makaburu katika kutawala kwao nikama wazungu wengine tu waliwaweka wakhosa kuwa ndio watawala na wazulu kuwa watawaliwa sasa wazulu chini ya zuma wanataka kuchukua nchi lakini kwa wengi inaonekana kwamba wana ajenda ya kulipiza kisasi kweni kwenye mapambano ya uhuru wazuru ndio waliathirika zaidi
     
  13. K

    Kwame Nkrumah JF-Expert Member

    #13
    Apr 21, 2009
    Joined: Dec 2, 2008
    Messages: 884
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    One word to describe this guy, controversial. While i have not read his biographies, i was particularly impressed on the position he took on the Zimbabwe issue. i thinkof all the continental political heavyweights and leaders it was only him and the President of Botswana [ may be of Senegal too ] who were openly against Mugabe.
    On the other side, i am worried on the tone of his campaign which is becoming increasingly tribal and militant [ his campaign theme song is " give me my machine gun"], many of his supporters are from his tribe. Africa does not need it's strongest economy to go tribal, we all know the consequences.
     
  14. Companero

    Companero Platinum Member

    #14
    Apr 21, 2009
    Joined: Jul 12, 2008
    Messages: 5,392
    Likes Received: 56
    Trophy Points: 145
    It will be business as usual. Deals will continue to be done. BEEs will continue to enrich themselves. So will politicians including the leftist/populist ones. In the end of the day the Alliance of COSATU, SACP and ANC will split. Then there will be a solid opposition. That will end the two third ruling party majority in parliament. Thus the ANC will cease to be a broad church.
     
  15. Companero

    Companero Platinum Member

    #15
    Apr 21, 2009
    Joined: Jul 12, 2008
    Messages: 5,392
    Likes Received: 56
    Trophy Points: 145
    Hizi ndio myths zinazofanya tusielewe kwa nini jamaa ana sapoti kubwa sana ya kipopulisti kiasi cha kwamba ANC inaweza kupata two third majority. Hivi wazulu wanazidi hata 50% ya population ya Wasauzi? Hawa wote wanaomsapoti Zuma, yaani kina Julius Malema, Fikile Mbalula, Blade Nzimande, Pallo Jordan, Winnie Mandela, Kgalema Motlanthe, Lindiwe Sisulu, Bakela Mbete, Jeff Radebe, Jeremy Gordin,The Shaik Brothers, Ranjeni Munusami and the list goes on and on, ni Wazulu?

    P.S. Rejea historia halisi ya wimbo huo wa Awelethu Umshin Wam!
     
  16. Mwiba

    Mwiba JF-Expert Member

    #16
    Apr 21, 2009
    Joined: Oct 23, 2007
    Messages: 7,604
    Likes Received: 188
    Trophy Points: 160
    Kuna mwanamama aliulizwa kupitia BBC alisema haendi kupiga kura maana wote ni wezi ,alizidi kudai kuwa malengo ya kudai uhuru na kujitawala hayapo na wala hakuna nia ya kupatikana kila atakaejaaliwa atamshinda kwa wizi ,Tanzania tuna nafasi kubwa ya kuwa tunaweza kufanya kweli na kuiweka nchi yetu katika kiwango japo cha kati.Tunahitaji kitu kidogo tu ambacho kitayaweka mambo sawa ,yaani hizi kelele za mafisadi zikipata kiongozi atakaezisikiliza na kuzifanyia kazi ,lazima tutapiga hatua ,nchi yetu ni ya amani kabisa amani kubwa sana ,japo majambazi wanatesa lakini hii ni kuwa bado vyombo vya dola haijaweza kuwa katika full alert and control of the urban areas.
     
  17. K

    Kwame Nkrumah JF-Expert Member

    #17
    Apr 21, 2009
    Joined: Dec 2, 2008
    Messages: 884
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Mkuu, Kwamba Zuma anaungwa mkono sana na Wazulu siyo myths, kwamba anatumia wimbo huo kwenye campaign siyo myths. Siyo vibaya kwamba ana-support sana kwa Wazulu kwa sababu mgombea yeyote katika nchi yeyote ile lazima ana base fulani ambayo anaanzia. Sidhani kama kuna nchi yoyote ile ambayo hamna matabaka ya aina yoyote ambayo mwanasiasa hawezi kuchukulia advantage.
    Kuhusu wimbo wake wa campaign sina historia yake , labda nifuatilie kama ulivyoshauri. Lakini kwa crime ridden society kama SA hata kama mwimbo huo maana yake ni twende kanisani, it does not make sense ....
    Especially for a future president to sing. Lakini kwa ujumla najua atashinda, na pia bado nafurahia msimamo wake kuhusu Mugabe na pia ninajua alikuwa anapinga policies za Mbeki na Dr. Beetroot kuhusu ukimwi.
     
  18. Companero

    Companero Platinum Member

    #18
    Apr 22, 2009
    Joined: Jul 12, 2008
    Messages: 5,392
    Likes Received: 56
    Trophy Points: 145
    Osagyefo hiyo sentensi "anaungwa mkono sana na Wazulu" ndio inaleta myths maana umeandika utadhani Sauzi kuna Wazulu tu. Huyu jamaa anaungwa sana mkono na watu wa hali ya chini. Kaangalie kura alizopata Polokwane utaona kuwa hazikutoka kwenye Ufalme wa Wazulu tu. Ndio maana nimekutajia majina hayo kibao ya watu ambao sio Wazulu na wanamsapoti kwa sana. Tukubali tu ukweli kuwa jamaa siasa anaijua fika!
     
  19. Bonnie1974

    Bonnie1974 JF-Expert Member

    #19
    Apr 22, 2009
    Joined: Mar 19, 2008
    Messages: 407
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Kwame
    That is my greatest concern.
    Tulipoanza hii thread mkulu,lengo kuu ni kutafakari athari za kuyumba au kufanikiwa zaidi kwa SA under Zuma.
    Its true, Africa does not need its strongest economy to be disrupted, especially at this time of global economic meltdown.
     
Loading...