Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

What about R&D?..The Case of Foreign Aid Influx & 'A Japanese Expert' Invite

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Mzee Mwanakijiji, Mar 3, 2008.

  1. Mzee Mwanakijiji

    Mzee Mwanakijiji Platinum Member

    #1
    Mar 3, 2008
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 30,383
    Likes Received: 2,443
    Trophy Points: 280
    I have been wondering (I tend to do that a lot) about the most recent aid package from the US; I mean the almost 700 Million Dollars from the MCA that is intended for infrastructure development and other things..

    What I have been wondering about mostly is about the amount of funds or aid from donors that is intended for our Research and Development capabilities? I mean not the regular funds we receive that has always gone to research on "tropical diseases or tse tse flies research" or research on some maize seeds at Uyole or Sokoine; I mean researches that would lead into innovation and inventions of new products and technologies?

    I believe it is research and development that are the catalyst for economic development and prosperity of a modern nation. Such is the case in US, Germany, UK, Japan, China, and now India.

    How much of our Science and Technology budget annuarly is set aside for R&D in the country? Can we really make that leap towards a more modern and technologically advanced nation without investing heavily in our R&D industries? Do we even have such industries?

    I don't know, I'm just wondering...
     
  2. tgeofrey

    tgeofrey JF-Expert Member

    #2
    Mar 3, 2008
    Joined: Jan 29, 2008
    Messages: 526
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    usisahau muheshimiwa ukoloni mambo leo ndio unadumisha umasikini wetu . hawa watu tunaowasifi wameendelea tuliwa fanyia kazi za bure wakati wa utumwa. majivuno ya maendeleo yao ndio faida ya utumwa wetu kwao, . ni ndoto kwa sisi kupata watumwa wa kutufanyia kazi bure, pia ni ndoto kwa sisi kupata nchi ambayo tutajichukulia madini kama vile yako kwenye pipa taka. sasa reseach na development zinategemea pesa za wahisani na wahisani wanakuja na tittle na mazumuni ya tafiti zao kwa faida yao wewe prof wa kibongo au mtafiti wakibongo unabakia kuchekelea mshiko mkubwa wa makaratasi yanayo itwa pesa.Hi hasara inahitaji aggressiveness ya hali ya juu na uangalifu ili kuwa na mutual benefits
     
  3. K

    KakindoMaster JF-Expert Member

    #3
    Mar 3, 2008
    Joined: Dec 5, 2006
    Messages: 1,260
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 135
    Not Sure but I believe from my previous experience is 1% of Country budget(Note this is recommended by donors, the real contribution is about 0%).

    Most of research and Developments funds are contributed by Donors.

    Tanzania kama nchi hatuna mpango na research & D. Ni gharama Mkuu kufanya R&D. Then you know what? -Hatuwezi kuendelea.
     
  4. H

    Hauxtable JF-Expert Member

    #4
    Mar 3, 2008
    Joined: Nov 5, 2007
    Messages: 379
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 35
    Oh Yes Mwanakijiji we had them Once,There was an Assembling Plant for Scanias(TAMCO),Nyumbu Project(TATC), just to mention a few but God knows whats goin-on in those places todate,not forgetting the Highly Trained Engineers.what a waste!!

    **No Reserch = No Modern Technology.
     
  5. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #5
    Mar 3, 2008
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,042
    Likes Received: 15,965
    Trophy Points: 280
     
  6. M

    Masatu JF-Expert Member

    #6
    Mar 3, 2008
    Joined: Jan 29, 2007
    Messages: 3,287
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    To us cure is better than prevention, the so called R&D should be music in our ears!
     
  7. Bin Maryam

    Bin Maryam JF-Expert Member

    #7
    Mar 3, 2008
    Joined: Oct 22, 2007
    Messages: 685
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Mwanakijiji:

    Point ni nzuri lakini mfano wake ni sawa watu wanaowachangia maharusi kwenye sherehe. Zawadi nyingi na za gharama utapewa na lakini baada ya harusi kazi ya kupata watoto na kujenga familia ni ya kwako.
     
  8. Kitila Mkumbo

    Kitila Mkumbo Verified User

    #8
    Mar 3, 2008
    Joined: Feb 25, 2006
    Messages: 3,344
    Likes Received: 41
    Trophy Points: 145
    Americans cannot give us money for such important agenda as R&D. They know very well that these kinds of activities, important as they are, will not earn them a reputation from a man and woman in Manzese. Furthermore, they are interested with issues that will keep us busy for nothing so they can continue their brainwashing business. The little research that we do in TZ has been funded by our brothers and sisters in the Scandinavian countries; but these do not make headlines because, though their impact is significant, they do not add a vote to our politicians.
     
  9. K

    Kalamu JF-Expert Member

    #9
    Mar 3, 2008
    Joined: Nov 26, 2006
    Messages: 874
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Eehee, Eeheeee. Mkjj Bwana!

    Nani atakufunza kuvua ndugu yangu? Utapewa hivyo visamaki hivyo hivyo kwa lengo la kuendelea kuwa tegemezi kwa wakubwa. Huwezi kufunzwa kuvua samaki hata siku moja.

    Tulikuwa na moyo huo sana wa kutafuta kujivulia samaki sisi wenyewe hapo zamani. Siku hizi tunalolijali sana ni kupata visamaki vya kutupiwa hapa na pale.

    No capacity building ndugu yangu. Na Planners wetu nao mawazo yao yamekwenda huko huko. Wanapokuja waChina kutujengea barabara na viwanja vya michezo, sina uhakika ni kiasi gani cha technology transfer tunachokiambulia. Ina maana, kila barabara tutakazotaka kujenga 2020, si ajabu itatubidi tukawaite waChina tena.
     
  10. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #10
    Mar 3, 2008
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,042
    Likes Received: 15,965
    Trophy Points: 280
    But my thing is...why would these people give us money anyways? Who gave them the money that they have? Why can't we make/ have our own money?
     
  11. Kitila Mkumbo

    Kitila Mkumbo Verified User

    #11
    Mar 3, 2008
    Joined: Feb 25, 2006
    Messages: 3,344
    Likes Received: 41
    Trophy Points: 145
    That is a different issue all together, which is, of course, debatable and discussable!
     
  12. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #12
    Mar 3, 2008
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,042
    Likes Received: 15,965
    Trophy Points: 280
    I don't think it is a different issue. It is the same issue from a different perspective, that's all.
     
  13. R

    Rubabi Senior Member

    #13
    Mar 3, 2008
    Joined: Nov 30, 2006
    Messages: 174
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Mzee mwanakijiji,

    Aid especially in africa, is inversely proportional to development.Angalia nchi za africa zilizopata misaada mingi, misaada inavyoongezeka, ndivyo umasikini unavyoongezeka.

    Zaidi, hao wahisani hata siku moja hawatakupa hela uwe self independent for they want to lord it over you forever ,so they can bring their companies, at the end of the day,to take away 10 times what they have given.

    Problem ya waafrika ni kwamba hatuoni hilo,we keep cheering,while these guys gloat and enjoy their paternistic position.No wonder they will never give money to R&D.It is not their fault it is our own fault,viongozi wetu hawafikirii mbali hawaoni kuwa bila R&D hatuwezi kujitegemea.

    Cuba life expectancy ni 79(kuliko hata ya washington DC), hawa hawana misaada kutoka America, lakini wameinvest katika sayansi madaktari n.k

    We are doomed because we have no long term plans!
     
  14. Mzee Mwanakijiji

    Mzee Mwanakijiji Platinum Member

    #14
    Mar 3, 2008
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 30,383
    Likes Received: 2,443
    Trophy Points: 280
    Unajua nimeuliza kwa sababu gani; nadhani siyo tu kwamba tumejengewa uchumi tegemezi ni bali pia tumekubali kuwa na mawazo tegemezi. Ni haya mawazo tegemezi yanayofufanya tufurahia bilioni 700 za "miradi mbalimbali" ambazo kwa hakika hatukuzihitaji kama tungeisimamia benki yetu vizuri na fedha zetu nyingine vizuri.

    Pointi ya NN niliiogopa kuigusa kwa sababu sijui kama tuna hata watu wanaokaa na kufikiria kuwa kama kweli tunataka kujenga Taifa la kisasa hakuna short cut. Hivi ni Taifa gani lililopiga maendeleo ya Kiteknolojia na kuinua maisha ya watu wake bila kufanya mageuzi ya ndani ya Kisayansi na Technolojia? Aidha kwa wao wenyewe kufanya hivyo au kufungua mlango wa makampuni ya nje kufanya hivyo ndani yao?

    Je ni India, Korea ya Kusini, Indonesia, China, Hong Kong, Taiwan, Afrika ya Kusini n.k ? Je ni lazima tusubiri misaada toka nje ili kuweza kuwekeza kwenye Sayansi na Technolojia?

    a. Je yawezekana kuvibadilisha vyuo vyetu vikuu vya Mbeya na Dar na hata kile cha ARusha kuwa visima vya mapinduzi ya ubunifu wa Sayansi na Technolojia?

    b. Jinsi gani wataalamu wetu wa kompyuta na IT wanaweza kutumia reverse enginnering kujifunza walivyofanya wenzetu na baadaye kuvigeuza na kuvifanya viwe vyetu? Leo hii kuna program nyingi ambazo ziko kwenye "open source" na jinsi gani vijana wetu wanaweza kucheza nazo na hatimaye kuleta program zetu wenyewe za kufanya mambo lukuki?

    c. Ni jinsi gani serikali na taasisi binafsi inaweza kuvutwa kushirikia katika vita vya sayansi na technolojia? Kwa mfano kila mwaka serikali ikitoa zaidi ya shilingi milioni 500 (believe me wanaweza) kwa Watanzania kumi ambao watavumbua na kuleta mbele teknolojia ya kisasa au utaalamu wa kisasa wa kusaidia maisha ya Watanzania, yawezekana tukaanza kuona vipaji vya hali ya juu vikiibuka (wanasema money is the greatest motivator)? Here I mean establishing something like the "X Prize".

    Hebu angalia majigambo ya COSTECH

    . I know I'm not crazy but I think I'm bordering insanity!!


    I do not see any other short cut to sustainable development without investing our own money in research and development. I mean the 50 billion that has been recovered from those damn mafisadi of EPA should be used in some form in research and development... I mean hatuna bajeti yake now why not do that

    - Give 50 Scholarship to MIT (the one in Massachussets)
    - Toa offer kabambe kwa world class scientits to partner with a couple of our university to establish advanced research labs
    - etc..

    I mean hatuna watu wanaoweza kufikiri jinsi ya kuzitumia hizi fedha zikarudisha mara nyingi zaidi ya vijumba walivyojenga hapo Dar?

    I'm continue to wonder my friends...
     
  15. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #15
    Mar 3, 2008
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,042
    Likes Received: 15,965
    Trophy Points: 280
    Hapana bana...we are doomed because Waafrika Ndivyo Tulivyo!!
     
  16. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #16
    Mar 3, 2008
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,042
    Likes Received: 15,965
    Trophy Points: 280
    My friend we have not only invest our own money in research and development but also our hearts and soul, blood, sweat, and tears into it.
     
  17. Mzee Mwanakijiji

    Mzee Mwanakijiji Platinum Member

    #17
    Mar 4, 2008
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 30,383
    Likes Received: 2,443
    Trophy Points: 280
    Nyani hapo pa "sweat, blood, and tears" panawezekana Ulaya huko Tanzania mtu ahenyeke kisa nini? nadhani "Waafrika ndivyo tulivyo" tunapenda vya kunyonga, vya kuchinja hatuviwezi.
     
  18. N

    Nurujamii JF-Expert Member

    #18
    Mar 4, 2008
    Joined: Jun 14, 2007
    Messages: 413
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    Mimi nilishangaa sana kusikia TZ tumewapa wajapani kazi ya kufanya utafiti ili kuondoa msongamano wa magari DSM. kwa nini hiyo fedha isingepelekwa pale chuo cha ardhi? kwanza ingesaidi wana R&D wetu halafu matokeo yake yangekuwa very realistic and practical.

    Vyuo vikuu vya wenzetu vinawezeshwa na sasa hivi ndivyo vinaongoza katika R&D. Makampuni binafsi na serikali zao zinamwaga hela nyingi kwenye idara ndani ya vyuo vyao kufanya tafiti mbalimbali. Na mara nyingi sio wazawa wanaofanya mambo katika hizo idara, ni watu kutoka nje. Sisi tunawatafuta Wajapani kwanza.

    Kwa nini miradi yetu, budget zetu na hata jinsi ya kudhibiti rasilimali zetu; tusiwakabidhi wataalamu wetu kazi ya kutusaidia kutupa mawazo mapya? Umasikini hauwezi kuisha tukitegemea hata mawazo na fikra mbadala kutoka nje. Mazingira ni yetu na tunayajua sisi vizuri zaidi kuliko wajapani.
     
  19. O

    Ogah JF-Expert Member

    #19
    Mar 4, 2008
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 6,189
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    Nurujamii

    wazo zuri.....(hivi chuo cha ardhi wana kitengo cha Transportation siku hizi?)...........

    ....anyhow, MKJJ ume-raise issue moja muhimu sana kwa taifa letu.........tuna matatizo makubwa na mimi naungana na NN kusema .......ndivyo tulivyo!!

    .....tuna research nyingi sana zimefanyika (na zingine zingali zinaendelea).........nzuri na watu wamepata Masters na Ma-PhD, tatizo linakuja kuzi-turn them into practice.......kuzi-implement................you know why......because hawawezi ku-hire richmond ili wafaidike..................ndio maana zinaishia kupata vumbi mpaka kiama!!

    Nenda UDSM, SUA, UCLAS, MUCHS na MU........kuna hazina kubwa sana kule zimetulia makabatini

    ............ndivyo TULIVYO
     
  20. G

    Game Theory JF-Expert Member

    #20
    Mar 4, 2008
    Joined: Sep 5, 2006
    Messages: 8,575
    Likes Received: 44
    Trophy Points: 0

    My two cents. I believe that some rulling elites i Tanzania like almost everywhere in Africa are suffering from the slave/colonial mind set which has/ is dangerous to Pan-Africanists and African humanists alike. These rulling elliets or "kept men" or Europe's trojan horses will continue the pauperization policies of a very rich country like Tanzania.

    They will repeat policies and slogans without even analyzing them. They are the major obstacle to progress, changes, self-empowerment and unification of Africans (EAST AFRICAN FEDERATION is a good example). Instead of enabling and building capacities and re-skilling people, they will disable, de-skill and pauperize people. The colonial minded knows no better. The Europeans using their white skins as authority continue to pamper and encourage their "kept men" to the detriment of the majority of Africans. I mean this cancer is vivid even here in Jambo Forums where some people strongly support the idea of a foreign govt collecting DATA on the locals...ref: (BRITISH EMBASSY IN DAR thread)

    Tanzania like most African countries are chasing "Westernized" ones. Most Tanzanians including those in the West, really don't believe that their own African standards are as good as any on the planet. So what happens?

    Well, African countries become mirrors of Western Capitalism. The poor get poorer, the leadership or the rullung class or elite becomes more corrupt and more wealthy. And they are stuck in a cycle. They despair over the state of their country, so they seek to become more Westernized, because being more like "White" is more like right. . .this in turn causes them to fail even more horribly.

    The right question would have been WHY DO TANZANIAN LEADERS LACK VISION AND COMMON SENSE? and is it fair to argue that most of them have decolonised mindset?
     
Loading...