Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Wawekezaji Uganda wajenga Gold Refinery kwa Dola milioni 1.5

Discussion in 'Biashara, Uchumi na Ujasiriamali' started by Mzee Mwanakijiji, May 8, 2010.

  1. Mzee Mwanakijiji

    Mzee Mwanakijiji Platinum Member

    #1
    May 8, 2010
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 30,394
    Likes Received: 2,461
    Trophy Points: 280
    Uganda opens refinery for Congo gold(BBC)


    [​IMG] Most of the gold in the region comes from the mines of eastern DR Congo

    The first gold refinery in Uganda has opened in the capital, Kampala.
    The plant will refine gold from the Democratic Republic of Congo and other countries in the region, including Uganda which discovered gold last year.
    The $1.5m (£990,000) refinery is operated by the Russian-owned firm Victoria Gold Star and has the capacity to produce at least 10kg of gold a day.
    At the opening ceremony, the company's managing director said his aim was to create a legitimate trade in gold.
    "We shall require import and export licence for the gold that we shall refine," Yuri Bogoroditskiy is quoted as saying by Uganda's state-run New Vision newspaper.
    Correspondents says Uganda's link with gold has often been controversial as it long has been accused of benefiting from the mines in the war-torn east of DR Congo.
    The Ugandan army denied allegations that it looted resources during its involvement in DR Congo's five-year war that ended in 2002.
    Rebels based in DR Congo continue to be suspected of smuggling gold through Uganda and other neighbouring countries.


    My Take:
    Sisi mazobo!
     
  2. Nemesis

    Nemesis JF-Expert Member

    #2
    May 8, 2010
    Joined: Feb 13, 2008
    Messages: 3,264
    Likes Received: 214
    Trophy Points: 160
    unaanza na South Africa, kisha Ghana na Tanzania ya tatu kwa kuzalisha gold Afrika. Katika region yetu Tanzania ndiyo ilitakiwa kuwa na gold refinery siku nyingi. Uganda bado hawajaanza hata kuchimba, sisi ndo tunasafirisha mchanga wenye gold. Nakubaliana nawe M.M.M. sisi mazobo loud and clear.
     
  3. RRONDO

    RRONDO JF-Expert Member

    #3
    May 8, 2010
    Joined: Jan 3, 2010
    Messages: 16,645
    Likes Received: 5,585
    Trophy Points: 280
    hii habari ipo somewhere humu jf,in short hata wakenya wanayo gold refinry wakati hawana hata smell of gold...you know.....
     
  4. Semilong

    Semilong JF-Expert Member

    #4
    May 8, 2010
    Joined: Mar 5, 2009
    Messages: 1,697
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    bil 2, yani hata tukispend $10 tukapata yenye capacity kubwa bado bi bafuu
     
  5. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #5
    May 8, 2010
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 50,062
    Likes Received: 9,772
    Trophy Points: 280

    Wanajua watatumia unyang'au wao na ubozo wetu kuipata dhahabu ya Tanzania kwa namna mmoja au nyingine. Hawana Tanzanite lakini ni moja ya nchi zinazofaidika sana duniani kwa Tanzanite ya kwanza ni Marekani ikifuatiwa na India halafu Kenya. Nilioona hii kitu kwenye taarifa ya habari CNN nilishangaa sana.
     
  6. S

    Subira Senior Member

    #6
    May 9, 2010
    Joined: Mar 7, 2009
    Messages: 153
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    tubadilisheni uongozi jamani ili tuweze kufaidi mema ya nchi hii mweeeeeeeee
     
  7. s

    smilingpanda Member

    #7
    May 11, 2010
    Joined: Sep 10, 2009
    Messages: 42
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    mungu wangu yaani huyo refinery ni dola 1.5 milioni.? tobaaaaa...............
    kesho na mimi najenga bongo msiwe na wasi watanzania.
     
Loading...